müzik - hâl / Filiz

 

- Filiz ismi ile yeni tanışıyoruz. Müzik sorularına geçmeden önce biraz sizi tanıyabilir miyiz? …

- 16 Kasım 1980 Sivas doğumlu ve Akrep burcuyum. Hümanist bir yapıya sahibim. Duygusal tarafım yaşamım da hep ağır basmıştır. Hayat felsefem; Tüm varlıkları sevmek üzerine kuruludur.

- İlk albümünüz müzik dünyasında yerini aldı. Kimlerle ve ne kadar bir zaman sürecinde çalıştınız bu albüme ? …

- Yaygara Prodüksiyon etiketiyle çıkmış olan albümümüm Maestro Müzik Stüdyosunda hazırlanmıştır. Aranjörlüğünü ve yönetmenliğini sevgili Selim Çaldıran üstlenmiştir. Albüm içindeki parçaların biri hariç tamamının sözü ve müziği bana ait olup çıkış parçam olan ‘'Çatır Çatır '' sevgili Aliço' ya aittir. Albümün tamamlanması yaklaşık 1 yıl sürmüştür.


- Bize biraz müzik geçmişinizden bahsedebilir misiniz ? Ne zamandır ve nasıl bir tutku sizde müzik ?

- 8 yıl önce başlamış olduğum beste ve şarkı sözü çalışmalarımın neticesinde bu alanda akademik bir kariyer yapma kararına vardım. Bu bağlamda sevgili Hocam Sayın Prof. Jiray Arslanyan' la beş yıl gibi uzun bir süre zarfında Klasik Batı Müziği Şan dersi eğitimi aldım. Müzik benim için hava ve su misali yaşamın olmazsa olmazları arasındadır. Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum.

- İlk klipiniz ‘'Çatır Çatır'' isimli şarkınıza çekildi ve klip müzik kanallarında listelerde kendini göstermeye başladı. Bu albümün tanıtımı ve sonrası adına peki bundan sonrasına dair nasıl planlar olacak ? ...

- Albümün piyasaya çıkmasına paralel olarak çok yoğun bir promosyon dönemi başlamış oldu. Bu bağlamda yazılı ve görsel basında tanıtım çalışmaları başladı. Çok yeni olmasına karşın halktan çok olumlu ve beni sevindirici tepkiler geldi. Çok yakın bir tarihte de 2 klipin çalışmalarına başlayacağız. Albüm hak ettiği seviyeye ulaşana kadar da bu çalışmalara devam edeceğiz.

- İkinci klipinizin tercihini dinleyicilerinize bıraktınız. Bir web siteniz var ve gelen oylarla sanırım bu karara varacaksınız. Peki web sitenizde dinleyicilerinizi bekleyecek başka sürprizler olacak mı? (Ben oyumu Kaçma'dan yana kullandım)

- Web adresim www.filiz-web.com . Gönlümden geçen interaktif bir web sitesi oluşturmaktı. Fakat şu anda yoğun promosyon çalışmalarımdan dolayı web master arkadaşımla çok sık bir araya gelemiyoruz. Bundan dolayı da şimdilik beni ve eserlerimi tanıtıcı bir site tasarladık. Biraz da dinleyicilerimle etkileşim sağlamak açısından siteye Ziyaretçi Defteri ve Klip anketi yerleştirdik. Buradan gelen bilgiler ışığında 2. klip çalışmalarına başlamayı planlıyorum.

- Kendinize örnek aldığınız, büyük bir sevgi beslediğiniz özel bir isim var mı ? ... Siz kimleri severek dinliyorsunuz ? ... Bir gün adına müzikte gerçekleşmesini istediğiniz en büyük hayaliniz ne? ...

- Açıkçası birebir örnek aldığım bir sanatçı yok. Fakat dinlemekten büyük bir zevk aldığım yerli ve yabancı iki isim verebilirim. Celin Dion ve Zuhal Olcay. En büyük hayalim çok güzel bir müzikalde rol almak.

- Müziğin dışında günlük hayatta keyif aldığınız diğer uğraşlar nelerdir ? .... Bir gününüz nasıl geçiyor mesela ? ...

- Günlük yaşantımda açıkçası müziğin dışında çok fazla boş vakitim olmuyor. Ama fırsat buldukça okumayı dostlarımla birlikte vakit geçirmeyi.En önemlisi yemek yapmayı ve bunları arkadaşlarıma, aileme sunmayı çok seviyorum.

- Bir yeni isim olarak müzikle uğraşan arkadaşlarımıza ne gibi tavsiyeleriniz olabilir ? ...

- Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim ki müzik sabır ve çok fazlasıyla duygu isteyen bir sanat dalıdır. Yeteneğe paralel olarak eğitimle pekiştirilmesi gereken bir olgudur. Kendini yenilemediğin ve geliştirmediğin sürece var olan birikimlerini de kaybedebileceğin nankör bir meslektir.

- Her konuğuma muhakkak sorduğum bir soru daha. Şiirle aranız nasıldır ? .... Şiir yazar mısınız ? ... Bir şiiriniz varsa bunu bizlerle paylaşabilir misiniz? ...

- Evet gerçekten de çok fazlasıyla seviyorum. Kitaplığımın dağılımına baktığım da şiirle alakalı olanların oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Ben bunun sebebini yaptığım işin çok fazla derecede duygusallık gerektirdiğine bağlıyorum. Bana göre şiir hayatın birkaç satırda özetini sunmaktır. Çok fazla olmasa da deneme anlamında birkaç şiirim vardır.

 

HÜZÜN YAĞMURU

Yeşilin üstüne düşer yağmur

Toprağın üstüne, Yüreğime, Acının tam orta yerine

Düşleri yeniler

Ve birden hızlanır hayatımız gibi, Gözlerimizden akan yaşlar gibi

Ama suskun bakışlarla izleriz

Yağmurun düşüşünü

Belki hasreti düşünür, belki dönmeyecek bir sevda için

Bedeni yağmur gibi görür

Göklerden salarız zaman zaman

Bağrımıza düşen, kulaklarımızla işittiğimiz, gözlerimizle gördüğümüz, dert ortağı bildiğimiz

Ama yalnızca adını bilmediğimiz

Yağmurun hüznü izlediğimiz

 

- Tekrar hoşgeldiniz diyorum müzik dünyasına. Size bu yolda sonsuz başarılar diliyorum sevgili Filiz.

 

Filiz Web Adresi

Söyleşi : Kadri Karahan / Aralık 2004