F.Gül Yanık

fgulyanik@gmail.com

 

 

 

14 TELLİ ERSİN

 

 

 

 

 

Bu, Ersin’in değil, udun modeli... Teşbihte hata olmaz (:

İki enstrümanist mucit, Ersin Ersavaş ve Ramazan Calay, dünyada bir ilki gerçekleştirmiş ve normalde 11 telli (5 çift, 1 tek) olan udu, 14 telli (6 çift, 2 tek)  olarak yenilemiş; tiz ve bas sesleri birer ton arttırarak yeni sesler elde etmiş ve bu enstrümanı tadından yenmez hale getirmişler.

Ersin Ersavaş, Ortaokul-Lise-Üniversite eğitimini İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda tamamlayan; Kubbealtı Musiki Vakfı’na repetitör olarak girip eğitmen olarak devam eden; Taşkın Savaş Yakarış Müzik Topluluğu’nda,  Ender Doğan-Yolcular grubunda, Yinon Muallem Ensemble etnik müzik grubunda ve İstanbul Üniversitesi Korosu’nda icracı olarak yer alan; ud hocalığına İ.B.B İsmek Kursları’nda devam ederek bu kurumda Temel Ud Eğitimi adı altında, müfredatlarda okutulmak üzere yazılmış bir metot kitabı çıkartan; pek çok ulusal ve yerel kanaldaki müzik programlarının orkestralarında ve popüler albümlerde icra desteği bulunan; İstanbul Müzik Yapım şirketinin kurucuları arasında olan; Sadesaz ve Ud’üet isimli iki ayrı grubu bulunan ve kendisini ilk solo albümü niteliğindeki ''Sabah'' ile tanıdığımız bir müzisyen.

 

 

''Sabah'' albümü 2005 yılında, Relaxation Music with Turkish Instruments serisinin 9. albümü olarak Akustik Müzik’ten çıkmış. Albümdeki altı şarkıdan beşi, Farabi’den İsmail Efendi’ye uzanan Klasik Türk Müziği eserlerinden, biri ise Ersin Ersavaş’a ait Tebessüm isimli parçadan oluşuyor.

Ud, dinginliktir… Ud, huzurdur… Ud aşktır. Ud, insanı gösterişten, şaşaadan, egodan uzaklaştırıp kendini arama yolculuğuna çıkarır. Ud, düşündürür, ağlatır, öğretir, inandırır. Sakin ve kararlıdır…

''Sabah'’ı dinleyin… Albüm boyunca size eşlik eden cırcır böcekleri, dalga ve martı sesleri eşliğinde, gözlerinizi kapatıp kendi yolculuğunuza çıkın…

Müzisyenseverlere bu söyleşi aracılığı ile dünyanın ilk ve tek 14 telli udunu hem yakından inceleme, hem de canlı parçalar eşliğinde marifetlerini gözlemleme fırsatı sunuyoruz. Söyleşi sonunda ise ''Sabah'' albümünden iki parça sizleri bekliyor.

İyi ramazanlar & iyi seyirler & iyi dinlemeler.

 

F.Gül Yanık & Ersin Ersavaş Söyleşisi
Tebessüm - Derman (Vücud İkliminin Sultanısın Sen)

(''Sabah'' Albümünden)

 

 

Ersin Ersavaş (Herkes Dinlesin)

Ersin Ersavaş (istanbulmy)

 

EYLÜL 2009