müzik - hâl / Erkan Aydar

 

- İlk albümünüz ‘’Adın’’ geçtiğimiz günlerde yayınlandı ama albümden önce biraz sizi tanımak istiyoruz. Kimdir Erkan Aydar? Müzik ile ilk ne zaman tanıştı ve nasıl dost olmaya karar verdi sonrasında?

- Bu Erkan Aydar kimdir sorusunu 14 yaşından beridir soruyorum kendime ama şu an sadece Erkan Aydar kim değildir sorusuna cevap verebiliyorum. Dünyevi olarak 1981’in 14 Şubat’ı doğumlu, Ağrı memleketli, 23 yıldır İzmir yaşamlı bir insan. Çok güzel kaval çalan bir dengbej dedenin torunudur ki; bu vesile iledir müzik ve söz onun yaşamında çocukluğunda yeşermeye başladı. 24’lü yaşlarda daha iç içe olmaya başladı müzik. Şimdi ise ADIN'la profesyonel bir yön almaya başlamış durumda.

- Bu ilk albümde peki kimlerin çalışmalarını dinliyoruz sizden?

- Albüm 9 Şarkıdan oluşmakta. Bir tanesi anonim, iki Metin Bingöl şarkısı bulunmakta ve kalan 5 şarkıda  da kendi imzam var.

- Peki ‘’Adın’’ kuşkusuz ki bir albüm olarak siz de büyük bir heyecan ve mutluluk, ya şu ana kadar dinleyiciden nasıl tepkiler geldi albümünüze; dinleyiciniz nasıl karşıladı?

- Dinleyiciler tarafın çok hoş karşılandı, sevildi ve iyi bir albüm olarak görüldü müzik insanları tarafından da ve bu beni çok mutlu ediyor.

- İzmir’de ve zaman zaman da başka şehirlerde yanılmıyorum sahne almaya devam ediyorsunuz öyle değil mi? Dinleyiciniz ile bu buluşmalarınız nasıl bir atmosferde geçiyor peki? Oraya gelenler ile paylaştığınız bu heyecan nasıl bir coşkuda?

- İzmir’in Konak ilçesinde ‘’Name’’ adlı bir türkü evinde ve İstanbul‘da da çeşitli türkü evlerinde ve aynı zamanda ‘’Demokrat Radyo’’da program alıyorum ve tabi ki konserler. Çok sevdiğim bir atmosferdir. Dinleyicilerime yaşadığım heyecanı hissettirmek çok hoşuma gidiyor k; bunu hissettiklerini çok iyi anlıyorum Çünkü onların hareketlerinde ve gözlerinde bunları çok iyi görüyorum.

- Müzik yolculuğunuzda kimler sizi bugüne kadar etkiledi, kimleri dinlemek sizin için özel oldu?

- Şivan Perver’in sesinden, Pir Sultan’ın sözünden çok etkilendim ki; hâlâ da öyle.

 - Türkiye’de son yıllarda müzik adına ciddi bir hareketlilik var ki; bir kısmı bunun hayal kırıklığı belki ama yine de umut ve hız kesilmiyor? Size göre kalıcı olmanın kriterleri nedir müzik dünyasında, bu renkliliği nasıl değerlendiriyorsunuz ve gerçek sanatçıyı nasıl tanımlıyorsunuz?

- Sanatçı misyonu dünyanın en ağır misyonudur. Sadece şarkı söylemek yada sadece söz yazmak değildir. Birikim yetenek ve yüreklilik isteyen bir şeydir bu bağlamda sanatçı olmak, benim için bir yol.

- Albümünüzde bir de şiiriniz var ve sormadan geçmek istemiyorum, siz de şiirin de ayrı bir yerde olduğunu düşünüyorum yanılıyor muyum? Nasıl bir aşk siz de şiir, sözlerinize ve müziklerinize yansıması ne derece etkilidir, nasıl bir bütünlüktedir

- Evet gelelim şiire şiirden hep etkilenmişimdir ama iyi şiirden Ahmed Arif, Can Yücel, Yılmaz Odabaşı ve tabi ki; Nazım Hikmet beni çok etkilemiştir.

 - Çok teşekkür ederim, daha nice albümde daha nice güzelliklerde yeniden görüşmek üzere.

- Ben çok teşekkür ederim.

 

 

 

Erkan Aydar Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Şubat 2009