müzik - hâl / Emir Ersoy

 

- İlk albümün ‘'Cuban Portrait'' müzik marketlerde yerini aldı. Kalipso Kralı sevgili Metin Ersoy'un oğlusun ve kuşkusuz müziğin içinde hep vardın öyle değil mi? Biraz düne dair seni konuşsak?

- Küçük yaşlarda babamın provalarına sonrasında da konserlerine giderek başladı. Birçok müzisyen ile bir aradaydık ki hepsi o dönem Türkiye'deki en iyi müzisyenleriydi. Onları gözlemleyerek, seyrederek devam etti derken başlarda utanarak sahne almaya da başladım. Önceleri bir iki şarkıda küçük birkaç melodi çalarken derken sololar ile devam etti. Bir anda tamamen çalmaya başlarken buldum kendimi. Mesela o dönemde de bugünde olduğu gibi futbol büyük bir mutluluktu benim için. Babamın konseri sırasında yandaki sahada ben futbol oynarken çağrılır solomu yaptıktan sonra geri dönerdim. Sahne falan umrumda değildi başlarda diyebilirim.

- Peki herhangi bir özel eğitim aldın mı? Ya profesyonellik?

- İlk başlarda özel bir eğitim almadım. CD'lerden, kitaplardan temelleri öğrendim. Babamla amatör olarak tanışmam onunla profesyonelliğe doğru da yol almama neden oldu. Bir vesile ile de tanıştığım müzisyenler sayesinde çeşitli sanatçılar ile de tanıştım ve kendilerine de çalmaya başladım.

Tarkan, Gülşen, Keremcem, Bengü, Alpay gibi isimlerle çalıştım. Özellikle Alpay'a çalarken Cüneyt Akgün ve Gülcan Altan ile tanıştık ki bu tanışıklık onların albümlerine çalışmamıza kadar da yol aldı. Yine albüm Cüneyt'in firması olan SFW tarafından yayınlandı.

- Evet ‘'Cuban Portrait'' projesinden biraz bahsedebilir miyiz? Tamamı senin bestelerin ve düzenlemelerin olan bu albümde çok da değerli müzisyenler ile çalıştın?

- Turgut Alp Bekoğlu, Serdar Barçın, Ateş Öztürkmen, Eylem Pelit bu albümde enstrümanları ile katkıda bulundular. Değişik projelerde bu albümde çalıştığım kişilerle zaten biraradaydık ki hepsi benim eski arkadaşlarımdı. Ayrı ayrı beraber birçok çalışmada bulunduk. Benim de bestelerim vardı ve artık zamanının geldiğini düşünerek yavaş yavaş bunları ortaya çıkarmaya karar verdim. Stüdyomda çalışmalara başladım ve kendi hazırladığım deneme kayıtlarını herbirine ulaştırdım. Derken hoşlarına da gitti ve hep beraber girdik çaldık ve aşağı yukarı bir, birbuçuk ay gibi bir zamanda da kayıtları tamamladık. Fakat bu süre içerisinde çok ince detaylarla da uğraştık. Örneğin on gün gibi bir süre sadece davul kayıtları tamamlandı. Benzeri durumlar diğer enstrümanlar adına da yaşandı beraberinde. Amaç kaliteyi en iyi şekilde yakalamaktı.

- Peki nasıl tepkiler geldi albüme dair? Çünkü popüler bir müzik yapmıyorsun ve dinleyiciler bir ilk ile tanışıyor bu albümde?

- Bir kere tepkiler çok güzel zaten bu albüm dediğin gibi Türkiye'de daha öncesinde denenen bir çalışma değil ve bu yüzden farklı bir lezzetle karşılaştıklarını söylüyor dinleyenler de. Hatta yurt dışında yapılmış bir albüm tadı bulduklarını da söylüyorlar.

- Albüm ile birlikte sahne performansı da devam ediyor. Peki ya bundan sonrası adına belirlenen bir program var mı?

- Belirlenen bir program yok. Çıkış tarihi itibari ile festivaller sürecini kaçırdık belki ama çeşitli etkinlikler, konserler de mutlaka olacaktır.

- Sahnede peki ne ile karşılaşıyor sizi dinleyenler? Latin müziğe olan ilgi nasıl ülkemizde?

- Sahnede avantajımız var bizim aslında. Latin müzik yapıyoruz evet; insanların kanını kaynatan bir müzik bu; eğlence müziği dolayısı ile bizi dinleyen kişiler bu tip bir konsere, programa bilinçli geliyorlar ve de memnun ayrılıyorlar. Biz de zten sahnede herkesle birlikte eğleniyoruz.

- Popüler müziği takip edebiliyor musun peki? Nasıl değerlendiriyorsun bu hareketliliği?

- Takip etmeye çalışıyorum çünkü birlikte çalıştığım birçok müzisyen var ama çok fazla a'dan z'ye detaylarına vakit bulamıyorum. Ama özellikle öneriler doğrultusunda dinlemeyi seçiyorum. Ve de internetten albüm indirmek, dinlemek vs yerine mutlak suretle satın alarak destek de olmaya çalışıyorum.

Bazen iyiye bazen kötüye gittiğini düşünüyorum popüler müziğin. Artık bir endüstri halini aldı piyasa ve biraz maddi durum iyi olsun müzisyen, besteci, stüdyo parası ödeniyor ve hemen bir albüm yapılabiliyor. Şarkıcılık artık önemini kaybediyor sanırım bu yüzden de.

- Herhangi bir kaygının olmadığını biliyorum ama albüme dönecek olursak neler bekliyorsun?

- Bu tarz enstrümantal albümlerin belirli bir satışları vardır. Ben zaten bu sayının bilincindeyim, kitlemin de farkındayım. Kategori olarak popüler bir müzik dinleyicisine belki çok fazla hitap etmeyecek ama bir şekilde beğeneceklerini umuyorum. Ama benim tarzım bellidir herhangi bir kaygım da yok evet. Yıllar sonra bile aynı tadı verebilecek bir albüm yaptık biz ki dinleyenler de zaten bunu fark edecek.

- Bugüne kadar çeşitli projelerde karşılaştık seninle. Ya bundan sonrası adına sürprizler olabilir mi?

- Bir iki tane büyük proje var aslında. Beste olarak değil ama bugüne kadar yapılmış bazı özel eserleri kendi tarzımda ama doğu batı sentezi bir arajman şeklinde sunmak istiyorum ama 2010 gibi bir süre.

- Peki ya babanız Metin Ersoy için bir şeyler olacak mı?

- Evet var. Üzerimdeki şu yoğunluğu attıktan sonra çalışmalarına başlayacağız. Ama içeriği ile sürpriz :)

- Çok teşekkürler sevgili Emir bu keyifli söyleşi için. Daha nicesinde görüşmek üzere.

- Ben teşekkür ederim.

 

 

Emir Ersoy Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Mayıs 2009