müzik - hâl /Erdem Yener

 

- Geçtiğimiz günlerde ilk albümünüz olan ''Kirli'' müzik marketlerde yerini aldı. Uzun zamandır müzik dünyasının içindesiniz ki; söz yazarı, besteci, aranjör kimliğiniz ile biz nicedir tanışıyoruz; peki bu albüm için neden bu kadar beklediniz?

- Aslında hiç beklemedim hep çalıştım. 1999-2004 yılları arasında grubum +4 ü büyütmek için uğraştık. Daha fazla dayanamayınca grup ben de tek başıma sıfırdan başlamak durumunda kaldım. İstanbul'a yerleştim 2003 yılında. Yeni bir grup kurmak istemedim. İşin mutfağında buldum kendimi. Kayıt ve aranjman yapmayı öğrendim. Albüm de kendiliğinden oluşmaya başladı bu dönemde.

- Tüm sözler, müzikler ve düzenlemeler size ait. Bu albümün en büyük özelliği olması gerek tüm enstrümanları da siz çaldınız ki neden böyle olmasını istediniz, ne kadar bir sürede hazırlandı ''Kirli''?

- Kendiliğinden oldu aslında bu durum. Stüdyoda var olan bir çok işe yardım ederken bir yandan da kendi şarkılarımı kaydediyordum. Bunu yaparken de doğal olarak yalnızdım. Çaldığım bir gitarı daha sonra dönüp bir de başkasına çaldırmadım sadece. Bir bestenin şarkıya dönüşmesi sürecinde zaten ne enstrüman çalınacaksa bir şekilde çalıp, çalışıp çalışmadığına bakıyordum. Eğer tamamsa, başkasına tarif edip yeniletmeye gerek görmedim. Zaten istediğim gibi duyuluyordu hepsi.

- Albümü kirli olan her şeye kısacası hepimize ithaf ediyorsunuz ve her şarkıda farklı bir ruh halini yansıtıyorsunuz ama hepsinin bir umut taşıdığını da belirtiyorsunuz? Bunu merak ediyorum ve sizden dinlemek istiyorum; en çok neden kirli bu şarkılar; size neden kendini yazdırıyorlar, neden şarkı oluyor bu duygular; umudu en özel kelimelerle nasıl anlatıyorlar?

- Temizlik ilkellikle mümkün. Bizler medeniyet içinde kendimizce sahip olduğumu bir "ahlak" başlığı altında bir çok maskeye sahibiz. Bunu da marifet sayıyoruz. Halbuki en uç duygularda en ilkel tepkileri veririz. Asıl dürüstlük ilkel olmak bana kalırsa. Dolayısıyla ne kadar medeniyiz, o kadar kirliyiz. Buna inandığım ve kendimi kirli olarak kabul edip, ilkel olma yolunda adımlar atmaya karar verdiğim ve kendimle barışmaya çalıştığım döneme ait o şarkılar. Albümün adı bu yüzden kirli. Kirli bir yaşamda olmadan olmayacak tek şey umut. Galiba hayatta bir tek onsuz olmuyor. Nasıl yazdım ve neden yazdığımı ise bilmiyorum. Bilsem kontrol eder rahatlardım :)

- Albümde farklı tınılar ve soundlar var ve bu yanı ile de birçok albümden farklı olduğunu dinleyenler görebiliyorlar. Albümün hazırlık sürecinde de dünyaca ünlü birçok müzisyenin katkısı oldu; kimlerin desteğini aldınız bu anlamda? Ve albüm dinleyici ile yakın bir zaman önce buluştu belki nasıl tepkiler geliyor?

- Albümün yapımcısı, aynı zamanda film prodüktörü olan Berent Baytekin, süpervizörü ise ünlü gitarist Tanju Eren. Albümün mixleri Ender Akay tarafından yapıldı. Masteringi ise dünyaca ünlü mix-mastering stüdyosu olan Finnvox (finland) ta yapıldı. Tepkiler oldukça iyi. Albümü alan herkes mesaj atıp her bir şarkıyla ilgili duygularını aktarıyorlar. Bu çok güzel bir his. Herkes bir başka şarkıda etkilendiği şeyden bahsediyor. Bu da albümüm tek şarkılık değilmiş anlamına geliyor ki daha da mutlu oluyorum.

- İlk klip çalışması ''Belki'' için çekildi. ''Kirli'' için peki önümüzdeki günlerde nasıl bir hareketlilik olacak. Bundan sonrası adına klip şarkısı için şarkılar belli mi mesela? Ya sahne, performanslar bu anlamda belirlenen bir program var mı?

İkinci klip için bazı fikirler var aklımda ama tabi bunların netleşmesi için biraz erken. Kendime zaman tanıyorum ve acele etmiyorum. Ben istemesem de şekillenecek zaten. İçinde bulunduğum dönem promosyon dönemi. Bol röportajlarla geçiyor. İnsanlara kendimi anlatmaya gayret ediyorum. Bundan sonra asıl önemli olan buluşabildiğim kadar insanla buluşmak. Bu da en iyi konserlerle mümkün. Ben kendimi sahnede çok daha iyi hissediyorum ve insanlarla en sağlıklı paylaşımı böyle gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Merak edenler www.erdemyener.com ve www.myspace.com/erdemyener adreslerinden takip edebilirler bütün etkinlikleri.

- Siz müzikle uzun süredir bir tanışıklık içindesiniz; Söz - beste çalışmaları, grup performansları ve sonrası albüm ve jingle projeleri derken gelinen bu noktada nasıl bir duruş var? Burada düne bakarak bugüne yol almak istersek örneğin bir gün için düşlediği yerde bir Yener mi yoksa daha yapacağı çok şey olacak olan mı? başka hayalleri var mı; içinde yer almayı istediği bir proje ya da çalışmayı istediğiniz bir müzisyen mesela?

- Ben kendimi bildim bileli aynı hayalle yaşıyorum, o da müzikal kariyer ve bunun bi sonu yok açıkcası. İşin mutfağında olmak da çok zevkli. Yazan, icra eden ya da yatırım yapan biri olarak hep var olmak istiyorum. Oyunculuğa karşı da hep bir ilgim alakam vardı. Sinemaya düşkünüm oldukça. Çok fazla film izlerim. Yazmayı da çok severim. Kreatif olabileceğim her alanda bir şeyler ortaya koymak için çalışıyorum ve bu böyle devam edecek ama müzik her zaman birinci sırada.

- Dünden bugüne yolculuğunuza sizi kimler yalnız bırakmadı şarkıları ile; kimleri büyük bir keyifle dinlediniz peki? Bugünün müzik piyasasını ve yayınlanan albümler içerisinde ''Kirli''nin yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Ben çok eski kafalı bir müzik dinleyicisiyim. Küçükken ne dinliyorsam hala onları dinlerim. Artık benimkine müzik dinlemek denmez, daha çok müzik takip ediyorum diyelim. Beni aranjmanında ya da bestesindeki bir numara ile yakalayan herhangi bir şarkı benim dinleyeceğim bir şarkıdır. Bu noktada pek tarz ayırt etmem. "kirli" bir tek adamın anlattığı bir şey. Bir sürü adamın bir tarafından çekiştirip forma sokmaya çalıştığı bir proje değil. Samimiyetinden şüphe duymayacağınız bir albüm.


- Ve son olarak müziğin sustuğu yerde nasıl bir siz varsınız karşımızda? Örneğin bir reklam oyunculuğunuz var ki; benzer çalışmalarda yeniden karşılaşabilir miyiz sizinle? Ya ötesinde; sizi mutlu kılan durumlar ne; nerelerde ve nasıl ruh halleri içindesiniz genelde kendinizle?

- Sanırım en çok kendimi tarif etmekte zorlanıyorum. Evcil bi adamım ben artık. Eskiden eve girmezdim. Yalnız yaşamaya başlayınca biraz da duruldum sanırım. Mahremiyete çok düşkünüm. Çok dağılmam dışarılarda. Evde sevdiklerimle vakit geçirmek beni daha mutlu eder. Ama yalnız kalmak da ayrı bi düşkünlük benim için. Sessiz ve yalnız kalmayı da severim. Şarkıları da böyle bi motivasyonla yazabiliyorum zaten.

- Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz. Nicesinde aynı heyecanla buluşmak adına.

- Ben teşekkür ederim zevkti benim için, her zaman.

 

 

Erdem Yener Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ekim 2008