müzik - hâl / Akın Vardar

 

- ‘’Yalnızsın’’ isimli ilk albümünüz geçtiğimiz ay müzik marketlerde yerini aldı. Albüm gayet başarılı ve heyecan verici zira ondan önce dünden bugüne gelelim istiyorum ve müzikle nasıl tanıştınız en başta onu merak ediyorum. Bu yolculuk nasıl başladı?

- Teşekkür ederim, ben de bu calışmayı, sizlerle paylaşıyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyim.

Müzikal yolculuğum ilkokul yıllarımda  başladı, sevdiğim şarkıları, fülütle çalıp söylerken duyduğum heyecanı keşfettim. Lisede, rock müzik dinleyen, gitar çalıp, şarkılar söyleyen arkadaşlarla tanıştım, kurduğumuz grupta  solistlik yaptım ve bu yolculuğun içinde olmaya karar verdim.

- Profesyonel olarak çalışmaya başladıktan sonra yurtdışına yerleşmeye karar verdiniz ve Belçika’ya gittiniz zira burada kopmadınız müzikten ve orada da bu anlamda çalışmalarınıza devam ettiniz? Bu süreci ve size kattıklarını dinleyebilir miyiz?

- Kopmanın aksine, müziğe daha güçlü bağlandım. Değişik tarzlarda müzikleri dinleyip, keşfettim, festival ve bar programlarında yer aldım.  Bu sürecin bana kattığı en önemli şey, kendi beste çalışmalarıma yoğunlaşabilmem ve Türk Müziği’ne  hayranlık duymamdır.

- Üç yıl gibi bir sürede hazırlandığınızı biliyorum bu albüme. Yine ‘’Yalnızsın’’da yer alan tüm çalışmalar sözü ve müziği ile size ait beraberinde. Bunca yılın birikimi içinde peki nasıl karar verildi ve nasıl işledi zaman, nasıl seçildi şarkılar?

- Şarkılarımı paylaşmaya karar verdikten sonra, bana inanan kişilerden oluşan bir ekip kurmaya başladım, çalışmalarıma  bu işin merkezi ve  üç yıl boyunca müzik yaptığım şehir, İstanbul'da adım attım. Eski müzisyen arkadaşlarımında yardımıyla ekibi kurduk. Albümde kullanmayı düşündüğüm bütün şarkıları kaydedip, ekibe ulaştırdım, uzun fikir alışverislerinde bulunduktan sonra  albümde  yer alacak on şarkıyı seçtik. 

- Bu albümün bizzat içinde çok değerli müzisyenlerde yer aldılar. Kimlerle çalıştığınızı ve kattıklarını sizden dinleyebilir miyiz?

- Değerli arkadaşım Cemil Tatlıpınar bu albümün Prodüktörlüğünü üstlendi ve Bas gitarlarını çaldı. Müzik hayatıma önemli katkıları  bulunan Cenk Erdoğan düzenlemeler, mix, perdeli, perdesiz gitarlar ve yaylı tanbur kayıtlarını stüdyo UNDO’da gerçekleştirdi. Mastering’i Soner Kıvanç yaptı. Vokallerde Bora Ebeoğlu, Dilek Taş, Grup Dalga’nın iki üyesi Alaz ve Ekin Pesen kardeşler, Cenk Erdoğan eşlik ettiler. Şarkılarımla birlikte müzik hayatıma olumlu katkılarından dolayı bu değerli müzisyen arkadaşlarıma ne  kadar teşekkür etsem azdır.

- Albümde yer alan benim de favorim olan aynı zamanda ‘’Baba Ben Adam Olmam’’ için bir de klip hazırladınız? Takip ettiğim kadarı ile ‘’Son Aşkım’’ isimli şarkınızda dinleyiciler tarafından ayrı sevildi? Örneğin bir ikinci şarkı için klip olacak mı ve sırada bizi ‘’Son Aşkım’’ bekliyor olabilir mi :)

- Evet, ‘’Baba Ben Adam Olmam’’ın klibi TV kanallarında ve internette yayınlanıyor, tepkilerde olumlu yönde. İkinci klibi bahara yetiştirmeyi  planlıyoruz. ‘’Son Aşkım’’ zaten ikinci klibin favori parçalarından biri, neden olmasın :)

- Peki ya sahneler, konserler? Bu anlamda belirlenen bir program var mı?

- Bu işin en heyecan verici kısmının konserler olduğunu düşünüyorum. Şu an promosyon aşamasındayız. Halk ve Üniversite  festivalllerinin yanında bar programları da en yakın zamanda olacak.

- Yine albümde yer alan ‘’Derinlerde’’ isimli çalışmanız da Çağan Irmak’ın son filmi ‘’Karanlıktakiler’’de yer aldı. Sizin için anlamı ayrı olsa gerek; bu şarkının bu film ile buluşmasının hikayesi nasıl oldu peki ve neler hissettirdi size?

- Böylesine önemli bir projenin içinde yer aldığım için çok mutlu ve gururluyum. Filmin müzik prodüktörlüğünü üstlenen Cenk Erdoğan’ın şarkımı Çağan Irmak’a sunmasıyla gerçekleşti. ''Karanlıktakiler'' filminin son zamanlarda Türk sinemasında yapılan en önemli yapıtlardan biri olduğunu düşünüyorum.

- Her şarkının kuşkusuz bir hikayesi vardır ve birbirlerinden ayırmak çok zordur. Ama bir tanesini ayrı tutmanızı ve yazarken ya da bestelerken yaşadıklarını dinlemek istersek bu hangisi olurdu?

- Bazı şarkıların tamamlanması günler, haftalar sürerken ‘’Baba Ben Adam Olmam’’ sözü ve müziğiyle bir anda oluştu. Ardından sona ermiş bir baba oğul catışmasının verdiği huzuru hissettirdi bana. Bu hikaye, çıkış şarkısı olmasında önemli bir etken.

- Albüm çok yeni olmasına rağmen birçok kişiye ulaşmayı başarabildi. Peki yayınlandığı günden bugüne gerek bu albümü yıllardır bekleyen gerek yeni tanışan dinleyicilerinden nasıl yorumlar aldı ‘’Yalnızsın’’ ve elbette tüm bunlar neler kattı size?

-  Bağlı olduğum yapım şirketi, Meya Müziğin  özveri ile calişmasının yanında ‘’Karanliktakiler’’ filminde şarkımın backround müzik olarak kullanılması, yoğun ilgi gördü, 45 müzisyenin gerçekleştirdiği ''Doğa İçin Çal'' projesinde yer almam, albümün daha hızlı yayılmasını sağladı. Dinleyicilerimden aldığım yorumlar, çok güzel, doğru yolda olduğumu düşünüyorlar, bu yüzden çok mutluyum. Bu çalışma bana, inandığım yolda ilerleyebilmenin gururu ve güvenini kattı.

- Bugüne kadar müzik dünyasında kimler sizin için vazgeçilmez oldu? Kimleri büyük bir keyifle dinlediniz, takip ettiniz? Özellikle çalışmayı istediğiniz bir müzisyen var mı mesela ya da müzik adına gerçekleştirmeyi istediğiniz bir proje? Bundan sonrası adına çalışmalar ne anlamda devam edecek adınıza?

- Fikret Kızılok, Barış Manço ve Cem Karaca müziğe başladığımdan bu zamana kadar dinlemekten ve şarkılarını söylemekten vazgeçmediğim sanatçılar. Rolling Stones, Led Zeppelin, Jimi Hendrix,  Tom Waits ve Nick Cave’i uzun zamandır dinliyorum. Türk Halk ve Klasik Türk müziğini çok seviyorum. Yakın zamanda  Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan bir albüm projesinde yer aldım, dinleyicilerimle paylaşmayı heyecanla bekliyorum. 

- Sizin için iyi bir müzisyen olabilmenin kriterleri nedir peki? Bu kriterler zamanla değişebilir mi? Siz özellikle nelere kulak verilmesi, nelere dikkat edilmesi yanında oldunuz bu noktaya ulaşabilmek için?

- Keşfettiği yeteneğine karşı sevgisini, inancını, sabrını her daim koruyabilmeli, taklitten uzak, kendi dilinde bir şeyler söylemek için uğraşmalı. Ben içimden gelen sese kulak verdim, hatalarımdan ders aldım, bana inanan, güvenen insanlara  yakın olmaya gayret gösterdim.

- Peki müziğin sesini biraz kısmamız gerekirse ötesinde nasıl bir portre ile karşı karşıyayız. Hayatın size kattığı diğer renkler nedir, neler sizin için ayrı bir keyiftir? Başka hangi yanlarında mutlusunuzdur?

-  Sevdiklerimle vakit geçirmeyi, yeni insanlarla tanışmayı, yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. Klasik film izleme tutkum var, Stenley Kubrick, David Lynch, Akira Kurosava örneğin. Eski Türk filmlerinin yanında yeni yönetmenlerden Çağan Irmak, Zeki Demirkubuz,  Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini izlemekten büyük keyif alıyorum. Spor on yıldır hayatımda aktif olarak var, amatör olarak boks yapıyorum, boks maçlarına gidip izlemeyi, koşmayı seviyorum.

- Keyifle dinlediğim bir albümdü ki ben nicesini dilerken bu söyleşi adına da çok teşekkür ederim. Sevgiler ve güzellikler.

-  Bende size bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyor, sevgilerimi yolluyorum.
 

 

Baba Ben Adam Olmam

Söz - Müzik: Akın Vardar

 

Akın Vardar Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Aralık 2009