müzik - hâl / Cem Okan

 

- İlk albümünüz ‘'Aşk da Biter'' Seyhan Müzik etiketi ile geçtiğimiz günlerde müzik marketlerde yerini aldı. Albümle ilgili konuşmadan önce sizi tanımak ve buradan yola çıkarak müzik ile ilk tanışıklığınızı öğrenmek istiyorum öncelikle sevgili Okan. 

- Öncelikle ilginize ve nazik davetinize teşekkür etmek istiyorum.. 1974 İstanbul doğumluyum. Tüm müzisyenlerin söylediği gibi müzikle olan ilgi çocuk yaşlarda başlıyor. Çok sıradan bir laf bu ama tamamiyle doğrudur. 13 yaşında özel bağlama eğitimiyle başladım müziğe. Daha sonra Beykoz Halkevinde ağabeylerimizinde destekleriyle bu ilgi daha yoğunlaştı ve bir uğraş haline geldi. Lise yıllarında tanıştığım Yaşar Aydın (şu an Grup Kızılırmak'ta görev alıyor) ile birlikte Grup Çağrışım isimli yarı profesyonel bir grup kurup Türkiye'nin değişik şehirlerinde konserlere başladık. Zaten bu süreç uzadıkça bundan sonra ki meslek hayatım şekillenmeye başlamıştı.  

- Profesyonel anlamda müzik hayatınıza rahmetli Kazım Koyuncu ile başladığınızı okumuştum bir yerde yine bu esnada da diğer yönleriniz ile tanışmıştım sizinle. Örneğin bir tiyatroda oyunculuk yaptığınız yine bir radyoda program yapımcılığınız gibi. Şimdi de o yılları sizden dinleyebilir miyiz? Nasıl heyecanlardı bunlar?  

- Grup Çağrışım'la çalıştığım yıllarda tanıştım esasen Kazım'la. O dönem onların da bizim gurubumuza benzer bir grupları vardı. Farklı konserlerde karşılaşmaların ardından dost olduk. Yine bu dönemde aslında Ankaralı olan bir tiyatro gurubu, İstanbul'da oyunlar sergilemeye başladı. Ortak dostlarımız aracılığıyla Ankara Birlik Tiyatrosunda ben de oyuncu olarak görev almaya başladım. 2 yıl gibi bir zaman diliminden sonra tekrar müzik yapma kararı aldım. Tam da bu dönemde Kazım ile ortak sahne çalışmalarına başladık. Dostluğumuz ev arkadaşlığını da beraberinde getirdi. İstanbul'da yayın yapan Radyo Umut, bir yayın teklifiyle geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. 6 ay gibi bir süre radyoda şiir geceleri düzenledim aynı zamanda. O yılların heyecanını kelimelerle anlatmak pek mümkün değil elbette ki. Amatör ruhun verdiği o heyecanla insan herşeyi yapmak istiyor pek mümkün olmasa da... Tekrar o yıllara dönme isteğini içimden hiç atamadım ancak var olan amatör ruhumu da canlı tutmaya çabalıyorum. Ancak kaybettiğimiz dostlarımız bizi o yıllardan daha da uzaklaştırıyor. Ve bir anlamda da ne kadar büyüdüğümüzü hatırlatıyor acımasızca.  

- ‘'Aşk da Biter'' Vedat Sakman'ın aranjörlüğünde hazırlanan bir ilk albüm. Albüm yapmaya nasıl karar verdiniz ve bu albüm ile müzik dünyasında nasıl hedefler belirlediniz kendinize? Yine bu albümünüz ne kadar bir zamanda ve başka kimlerin emeği, desteği ile ulaştı bizlere ve nasıl bir dinleyici kitlesi buldu kendine?

- Albüm yapma kararı, uzun yıllar gece kulüplerinde müzik yapmanın verdiği rahatsızlıkla birlikte su yüzüne çıktı aslında. Gençlik yıllarının hızla geçiyor olması, müzik kariyeri ve müzikte kalıcı eserler bırakabilme kaygısını da getirdi peşi sıra. Yurt dışında geçirdiğim 1 yıllık süreç de, bu kararı hızlandırmama sebep oldu. Zaten var olan beste çalışmalarını hızlandırarak albüm hazırlıklarına başladım. Tam da bu esnada sayın Vedat SAKMAN'la tanışarak albümün aranjörlüğünü teklif ettim. Vedat bey'in büyük özveri ve ustalığıyla 1.5 yıl gibi bir zaman içerisinde albümü tamamladık. Albümde Türkiye'nin çok değerli müzisyenleri eşlik etti bize. (Bass gitarda İsmail SOYBERK, Davulda Bülent AY, E.gitarda Namık NAGDALİYEV, K.gitarda Erdem SÖKMEN,Piyanoda Saki ÇİMEN, Tamburda Engin ASLAN, Klarnette Göksun DOĞAN) Ayrıca albümde değerli dostumlarım Haldun KALAFAT'ın ''2'' ve Serkan TUĞ'unda ''1'' bestesi bulunmakta. Albüm hakkında gelen olumlu eleştiriler ve maillerle bizim de hedeflediğimiz o elit kitleye ulaştığımızı görmek son derece mutluluk verici.  

- Bu duygusal bir albüm ve sizin yalın ve bir o kadar da farklı ses tonunuza ilk çıkış / klip şarkınızda Gülay eşlik ediyor örneğin ve bu şarkı gözlemlediğim dinleyicide büyük bir beğeni uyandırıyor. Kanımca benimde albümde en favori şarkım olan ‘'Yine de Sen Söyle''nin bu denli sevilmesinin ve özellikle internet ortamında da dikkat çekmesinin sizce sırrı ne? Bu arada ikinci klip şarkınız belirlendi mi?  

- Haldun KALAFAT Bestesi olan ''Yine de Söyle'' adlı eser, albüm içerisindeki diğer parçalardan farklılığıyla hem yapımcı firmanın hem de dinleyicilerin dikkatini çekti. İlk klip ve çıkış parçası olarak da karar kılmamızı sağladı. Ayrıca Gülay'ın eşsiz yorumuyla daha da güçlenen eser herkes tarafından gerekli beğeniyi kazandı. İnternette şarkının bir çok kişi tarafından elden ele dolaşması ve yüzlerce kişiye önerilmesi, ne kadar doğru bir karar verdiğimizin de göstergesi. İkinci klip şarkısı olarak da bestesi bana ait olan İSTANBUL isimli şarkıyı düşünmekteyim. Gerçi benim de uzun yıllar sahnede seslendirdiğim eser özel dinleyicilerim tarafından da sınanmış ve beğenilmiş bulunuyor. İkinci klipte de ilk klipte olduğu gibi sevgili yönetmenim Özgür SELVİ ile çalışmayı planlıyorum.  

- Gerek aranjelerde Vedat Sakman ve gerek düet şarkınızda Gülay gibi başarılı müzisyenler ile çalışmak nasıl bir duygu? Söz ve beste çalışmalarınızı sizin bundan sonra başka sanatçıların sesinden de dinlememiz mümkün olacak mı örneğin? Sizin müzik dünyasında örnek aldığınız isimler ve bir gün için çalışmayı hayal ettiğiniz müzisyenler kimler, özetinde gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz neler?  

- Sevgili Vedat SAKMAN'la tanışmış olmayı büyük bir şans sayıyorum kendim için. Ayrıca dostum GÜLAY sonsuz bir özveriyle o güzel sesini esirgemedi benden. Elbette ki bestelerim seslendirmek isteyen herkese açıktır. Aynı zamanda bende güzel çalışmalar içinde yer almayı isterim. Müzisyen dostum Alaattin US'un şarkılarını içeren yeni bir projede yer almak üzere sözleştiğimizi de buradan duyurmak isterim. Yıllarca müziklerini dinleyerek büyüdüğüm Cem KARACA, Bülent ORTAÇGİL ve Fikret KIZILOK gibi o dönemin dev isimlerinin ardından, müzik yapmaya çalışmak oldukça güç olsa da, bu heyecanı yaşıyor olmak yeteri kadar onur verici.  

- Şu anda sizi canlı performansla dinlemek isteyenlerin bir araya geldiği bir platform var değil mi? Sahne çalışmalarınız hangi doğrultuda ve nasıl bir atmosferde devam ediyor ve bundan sonrası adına belirlenen konser ya da diğer sahne programlarınız hakkında neler öğrenebiliriz sizden?

- Her ne kadar albüm piyasaya çıkmış olsa da, gece kulüplerindeki sahne çalışmalarım devam etmektedir. Cumartesi geceleri saat 23.00'da Beyoğlu Mısır apartmanındaki Mısır Bistro adlı mekanda konuklarımızla buluşuyoruz. Daha çok konser havasında geçen programlar da albüm şarkılarının yanı sıra eski ve sevilen şarkıları da seçkin bir orkestrayla seslendiriyoruz. 27 mayıs B.K.M konserinin ardından kendi sitemde (www.cemokan.com) var olan konser programlarının tarihleri yayınlanacaktır.  

- Yeniden başa dönecek olursak bir de sohbetimizi şiir ile renklendirirsek sevineceğim bunun üstüne. Şarkılarınızın sözleri evet buram buram bize o havayı solutuyor? Şiir programı hazırlıyor ve sunuyordunuz nasıl bir hazdı ve neler kattı size? Şiir nasıl bir yolculuk sizde ve hangi şairler özellikle yüreğinizde bir yerde? Bir de burada bir şiirinizi paylaşmanız mümkün mü bizimle?

- Şiir ve müziği birbirinden ayrı tutmak sanırım benim için imkansız. Bence zaten, her şiir içinde kendi melodisini barındırır. En iyi şarkılar da bu melodinin en doğru duyulduğu şarkılardır. Edebi açıdan çok değerli olmasa da, şiirlerimin şarkı içerisinde o şarkıyı bütünlediğine inanıyorum. Üslübuyla beni çok derinden etkileyen belki de tek şair Orhan VELİ'dir. O kendine has yalın dili aslında anlatmak istediklerini o kadar güzel anlatıyor ki, etkilenmemek mümkün değil. Tabi tarz olarak yine çok yakın Can YÜCEL'i de es geçmek mümkün değil. Herkese açık olan bir sitede şiirlerimi yazmam çok da mümkün olmamakla birlikte, albümde şarkı aralarında ki şiirlerden birini yazmak isterim.

Bütün yolları denize çıkan bir şehir var bilirim.

İçinde bir kadın sevip, sokaklarında sarhoş şarkılar söylediğim.

Çıkıp geldim, bütün korkular yüreğimde,

Umutlarım avuç içimde sırılsıklam...

Bir kadın sevdim adını kimselere söyleyemediğim,

Adın İstanbul'du benim için...  

- Bir web siteniz var ve dinleyicileriniz ile ilişkilerinizi öğrenmek istiyorum, nasıl bir dostluk kendileri ile paylaştığınız? Son olarak da müzik ile ilgilenen amatör müzisyenlerimize sizden ne gibi mesajlar alabiliriz?

- Gelen mailller üzerinden konuşmam gerekirse, yaptığım işte doğru yol üzerinde olduğumu anladım. İnsanların bu albümü ayrıcalıklı ve farklı buluyor olması beni daha da ümitlendirdi. Müzikle ilgilenen arkadaşlara tek tavsiyem, öncelikle kendilerine ve elbette ki çok çalışmanın ardından gelebilecek başarıya inanmalarıdır. 

- Size bundan sonraki müzik hayatınızda başarılar diliyor ve sizden daha çok şarkılar dinlemek istediğimi belirtmek istiyorum. Sohbetimiz için teşekkürler, birlikte nicesine sevgili Okan.

- İlginize sonsuz teşekkürler...

 

 

Cem Okan Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan Mayıs 2006