müzik - hâl / Lara

 

- Lâra, müzikten önce neler yapardı ? ... Kendini birkaç cümle ile özetlemeni istesek neler diyebilirsin ...

- Lâra, müzikten öncede müzik yapıyordu. Benim ağabeyimde müzisyen babamda müzisyen. Ağabeyime vokalistlik yaptım. Alanya'da çocukluk günlerim geçti özellikle yazları oradaydım. Yani çoğu zamanım orada geçti şimdi ise İstanbul'da oturuyorum.

- İlk albümün geçen senenin yaz aylarında müzikseverlerle buluştu ... Bu albüm için kimlerle çalışıldı? ... Senin bestelerin besteleriniz var biliyorum ...

- Albümde hepsi birbirinden güzel 10 tane şarkı var ve hala dinleniyor ''Allah Versin''. 8 tanesinin bestesi bana sözleri Selahattin Ergüden'e ait. Yine Volga Tamöz ile çalıştım. Yalçın Polat; ''Allah Versin''in yazarı, bestecisi, aranjörü.

- Albümün adı Işık ... Sende özel bir anlamı var mı? ...

- Özel bir anlamı, ''Işık'' ismini Volga koydu. Esasında o şarkının ismi Bir kurşunluk canım vardı. İşte Lâra dedi ortalık çok kötü, ülkemiz bayağı bir karışık, o yüzden fıkır fıkır bir albüm olacak bu, Işık koyalım belki bu albüm insanlara ışık dağıtır dedi.

- Peki bu ilk albümden sonra hayatında çok şey değişti mi ? ...

- Hiçbir şey değişmedi her şey aynı.

- Dinleyicilerin ile ilişkilerin ne durumda özellikle dışarıda olsun konserlerinizde olsun nasıl bir Lâra görüyorlar karşılarında ? ...

- Güzel soru. Ben herkesle görüşüyorum hep sokaktayım. Pazara çıkıyorum, alışveriş yapıyorum. Orada zaten insanlarla özellikle çocuklarla görüşüyorum. O yüzden de insanlar hani böyle bir sanatçı, ooo Lâra durumları yani olmuyor benim için.

- Yeni albümü merak ediyorum ... En yakın ne zaman dinleyebiliriz ve nasıl bir albüm olacak ?... Bir cover şarkı bir çok albümde olduğu gibi mesela senin albümünde de karşımıza çıkacak mı ? ...

- Şimdi şöyle bir şey, bu birinci albümde Lâra hep arabesk söylüyor gibi geldi fantezi yorumcusu gibi geldi biraz insanlara. Esasında ben her tarz müziği söylüyorum. Ağabeyimle birlikteyken yabancı şarkı bile söylüyordum. Bu albüm alt yapıları çok güzel olan tamamen pop bir albüm olacak. Sende biliyorsun bizim insanlarımızın yapısında biraz damar var, bizim insanlarımız seviyor onu da yapmak gerekiyor. Bir örneği de mesela sevgili Yıldız Tilbe. - o esnada Yıldız Tilbe çalıyor - O kadar çok satmasının ve başarılı olmasının sebebi o şarkılarındaki o damar, sözler o yüzden belki de bu albümde bir Yıldız Tilbe şarkısı olabilir.

- Son dönem çıkan albümleri takip etmekte zorlanıyorum ... Bir müzik yorumcusunun şöyle bir cümlesini anımsıyorum ... Bu yaz çıkan albümleri ile ileride tarihe geçebilir ... Sen bu hareketliliği nasıl değerlendiriyorsun ? ...

- Şimdi ben müzikmarketlere bakıyorum. Bir albüm alayım diyorum o kadar çok sanatçı var ki. Bir dakika şöyle bir gerçek var. Bir sanatçı çıktığı zaman hemen peşinden bir kere taklitleri geliyor. Benle beraberde bir çok örneğini gördüm diyebilirim.

- Burada hatta şunu anımsıyorum ... Bir söyleşide Türkiye'de dans ederek şarkı söyleyen çok az kişi var demiştin ... Yanılıyor muyum ? ...

- Çok az bu dünyada. Biliyorsun bir Jennifer Lopez bir Shakira var. Şarkı söylemek ve dans etmek ikisini bir arada yapmak çok zordur. Bu belki playback yaptığın zaman kolay ama özellikle canlı söylediğinde çok zordur.

- Peki müzikle ilgilenenler için siz sanatçı isimlerden tavsiyeler alıyorum söyleşilerimde. Son dönemlerde biraz sanki kendilerine şans tanınıyor gibi gözüküyor ... Sen kendilerine neler demek istiyorsun? ...

- Bu soruyu soracağını biliyordum. Her şey şarkı söylemek değil, Lâra içinde bazı sanatçı arkadaşlarım, büyüklerim başta önce öyle zannettiler bilemiyorum ama bir kız çıktı hayda hoppa dans ediyor hayır. Hakikaten ben bu işi çocukluğumdan beri yapıyorum. Klavye çalıyorum, beste yapıyorum. Şimdi de mesela iyi isimlere şarkı vermeyi düşünüyorum ve kendimi bir yerlerde ispatlamak istiyorum. Ben ilk önce şarkı söylüyorum sonra dans ediyorum. Yeni yeteneklere sonuna kadar şans verilmesine inanıyorum ben. Bir çok arkadaşım sanatçı olmayıp da amatör ruhlu insanlar hepsini dinliyorum, belki güzel bir şarkıları çıkacak ve arada ben albümüme alacağım. sonuna kadar vazgeçmemeleri gerektiğine inanıyorum.

- Taklit yeteneğinin olduğunu biliyorum ki özellikle Sezen Aksu taklidindeki başarını ... Peki bu yeteneğini olsun müzikteki bu yakaladığın başarıyı olsun bir tv programında ya da ne bileyim bir başka projede değerlendirmeyi düşündüğün olmadı mı ? ...

- Teşekkür Ederim. - Sezen Aksu sesi ile söze başlıyor - Çok ünlü kanallardan çok güzel tv programları teklifi geldi tabi özellikle sabah programları için mesela Seda Sayan programı gibi. Yani bir albüm çıkartmakla hooop ekranlara çok açık konuşuyorum çok aptalca. Türkçeyi çok güzel kullanmak gerekiyor en başta, çocuklara bir kere iyi bir örnek olmak gerekiyor. Bence her şey zamanla güzel anlayabiliyor musun ?.

- Ya müzik dışında diğer sanat dallarına ilgin ne durumda ? ... Şiir yazabiliyor musun mesela ? ...

- Ya şöyle inanır mısın bilmem ama ben balık burcuyum. Çok romantiktirler. Ailemde herkes güzel şeyler yazıyor ama ben yazamıyorum ve bu duygusallığım bir işe yaramıyor ama bende beste yapabiliyorum, bana böyle güzel sözler yazanlar nasılsa oluyor.

- Lâra, bu güzel ve keyifli sohbetin için sana çok teşekkür ederim. Başarılarının devam etmesini dilerim, Yeni albümünü merakla bekliyoruz.

- Ben çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 

 

 

 

 

 

Lara Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2004

Ayhan Hüseyinoğlu'na ve Aslı Hanıma teşekkürler