müzik - hâl / Deniz Demiröz

 

- ‘’Her Şey Yalanmış’’ ilk solo albümünüz çok yeni raflarda aldı ama biz söyleşimize dünden bugüne yol alalım istiyoruz ve öncelikle müziğin eğitimini aldığınız yıllara gidelim istiyoruz. Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun oldunuz. Müzikle nasıl tanıştınız ve nasıl bir heyecan oldu sizin için ki eğitiminizi bu önde almayı - tamamlamayı tercih ettiniz?

- Müzikle söyle tanıştım babam olsun, dedem olsun, dedemin babası olsun hayatları boyunca müzik ile ilgilenmişler profesyonel anlamda; müzik ve sanat ile hep iç içe olmuşlar. Ailemden gelen ve genlerimde var olan bir özellikti diye düşünüyorum müziğin hayatımdaki yeri ve önemini. Tabi ki ailemde müzik eğitimi almam konusunda beni teşvik etiler ve ilk olarak Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarını başarıyla geçerek müzik hayatıma başlamış oldum. Benim için çok heyecan verici bir şeydi. Hayatın kendisi müzikti, melodiydi ve ben kendimi tam anlamıyla müziğin içinde bulmuş, onu keşfetmiş ve yeniden doğmuştum.

- Mezun olmanızın ertesini çeşitli sanatçılarla ve gruplarla çalışmalar izledi ki bu durum 2005 yılında Bulutsuzluk Özlemi’ne dahil olmanıza kadar yol aldı. O günden bugüne birlikteliğiniz devam ediyor ki burada merak ediyorum, nasıl oldu o ilk buluşma,  nasıl bir heyecan yaşadınız adınıza ki gelmiş geçmiş en önemli müzik gruplarından birinin önemli bir üyesi olacaktınız artık?

- İlk buluşmamız Sevgili Meltem Özcan’ın beni Okan Meriç ile tanıştırmasından sonra başladı. Heyecanımı ilk olarak Bulutsuzluk Özlemi ile Süleyman Demirel Üniversitesinde verdiğimiz konserde tattım. Hayalini kurduğum sahne, dinleyiciler, başarılı bir grup her şey bir anda gözümün önünde duruyordu. Hatta bir ara bu bir rüya olmalı diye düşünmüştüm. Hayallerim gerçek olmuştu. Bunu kelimelerle anlatabilmemin inanınki yolu yok. Tüm çalışmalarımın hakkını sonunda alabilmiştim. Bu bir tesadüf değildi… 

- Grubun en son albümü ‘’Zamska’’ 2009 yılında yayınlandı ve albümde gitaristliğin yanında düzenlemelerde de imzanızı gördük. Baştan sonra çok önemli bir ekip işi olarak karşımıza çıktı ‘’Zamska’’ öyle ki yıllar geçtikçe bu albümün tadına daha bir varıyoruz. Bu albümün sürecini bir üyesi olarak bir de sizden dinleyebilir miyiz?

- Albüm sürecinde Nejat Yavaşoğulları’nın evine yerleştim ve düzenlemelerin tamamını bilgisayar ortamında kaydettik. Nejat abi işleri dolayısıyla  geceleri çalışmalara katılabiliyor, geri kalan tüm işleri ve düzenlemeleri ben yapıyordum. Vaktimizin kısıtlı olması ve benimde askere gideceğim günün yaklaşması sebebi ile günde 20 saatimizi albüm üzerinde çalışarak geçiriyorduk.  Çoğu sefer beğenmediğimiz şarkıların hepsini sildiğimiz dahi oldu. İkimizde çok zor beğeniyorduk. Bu süreçte Nejat abi ile birbirimizi dahi anlama ve tanıma fırsatı yakalamıştı. Aramızdaki müzikal ağlarımız daha da güçlenmişti. Her şey yolunda gitti.  Bundan sonra İtü Miam’da kayıtlara girdiğimiz albüm Stüdyo Marsandiz’de son buldu. 

- Bulutsuzluk Özlemi ile yola devam etmeniz bir yana bir de solo bir albüm bekledi adınıza bizi ki böylesi bir çalışma uzun zamandır üzerinde düşündüğünüz bir şey miydi yoksa bir anda mı gelişti? Bu şarkıların nasıl bir öyküsü vardı, bir araya nasıl geldiler, nasıl bir ekiple nasıl bir stüdyo süreci içinde oldular?

- Uzun zamandır üzerinde çalıştığım ve de hayalini kurduğum bir albümdü. Bu hayalimi sevgili Menajer’im Gökmen Kocaman’a borçluyum. Beş yıl boyunca ellinin üzerinde şarkı bestelemiştim ve bestelerimin bazılarını internet ortamında dinleyicilerimle paylaştım. Tüm şarkılarımın öyküleri gerçek ve de yaşanmış öykülerdi. Bestelerimi evimdeki stüdyomda yalnız kaydettim. Çok samimi ve de tam istediğim gibi oldular. Enstrümanlarıyla da düzenlemeleriyle de her şeyiyle bana ait oldu. Sevgili Çağlar Türkmen’in  albümümün mixleri ve masteringlerini düzenlemesi sonucunda istediğim bir albüme kavuşmuş oldum.

Albümümün kapak tasarımını ve  sanat yönetmenliğini  sevgili Emre Koç üstlenmiştir. Fotoğraflarımı  Abdullah Özbudak çekmiştir. Müziğimi ve tarzımı en doğru şekilde yansıtan, içimdeki beni ortaya çıkaran bu değerli sanatçılara bir kez daha teşekkür ederim. İnternet sitem içinde sevgili Barbaros Demirbaş’a çok teşekkürler. 

- İki şarkı dışında tüm sözler ve besteler sizin imzanızı taşıyor ki o iki şarkıya gelince biri Bulutsuzluk Özlemi’nden ‘’Yine Düştük Yollara’’ diğeri ise Yavuz Çetin’den ‘’Yaşamak İstemem’’. Bu iki şarkı nasıl dahil oldu peki albüme? Bir şarkıyı cover yapmanın ve beraberinde albüme almanın artıları ve eksileri mutlaka var günümüz piyasasında; siz burada nasıl bir hassasiyet içinde oldunuz peki?

- Bu iki şarkı benim Türk Rock Müzik tarihinde en sevdiğim şarkılardan ikisiydi. Albümümde kesinlikle olmalarını çok istedim. Destekleri için bir kez daha Nejat Yavaşoğulları’na ve Didem Mandabaş Berkes’e teşekkür ederim. Yavuz Çetin’den ‘’Yaşamak İstemem’’ adlı eseri yorumlamamın ötesinde yaşadığım hayat ile o kadar örtüşüyordu ki  (Yalan, sen onu fark edinceye kadar gerçektir… Her Şey Yalanmış) işte bunu tüm kalbimle hissediyorum. Yeniden doğmuş gibiyim boş inançlardan palavralardan kalıplaşmış sözlerden arınmış özgürce düşünebilen, hayatı daima sorgulayan, Atatürk’ün izinde, biri olarak bu uyanışla bu farkındalıkla bu şarkıyı söylemenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Sevgili Yavuz Çetin’in ölümünün üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. Böyle değerli birini unutmamak ve de unutturmamak gerekir. Yeni neslin Yavuz Çetin’den bir haber olduğu ortadadır. Yurt dışında ise Jimi Hendrix’in şarkılarını yorumlayan gitarist ve grup sayıları çok fazladır. Her zaman saygı ile anılmıştır. Bende saygı ve sevgiyle Yavuz Çetin’i anıyor ve de selamlıyorum. Bana öğretilen her şey bana önerilen her şey yalanmış… 

- ‘’Aşığım Sana’’ isimli şarkınıza bir klip çekildiği haberini aldı dinleyicileriniz, ne zaman buluşacak bu çalışma bizlerle ve önümüzdeki günler adına yeni klipler de olabilecek mi acaba?

-Çok yakında www.denizdemiroz.com adresimde yayında olacaktır. Yeni klibimiz ise Yavuz Çetin’den ‘’Yaşamak İstemem’’ adlı eser olacaktır

- Bulutsuzluk Özlemi ile olarak olsun ya da solo performans şeklinde, ya sahneler ya konserler? … Önümüzdeki yaz sizinle buluşmaya devam edeceğiz öyle değil mi, bu anlamda çalışmalar ne durumda peki, belirlenen ve bu söyleşi ile duyurabileceğiz tarihler alabilmemiz mümkün mü acaba?

- www.bulutsuzluk.com ve www.denizdemiroz.com adreslerimizden tüm konser ve etkinlik haberlerimize ulaşabilirsiniz. 

- Geçtiğimiz günlerde ADA Müzik’in 25.yıl konserinde karşılaştık sizinle. Müziğin dünden bugününe öz bir yolculuk, kaliteli bir özetti izlediğimiz ki siz de Bulutsuzluk Özlemi olarak oradaydınız. Bir 25 yıl daha geçtiğinde peki nerede olacağız müzik adına, sizin yarınlar adına projeleriniz nedir, nasıl bir platform içinde nasıl bir yerde olmak istiyorsunuz gelecek yıllar içinde?

- Bir 25 yıl geçtiğinde bence Türkiye’de emeksiz kalitesiz 3 akorlu basit müziklerin  tavan yaptığı bir platformda olacağız diye düşünüyorum. Bunu müzik kanallarını izlediğiniz zaman zaten görebilirsiniz. Hep aynı yüzler yepyeni  megamix müzikleriyle daima ekranlarda.  Birde internetimiz sansürlenirse oh tam mis olur. Her gün aynı yüzleri izleriz.

 Benim kişisel projelerime gelince albümüm gereken ilgiyi ve beğeniyi görürse şayet ikinci albümümde yeniden bir Yavuz Çetin’den bu sefer Cherokee adlı eseri yorumlamak istiyorum. Yine bir Bulutsuzluk Özlemi’nden bir şarkı yorumlayacağım. Elbette kendi eserlerimi çok daha iyi ortamlarda kaydedebilecek ve ayrıca sadece enstrümental gitar müziği dalında albümler  yaparak dünyanın en iyi gitaristleri arasına bir Türk gitaristinin de adını yazdırmak çok istiyorum . Bu konuda son derece kararlıyım. Ülkemizde bir gitar akademisi açmak ve harika gitaristler de yetiştirmek istiyorum. Bunun öncesinde bir elektro gitar eğitim dvd’si yapmak istiyorum. Ülkem adına çok yararlı olacağını düşündüğüm bu projeden tüm bilgi ve birikimlerimden herkesin yararlanmasını isterim. 

- Ve bir de eğitmen kimliğiniz var sizin. Yarının birçok öğrencisi sizden almış olduğu birikimle yoluna devam edecek ve kuşkusuz bunları kendilerinden sonra gelecek olanlara iletecek. İyi bir müzisyen olmanın gerek ülkemiz içinde gerek dünya kriterleri içinde tarifi nasıldır peki size göre? Başarı müzikte kendini nasıl tamamlar; nelere dikkat etmelidir bu noktada müzisyen?

- Bana göre iyi bir müzisyen olmanın altın kuralı çok iyi bir dinleyici ve de disiplinli olmaktan geçiyor. İyi bir kulağınız varsa eğer harika bir müzisyen olabilirsiniz. Elbette iyi bir kulağınız yoksa bu eğitilebilir gerçekten istemeniz çok önemli ve de çok çalışmanız gereklidir. Dikkat edeceğimiz en büyük konu eğitimden geçiyor. Yanlış eğitilirseniz eğer geri dönüş çok daha zorlaşıyor. Öğretmenlerinizi ve kendinizi geliştirme metotlarını çok iyi seçmeniz gerekiyor. Öğretmenlerimizin kıymetini bilelim.

- Peki dünden bugüne siz kimleri özellikle dinlediniz; hayatınızın unutamadığınız ve bugün bile sizi ayrı heyecanlandıran isimleri kimler olmuştur? Belki çok zor olacak ama hayatınızın çok özel bir şarkısı var mıdır diğerlerinden bir parça da olsa ayırdığınız, çalmaktan ya da söylemekten keyif aldığınız?

- Yavuz Çetin, Jimi Hendrix, John Lennon, Şebnem Ferah, Metallica, Joe Satriani, Steve Vai,Malmsteen, Doug Aldrich, White Snake, Pink Floyd, Led Zeppelin, Gary Moore, Andy Timmons, Michael Jackson, Bon Jovi, Bulutsuzluk Özlemi, Zakk Wylde, Van Halen, Christina Aguilera, Cenk Eroğlu, Richie Kotzen ve dahasını özellikle dinledim.

Bu saydığım isimler beni heyecanlandırmaya devam ediyor bitmeden tükenmeden :) 

Hayatımın en özel şarkısı ‘Deniz Demiröz - Sadece Senin Olmak İstedim’ çalmak ya da söylemenin dışında dinlemekten her zaman daha çok keyif alıyorum. Kendi bestemin olmasından ötürü sanırım benim için en özeli ve de en güzeli olmuştur.

- Son olarak müziğin sustuğu yerde nasıl bir dünya içindesiniz. Kuşkusuz o sesi kısmak ya da kapatmak mümkün değil ama size renk katan, sizi anlamlandıran, keyif aldığınız diğer dokunuşları nedir hayatın? Bir gününüz içinde olmazsa olmazlarınız, vazgeçemedikleriniz de diyebiliriz kısaca, nedir bunlar?

- Müziğin sustuğu yerde karanlık bir dünya içindeyim. Uyurken eğer müzik yoksa rahatsız oluyorum. Müzik eşliğinde uyumak benim için en güzeli. Hayatıma renk katan beni anlamlandıran beni anlatan tek şey müzik. Müziksiz bir gün bile düşünemiyorum. Vazgeçemediğim tek şey müzik o olmadan yaşayamam sanırım.

- Sizinle Bulutsuzluk Özlemi albümlerinde karşılaşmak güzeldi ama bu solo albüm ile tanışmak da ayrıca özeldi. Daha nice şarkısında hayatın yeniden görüşmek üzere, çok teşekkür ederim bu keyifli sohbet için.

- Ben çok teşekkür ederim böyle anlamlı ve güzel bir söyleşi hazırladığınız için görüşmek üzere sevgilerimle…

 

 


Deniz Demiröz - Aşığım Sana

 

 

Deniz Demiröz Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Temmuz 2011