müzik - hâl / Ebru Elver

 

- Müzisyen bir ailenin kızı olarak küçük yaşlarda müzik ile tanışanlardansınız. Peki nasıl bir aşktı o yıllarda müzik? Sizi nerede yakaladı en çok ve bugüne nasıl getirdi?

- Ben çocukluğumdan beri hep iyi müzikler dinledim ve söylemeye çalıştım. O zamandan başladı müzik aşkı ruhumda. Başka bir meslekle uğraşmayı bile hayal etmedim. Zamanla müziğe karşı daha da tecrübelendim ve şu an bulunduğum konuma kendi kendimi de geliştirerek gelmeyi başardım.

- İlk albümünüz ‘'Paranoyak'' geçtiğimiz yıl içerisinde yayınlandı. Peki bu albüme nasıl hazırlandınız? Kimlerle ve ne kadar süre üzerinde çalıştınız?

- Bu albüm 1,5 yıl kadar bir zamanda müzikal anlamda özenilerek hazırlandı. Albümü jazz müzisyeni Genco Arı, bas gitarist Erçil Gürel ve ben üçümüz hazırladık ve Ercan Saatçi'ye sundum. Sonra sizlerle buluşturduk. Ve albümde çalan değerli müzisyenlerden birkaç isim daha örnek vermek gerekirse Volkan Öktem, Sarp Mağden, Serhan Yasdiman, Adnan Karaduman gibi önemli isimlerde bana eşlik ettiler.

- Albüme adını veren şarkıya klip çekildi ilk olarak peki ikinci bir klibi düşünüyorsanız hangi şarkı üzerinde duruyorsunuz?

- Albümde ikinci şarkı olan ‘'Değerini Bilemedim''.

- Ya söz yazarı ve besteci kimliğinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Biyografinizde en büyük amacınızın tarzınızın öncüsü olarak müziğinizi sürdürmeyi istediğiniz yazıyor? Ebru Elver yazdığı sözleri ve yaptığı müziği nasıl tanımlıyor?

- Bu anlamda yeni sayılırım. Üretkenliğim albümle birlikte ortaya çıktı denilebilir. Daha önce de bahsettiğim gibi şu an en büyüm amacım şarkılarımla, yorumculuğumla, tarzımla ve duruşumla bir dünya starı standartında işler yapmak ve insanların güzel dileklerini kazanmaktır.

- Albümden önce çeşitli mekanlarda şarkılar söylediniz evet peki ya albümden sonra? Hayatınız nasıl değişti bu anlamda ve sahne yolculuğunuz nasıl devam etti? Sizi dinlemeye gelenleri nasıl bir sahne bekliyor?

- Hayatımda tanınmaktan başka çokta bir değişiklik olmadı aslında. Sadece insanlar isim olduğum için daha fazla önemsemeye başladılar. Benim için en önemli etken şarkılarımı, müziğimi ve yorumculuğumu insanlarla birebir paylaşmaktı. O da oldu. Beni dinlemeye gelen insanlar aslında ‘'Paranoyak'' Ebru'dan daha farklı bir kadınla karşılaşacaklar sahnede. Performans şarkıları ağırlıklı, kaliteli Türkçe pop olarak adlandırdığımız bir repertuarla. Hem kendi şarkılarım, hem Sezen ve Ajda şarkılarından oluşan bir sahneyle ve de memnun ayrılacaklar.

- İkinci bir albüm için erken diyebilirsiniz ama tahmini bir süre var mı kafanızda? İkinci ya da sonraki albümler için ya da bundan sonrasında müzik yolculuğunuz adına ne gibi düşünceler içindesiniz? Müzikte varmak istediğiniz bir nokta var mı mesela?

- Önümüzdeki yaz olabilir. Bunu şu an düşünmedim evet erken biraz ikinci albüme. Yeni şarkılarımı yazmaya başladım ama. Müzik yolculuğum yine bu standartlarda devam edecek inşallah. Yine kaliteli ama daha popüler bir albümle karşılaşacak dinleyicilerim. Varmak istediğim nokta da kendi tarzımdaki müziğin öncüsü olmak elbette.

- Peki bugünlere kimleri dinleyerek geldiniz ve hangi şarkıları en çok sevdiniz? Bir gün için çalışmayı istediğiniz bir müzisyen ay da söylemeyi bir albümde hayal ettiğiniz bir şarkı var mı?

- Ben hep yabancı müzisyenler dinledim. Aziza Mustafa Zadeh, Chick Korea gibi dünyaca ünlü müzisyenler. Türkçe de dinledim ama Onno Tunç zamanındaki Sezen şarkılarını dinledim sadece. Şarkı olarak da hiç düşünmemiştim böyle bir şey.

- Kişisel bir web siteniz var buradan da sevenleriniz hakkınızda fikir sahibi oluyorlar? Kuşkusuz ki size buradan ulaşma şansları oluyor kendilerinin peki sizin hakkınızda en çok neyi merak ediyorlar? Nasıl mesajlar alıyorsunuz kendilerinden?

- Her türlü soru soruyorlar aslında. Merak ettikleri herşey. Özellikle de paranoyak mısınız gerçekten sorusu :) …  

- Son olarak müziğin olmadığı yerde nasıl bir portre var karşımızda? Bir günün içinde en büyük keyfi neden alır? Ne tarz filmler seyreder ve kitaplar okur mesela? En son neye üzülmüştür ya da en çok neye sevinir? En vazgeçemediği nedir?

- Sabah kalkarım, önce şükrederim yeni bir güne uyandığım için. Güzel bir kahvaltı yapar günlük işlerime bakarım. Akşamları kolları sıvar şarkı yazarım ya da müzikle alakalı bir şeyler. Canlı müzik dinlemeye giderim özellikle jazz. Psikolojik filmler severim. Beni en ufak şey bile mutlu edebilir, azla yetinen ve böyle de bunu yakalayan biriyim. En vazgeçemediğim tabii ki mesleğim olan müziktir. Ailem ve dostlarımda tabii.

- Söyleşimiz için çok teşekkür ederiz. Sizinle birlikte nice şarkılara.

- Bana ve müziğe değer veren herkese ben teşekkür ederim.

 

Ebru Elver Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Şubat 2007