müzik - hâl / Beyza Durmaz


- Öncelikle biyografinize baktığımızda ilk kasetinizi iki yaşınızda doldurduğunu öğreniyorum ve açıkçası ben bunu bir hayli merak ediyorum? Bununla birlikte sohbetimize Beyza Durmaz ismini tanıyarak başlamak istiyorum özellikle?

- Bu yayınlanan bir albüm değil, evdekilerin benim o yaşta söyleyebildiğim 2 şarkıyı kaydedip eve gelenlere dinlettikleri bir kasetti. Bir gün ''Baharı Bekleyen Kumrular Gibi'' şarkısını söylemeye başlamışım yaşım daha iki olduğu için ailem şaşırmış tabi. Sonra o zamanların teybine kaydetmişler, bir de bonus şarkı olarak Küçük Asker'i seslendirmişim. Bu albümün hikayesi budur.


- Sizin müzik serüveninizde başta reklam müzikleri olmak üzere, bazı isimlere ve albümlere vokaller dikkat çekiyor. Sesinizi biz çok yerde duyduk evet ama nerelerde duyduk sizden dinleyebilir miyiz?

- Şu ana kadar Danone, Kilim, Ülker Kat Kat Tat, AlbarakaTürk reklam müziklerini, Sihirli Annem ve Camdan Pabuçlar dizilerinin müziklerini seslendirdim. Albüm çalışması olarak Burak Demir'in etnik ve dans müziğinin harmanı olan Dream'n Istanbul albümünün solo vokallerini gerçekleştirdim. 5 yıl boyunca Mustafa Sandal'a gerek albümlerinde gerekse konserlerinde vokalistlik yaptım.


- Öyle ki yurtdışında da yayınlanan ve büyük ilgi gören Burak Demir'in Dreamn' İstanbul isimli albümünde vokalleriniz vardı ve bu albüm bir hayli ses getirdi? Sizin için nasıl bir proje oldu bu ve bu denli başarılı olmasını, ses getirmiş olmasını siz en çok hangi yanına bağladınız? Bundan sonrası adına albümünüz dışında yine böylesi çalışmalar olacak mı sırada?

- Bu kadar beğenilmesini, şarkıların sıcaklığına ve insanların kalbine dokunmasına bağlıyorum. Türk müziğinin içimizi ısıtan ezgileri ile elektronik müziğinin uyum içinde birleşmesi ile ortaya güzel şarkılar çıktı. Bir çok yabancı karma albüme bu albümden şarkılar girdi. Ben de bu albümde etnik tarzda vokaller yaptım. Bu da benim için yeni bir şeydi ,değişik bir tecrübe oldu ve bundan sonraki çalışmalarım bu yönde gelişti. Kendi albümümün düzenlemelerini de Burak Demir yapıyor bu yüzden Dream'n Istanbul 'un öğelerini taşıyan, aynı sıcaklıkta ve coşkuda bir albüm oluyor.


- Derken ilk albümünüze gelmek istiyorum. İlk albümünüz için Burak Aziz'in bir çalışması ile merhaba diyeceğiniz dışında bir bilgimiz yok elimizde ve şimdi sizden öğreneceğiz. Sizden bu albümün ne zaman çıkacağını, kimlerle çalıştığınızı, sizin söz ve bestelerinizin olup olmadığını ve bu albümünüzden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

- Demin de belirttiğim gibi düzenlemeler Burak Demir büyük bir titizlikle yapıyor. Albümde Burak Aziz'in gerçekten çok güzel şarkıları var, albümüm hazırlanırken ilk şarkı onun bana verdiği '' Sayende '' adlı parçaydı, çok güzel bir şarkı olduğu için o heyecanla teker teker diğer yeni şarkılar da onu takip etti. Sözü ve müziği bana ait şarkılar da var, bir de Ali Çehreli ve Murat Eryalçın'ın sözleri ve albüme daha yeni giren çok güzel bir şarkıları var.

- Albüm çıktıktan sonra çalışmalarınızı ne şekilde sürdürmeyi düşünüyorsunuz? Bu anlamda müzikteki hayallerinizi ve hedeflerinizi de ayrıca öğrenmek istiyorum. Siz bu birikiminizi en son hangi noktaya ulaştırmak istiyorsunuz?

- Albüm çıktıktan sonra, bu şarkıları en iyi şekilde dinleyicilerle paylaşmak istiyorum. Bir yandan da ikinci albüm için çalışmalarını sürdürmek gerekiyor. Birlikte çalıştığım MÜZİKAL Yapım'ın yurt dışına yönelik bir çok çalışması var. Bunlara konsantre olmak ve farklı şeyler denemeye devam etmek istiyorum. Tek hayalim ve hedefim müzik severlere güzel melodiler,güzel şarkılar sunmaktır.

- Günümüz müzik piyasasında ki, özellikle içinde bulunduğumuz yaz ayı boyunca ardı ardında albümler müzikmarketlerde yerini almaya başladı. Siz bu hareketliliği ve bu çok renklilikte albümünüzü nasıl bir kategoride değerlendiriyorsunuz?

- Benim albümüm biraz yaz sonuna doğru çıkacak gibi gözüküyor. Hangi kategori derseniz tarzını tek kelimeyle belirlemek zor olacak ama enerjik, sempatik biraz etnik, biraz elektronik biraz da duygusal diye ifade edebilirim.


- Peki siz kimleri severek dinliyorsunuz? Bir gün için bir düet ya da benzer bir çalışma şansı verilse tercihinizi kimden yana kullanırdınız?

- Ben de Sezen Aksu'yu çok dinleyenlerdenim. Eski albümlerini dinlemek meditasyon gibi geliyor. O zamanlar şarkılar daha bir ciddiye alınırmış, iki kişi üç kişi bir araya gelip kalbimize gerçekten dokunan şarkılar yaparlarmış.

Son yapılan prodüksiyonlardan ise Türkiye'de Yalın'ı dinliyorum,Hepsi'yi çok beğendim, Ceza'yı da severek dinliyorum.Yurt dışından Dulce Pontes, Ishtar, Keane, The Postal Service, Cheb Mami'yi sayabilirim.


- Sizin ayrıca bir web siteniz var ve sanal dünyada nasıl sürüyor yolculuğunuz? Örneğin dinleyicileriniz size en çok hangi soruyu soruyor? Albüm çıktıktan sonra bu site aracılığı ile kendileri için sürprizler düşünülüyor mu mesela? Bu arada bu alemin ötesinde gerçek hayatta bir gününüz nasıl geçiyor?

- En çok sorulan soru albüm ne zaman çıkacak oluyor. Ben de bittiği zaman diyorum.Web sitesinin de içeriği değişecek,tabii ki sürprizler de düşünüyoruz. Gerçek hayatta bir günüm nasıl geçiyor. Her gün 7'de uyanırım. Sonra bütün gün koşturarak geçiyor. Öğlene kadar aile şirketimizde çalışıyorum, yurt dışı ilişkilerinden sorumluyum. Oradan çıkıp stüdyoya geliyorum ve uzun saatler burada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ana hatlarıyla böyle, bunların dışında bazı kurslara gidiyorum, arkadaşlarımı görüyorum, böyle geçiyor.


- Müziğin dışında sanatın diğer dalları ile ilişkinizi öğrenmek ve her konuğuma sorduğum bir soruya sizden de bir cevap almak istiyorum. Şiir ile aranız nasıldır?

- Çok üzgün olduğum zamanlarda dizeler dökülüyor kendiliğinden. Bu çok sık olmasa da birkaç tane şiirim var diyebilirim.

- Siz aslında hep vardınız ama ben yine de yeniden müzik dünyasına hoşgeldiniz demek istiyor ve başarılarınızın devam etmesini diliyorum. Sohbetimiz için teşekkür ederiz sevgili Beyza.

- Asıl ben çok teşekkür ederim.

 

Beyza Durmaz Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Haziran 2005