müzik - hâl / Emre Akım

 

- Müzik sizin için uzun zamandır var zira sanatçı bir ailenin içinden geliyorsunuz. Bugün bulunduğunuz nokta adına kendilerinin size katkısını özetinde o ilk tanışıklığınızı anlatabilir misiniz bize? Müzik sizin için o yıllarda nasıl bir heyecandı?

- Evet, annem Jale Öz Türkiye de dört yaşında sahneye çıkmış, konservatuarlı ve ödüllü bir ses sanatçısıdır. Babam makine Mühendisi olmakla beraber usta bir gitarcı ve kompozitördür. Rahmetli dedem Nihat Öz ise veteriner olmasına rağmen 14 enstrüman çalan bir insandı. Durum böyle olunca annem, bana hamilelik dönemlerinde müziği aşılamaya başlamış. Göbeğine kulaklık takarak bana müzik dinletmeye ve ilk ritmlerimi hissetmeye başlamış. Derken dedem, bana birbuçuk yaşındayken bir bayram sabahı çikolata yerine elinde bir kemanla geldi ve ilk enstrümanıma böylece dokunmuş oldum. Sonra piyano aldılar ve dört yaşında piyanoya dersleri almaya başladım. Babamın gitarları bir süre kaydırak oldu. Sonuç olarak müzik genlerden de gelse onların desteklerini inkar etmem imkansız.

- Derken besteler ve düzenlemeler yapmaya başladınız ve beraberinde çeşitli gruplarla sahne aldınız. Peki ya o yıllar nasıl gelişti herşey? Örneğin ilk çalışmanızı ya da ilk sahne aldığınız mekanı nasıl anımsıyorsunuz şimdi?

- Tabii ki ilk olarak ilkokulda koroda flüt çalmaya başladım ve ilk sahneye adım atmam o gündür. Sonra ortaokul, lise yıllarında gitar ve bas gitara başlayarak okul orkestrasını kurdum. Konserler vermeye başladık. Baktım iyi gidiyor okul tatillerinde profesyonel olarak sanatçılara eşlik etmeye başladım. İlk sahne alıp para kazandığım yeri Bahçeşehir'de bir mekandı. Sonra birçok mekanlarda sanatçılara eşlik etmeye başladım. Annem Jale Öz'e uzun dönem bas gitar çaldım ve vokal yaptım.

Şarkıcılığa başlamam ise askerde orduevinde org, bas gitar çalıyordum. Solist terhis olunca komutanın emriyle şarkı okumaya başladım. Askerden döndükten sonrada Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitimime devam ettim. Ve halada devam ediyorum.

- Ve siz geçtiğimiz sene Rusya'da düzenlenen bir festivalde ülkemizi temsil ettiniz, yorumcu ve performans dalında ülkemize bir birincilik getirdiniz. Bu yarışma ve sürecini dinlemek istiyoruz biraz ve size kattıklarını elbette. Nasıl teklif geldi ve hangi şarkılarla nasıl bir hazırlık süreci yaşadınız? Birincilik nasıl bir mutluluk olarak döndü size? 

- 2006 yılında Rusya'da düzenlenen uluslararası sarkıcı ve yorumcu yarışmasında Türkiye'yi temsilen gittim ve en iyi performans en iyi yorumcu ödülünü aldım. Bu teklif bana, Rusya'da ki Türk konsolosumuz tarafından geldi. Bu yarışma 5 senedir düzenleniyormuş ve konsolosumuzda orada ülkemizin bayrağının dalgalanmasını istiyormuş. Benim burada yaptığım performanslardan haberdar olmuş ve elemelere katılmamı istedi. Tabii ki böyle bir organizasyonda bulunacak olmam beni çok heyecanlandırdı. En önemlisi üstümde çok büyük bir yük vardı. Sonuçta ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Bayrağımızı dalgalandırma düşüncesi beni çok heyecanlandırdı. Çok yoğun bir çalışma temposuna başladım. Bir yandan kostüm hazırlıkları , diğer yandan parça seçimleri ve izinleri derken, insanın ülkesi adına verdiği bu çabalarında yanında ailesinden ve modacı Süleyman Demirel'den başkasının olmaması bence en üzücü taraf.

Yarışma iki aşamalı idi. Birincisi format gereği kostüm ve şarkı olarak denizle ilgili olmasıydı. Bu etapta şarkı olarak Ercan Saatçi'nin ‘'Hasretim'' parçasını seçtim. En iyi sahne şhow ödülüne layık görüldüm. İkinci etapta serbest kıyafet serbest şarkı vardı. ikinci parçamda Kayahan Acar bestesi ‘'Geceler'' oldu. Bu parça ile de en iyi yorumcu ödülünü aldım.

- Ve ‘'Benden Adam Olmaz'' isimli bir maxi single albüm yayınladınız geçtiğimiz aylarda. Neden bir albüm yerine single peki?

- Biliyorsunuz günümüzde müzik piyasası artık eskisi kadar kazandırıcı değil, nice kasetler yapılıyor nice emekler veriliyor ama asla beklenilen ilgiyi görmüyor, bu benim için bir ilkti en doğru zamanda en doğru şekilde bir nevi hazırlıktı. Daha sonraki albüm için bir nebze nabız ölçmekti hem kendi adıma hem piyasa adına.

- Peki bu albüm size göre nasıl karşılandı dinleyicide, nasıl tepkiler aldınız kendilerinden? Ötesinde albümdeki şarkılar adına klip durumları nasıl ve yeni bir çalışma olacak mı bu anlamda? Ve ikinci albüm için aşağı yukarı zaman belli mi? İkinci albüme nasıl hazırlanacak Emre Akım?

- Aslında henüz bir klip çekmedim. Sadece TV ekranlarında ,programlara konuk olarak yer alıyorum. Ama çok mutluyum zira, radyo kanallarında çalınmasıyla parçalarım bayağı bilinir hale geldi. Şarkılarım tahmin ettiğimden daha çok yayıldı. Aldığım tepkiler çok güzel, bu da insanı daha bir şevke getiriyor. Aslında bu, zor olanı başarmaktır bence, klipsiz bu kadar dinleyiciye sahip olmak. Ve artık klip çalışmalarımız başladı önümüzdeki günlerde TV ekranlarında konuk olduğum programların dışında kliplerimle de yer alacağım. Evet, ikinci albüm repertuar çalışmalarım çok daha uzun zaman önce başladı, kısmetse bahar ayları gibi yeni albümümle sevenlerimle tekrar buluşacağım.

- Siz çeşitli mekanlarda sahne aldınız bugüne kadar ve belki de bu yüzden sizinle orada karşılaşanlar popun hiperaktif çocuğu yakıştırmasında bulundular size? Sahne sizin için nasıl bir atmosfer, nasıl bir repertuarla nasıl saatler yaşanıyor orada? Bu arada an itibari ile bu anlamda çalışmalar var mı?

- Sahne benim işim. Bu konuda hiç mütevazı olamayacağım, evet albümüm yeni çıktı ama beş senedir bu piyasada, birbirinden ünlü çeşitli mekanlarda sahne alıyorum. Zaten kendime güvendiğim ve tamamdır dediğim anda albüme girdim. Sahne çok başka bir olay eğer albümde başarılı ama sahne performansında vasatsanız çok çabuk erirsiniz. Ben asıl sahnede çok iddialıyım ve çok uzun seneler bu konuda kendimi fazlasıyla ispat ettim. Gelenlerin son derece mutlu ve çok eğlenmiş olarak ayrıldıklarını söylemem kafi olacaktır sanırım. Evet ramazandan sonra yeni mekanlarda sahne performanslarıma kaldığım yerden devam edeceğim.

- Günümüz popüler üziğini ve içindeki yerinizi siz nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu yolculuğunuza kimler eşlik ediyor? Kimleri bugüne kadar dinlemek sizin için ayrı bir mutluluk oldu ya da oluyor? Bir özel hayaliniz var mı müzik dünyasında örneğin sesi ile buluşmak istediğiniz bir yorumcu ya da söylemeyi çok istediğiniz bir şarkı?

- Ben pop müziği kaliteli yaptığıma inanıyorum. Canlı enstrümanlarla sahne alıyorum. Orkestra benim için çok önemli. Sahnede pop müzik yapılıyorsa vokali ile tam bir orkestra eşliği olmalı diye düşünüyorum. En başta Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Özdemir Erdoğan, Kayahan, Harun Kolçak, Levent Yüksel, Kenan Doğulu gibi sanatçıları dinlemek onlardan birşeyler öğrenmek beni mutlu ediyor. Evet özel bir hayalim var tabiî ki. Annem çok iyi bir yorumcu yeni albüm çalışmamda onunla mutlaka bir parçada düet yapmak istiyorum.

- Bir de kişisel web siteniz var ve sanal ortamda da buluşuyorsunuz sizi sevenler ile özellikle size en çok hangi soruyu soruyor kendileri ve tarafınıza dair en çok ne merak ediliyor? Bu arada müzik ile amatör olarak uğraşan kişiler için ne gibi tavsiyelerde bulunmak istiyorsunuz?

- Aslında sitemde sorudan çok yorum yapılıyor sevenlerim tarafından, öyle bir düzenimiz var sitede isteyen istediği yorumu yapabiliyor. Olumlu veya olumsuz her düşünceye kapımız açık, saygı duyuyoruz.

- Ve son olarak müziğin sustuğu yerde nasıl bir Emre Akım var. Neleri yaşamaktan mutlu ve hangi tatlarını seviyor hayatın?

- Sahne dışında akşamları boş vakitlerimin neredeyse tamamını evimde geçiriyorum, Ailem, dostlarım ve köpeğim olmazsa olmazlarımdır. Evde mutlaka uğraşacak bir şeyler bulurum. Çok titizimdir. İyi yemek yaparım. Gündüz ise reklam ve organizasyon şirketimdeki işlerimle ilgileniyorum. Yani evim limanım.

- Başarılarınızın sonsuz olmasını diliyoruz. Bu keyifli söyleşi için çok teşekkürler size.

- Ben çok teşekkür ediyor ve sizlere kolay gelsin diyorum.

 

Emre Akım Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Eylül 2007