müzik - hâl / Mehtap Meral

 

- Ruhi Su Dostlar Korosu ile çalışmalar yaptınız ve daha sonrasında çeşitli mekanlarda sahneler aldınız. Daha sonra Zülfü Livaneli’nin romanından beyaz perdeye uyarladığı ‘’Mutluluk’’ filminde iki şarkı seslendirdiniz ve çok güzel tepkiler aldınız. Bu projeye peki nasıl dahil oldunuz, neler tattırdı beraberinde size bu çalışma?

- Sayın Zülfü Livaneli'nin "İstanbul'u Dinliyorum" ve "Memikoğlan" adlı eserlerini Ada stüdyolarında kaydetmiş ve Zülfü Livaneli'ye ulaştırmıştım. Kısa bir süre sonra çok beğendiğini iletti. Bu arada tanıştığım Ferhat Livaneli'yle de uzun yıllar güzel çalışmalar yaptık. "Mutluluk" filminin müziklerine bu güzel sürecin sonunda dahil oldum. Ve ilk profesyonel çalışmamı böylece gerçekleştirdim. "Mutluluk" romanıyla da, filmiyle de, müziğiyle de beni çok etkilemiştir. Bu projede yer almış olmak bu nedenle çok güzel benim için. Zülfü Bey'le çalışmak çok şey kattı bana.

- Ama söz ve beste yapmaya devam ettiniz bu süre içinde ki bu albümle birlikte bu yanınızı da keşfetmiş olduk. Bestelerinizin en büyük özelliği ise tango olmaları, tango dünyanın en özel müziklerinden ama ülkemizde yetiştirdiği önemli isimlerin yanında çok sık da karşılaşmadığımız bir yolculuk. Neden tango demiyorum ama sizdeki büyüsünü merak etmeden de geçemiyorum.

- Tangoyu hep çok sevdim. Dansını da, müziğini de çok yakın hissettim kendime. Sahne çalışmalarımda mutlaka tango eserler seslendirirdim. Dans olarak da hayatıma dahil olmasıyla bir tango projesi gerçekleştirme ihtiyacını daha çok hissettim. Zaten tango formunda birçok bestem de hazırdı. Ama hep söylüyorum: "Bu Benim Tangom" Tango, doğduğu toprakları, muhalif tavrı, kadın duruşu, estetiği, gerilimi, barındırdığı tutku ve şiire olan yakınlığıyla beni içine hapsetti. Ben de var olan tango formuna kendi sesim ve duygularımla yaklaşmak istedim.

- Bu albümde Aysel Gürel sözü Selmi Andak bestesi ‘’Ben Her Bahar Aşık Olurum’’u yorumunuzla yeniden tadıyoruz yeniden yaşıyoruz. Bu şarkı nasıl dahil oldu peki albüme? 

- Bu şarkıyı hepimiz Sezen Aksu yorumuyla dinlemiş ve çok sevmişizdir. Benim de hep keyifle söylediğim bir şarkı olmuştur. Tango projesine karar verdiğimde bilinen Türkçe tangolarımızı taradım ve muhteşem şarkılar keşfettim ama gönlüm yine de tercihini bildiğim ve söylemeyi çok sevdiğim bu şarkıdan yana yaptı. Çok sevdiğim bir kadın olan Aysel Gürel'in sözlerini de yazmış olması bunda büyük bir etken. Baki Duyarlar'da yeni bir düzenlemeyle şarkının duygusunu "sonbaharda aşık olmaya" evriltti sanki ve ben çok sevdim. Tabiki takdir dinleyenlerin.

- ADA Müzik etiketi ile yayınlanan ‘’Aşk’’ın aranjörü usta müzisyen Baki Duyarlar. Keman ve viyola’da Altuğ Öncü perküsyon’da Engin Gürkey ile çalışmışsınız. Nasıl bir kayıt süreci yaşandı, ne kadar süre içinde hazırlandı bu albüm öyle ki yayınlandığı ilk günden bugüne çok güzel tepkiler de aldığını görüyorum dinleyiciden.

- Tango projesinin içinde yer alacak şarkıların büyük çoğunluğunu bestelemiş ve seçmiştim. Aranjör arayışı içindeydim. Ve ne mutlu bana ki çok usta bir müzisyenle, gerçek bir sanatçıyla kesişti yolum. Kayıtlarımı Ada Müzik stüdyolarında dostlarım İhsan Abça ve Özkan Mete gerçekleştirdiler. Altuğ Öncü ve Özkan Mete'de hem enstrumanları hem de incelikleriyle değer kattılar. Çok keyifli bir süreç oldu ve söylediğiniz gibi çok güzel tepkiler alıyorum dinleyenlerden. Bu da büyük bir mutluluk benim için.

- Albümde yer alan ‘’Kayıp’’ isimli şarkınız İranlı şair Furuğ’a ait ki şiirlerin sizin için ayrı bir yerde olduğunu da biliyorum. Geçen sene ‘’Kedi Mevsimi’’ Komşu Yayınları etiketi ile yayınlandı ve bir hayli ilgi topladı. Yüreğinizdeki şiir müzikten yüreğinizdeki müzik şiirden nasıl beslendi, nasıl sarıldı birbirine bu iki güzel dünya?

- Şiir ve müzik hep yanyanaydı benim için. Yaşamam için iki büyük neden... hayatıma ve benden başka hayatlara akan iki güçlü mecra. Müziğin geri çekildiği yerde şiir, şiir geri çekildiğinde ise müzik öne çıktı bende. Kendimi ifade etmem, hayatımı ve başka hayatları anlamlandırabilmem için bana sunulmuş ya da benim tutunduğum iki el. Furuğ'un "Kayıp" adlı şiiiri de beni çok etkilemiş bir şiirdir. Bestelemekten de, yorumlamaktan da büyük keyif aldım.

- Peki dünden bugüne kimler özel şairiniz oldu. Özellikle kimleri okumaktan keyif aldınız?

- Şiirde de müzikte de gelenekten beslenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle iyi bir okuyucu olduğumu  söyleyebilirim. Bir iki isim söyleyerek sevdiğim şairleri eksik bırakmak istemem ama İlhan Berk ve İkinci Yeni şairleri, Gülten Akın, Nilgün Marmara, Ataol Behramoğlu, Metin Altıok, Gülten Akın, Behçet Necatigil, elbette Nazım Hikmet, Orhan Veli, dünya şairlerinden birçok isim... ilk seferde sayabileceklerim...

- Ya müzikte? Müzik dünyasında bugüne kadar birçok değerli isimle çalıştınız ama özellikle kimin dinleyicisi oldunuz; bir gün için birlikte çalışma şansını bulmak istediğiniz bir isim var mı bu anlamda?

- Şiir için söylediklerim müzik içinde geçerli. Kendi müziğini yapan, emek veren ustalarım ve kuşakdaşlarımın dinleyicisi olmaktan büyük keyif alıyorum. Zülfü Livaneli'yle çalışma hayalimi gerçekleştirdim. Çalışmak isteidğim başka isimler de var elbette. Ama gerçekleşene kadar kendim hayal etmeyi seviyorum galiba.

- Albüm ile birlikte kuşkusuz güzel bir hareketlilik başladı. Önümüzdeki günlerde peki sahne performansları olacak mı, sizin bu güzel şarkılarınız ile en yakın ne zaman karşılaşabiliriz acaba?

- Evet... Albümümün tanıtım konseri ile birlikte başlayan bir dizi konser ve etkinlik olacak önümüzdeki günlerde. Bunu da sosyal paylaşım sitelerinde duyuruyoruz. Dileyenler konser takvimimizi ve benimle ilgili haberleri takip edebilirler.

- Ve albümün adı hani ‘’Aşk’’ ya. Aşk hani özetlemesi zor bir şeydir ya; birkaç satırda bunu istesek sizden, neler dökülür kaleminizden? Aşk sizin için hangi renktir?

-. Aşk gerçekten tarifi zor bir duygu. Biliyorum ki şu anda yapacağım bir tarif yarın geçerli olmayabilir. Bu yüzden şu anda aşkı " insanın kendi yüzüne bir başkasında rastlaması" olarak tarif edebilirim. Aşkın rengine gelince... gökkuşağı gibi birşey aşk. ama bence en çok kırmızıdır yakışan aşka. 

- Son olarak müzisyen ve şair kimliğinizi bir yana bırakırsak ve dünyanızın diğer tatlarına dokunacak olursak orada neler ile karşılaşabiliriz. Hayatınızın diğer özel - güzel yanları nelerdir?  Dünyanızı başka neler güzel, neler anlamlı kılar?

- Hayatımın büyük bir kısmını sanat kaplıyor. Sadece icracı olarak değil, bir sanat takipçisi olarak resime, sinemaya, tiyatroya vakit ayırmaya çalışıyorum. onun dışında ailemle, dostlarımla vakit geçirmek, kedim Şerbet'le ilgilenmek, çocuklara, doğaya bakmak anlamlı kılıyor hayatımı...

- Çok teşekkür ederim bu keyifli söyleşi için. Yeni albümlerde yeni sayfalarda yeniden yeniden görüşmek üzere.

- Ben teşekkür ederim bu keyifli söyleşi için. "Aşk"la kalmanızı dilerim.

 


Mehtap Meral - Adın Kalmış

 


Mehtap Meral - Ben Her Bahar Aşık Olurum

 

 

Söyleşi : Kadri Karahan / Temmuz 2011