müzik - hâl / Ogan Aydın

Müziğe ilginiz çocuk yaşlarda olmasına rağmen siz aslında farklı bir eğitim aldınız. Aldığınız bu eğitim daha sonrasında bu aşkınızın önüne geçmedi ve sizi bir zaman sonra yeniden içine çekti. Sizi ve o yılları, içinizdeki müziği dinleyebilir miyiz sohbetimizin başında? 

- Evet aslında ben Hava Harp Okulu mezunuyum ama öğrencilik yıllarımda kurulmuş olan bir orkestra vardı ve ben orada birkaç kere vokal yaptım. Arkadaşlarımıza verdiğimiz her konser sonrası büyük haz duyuyordum. Mezun olduktan sonra müziğe olan sevdamın daha da büyüdüğünü fark ettim ve bu yolda devam ettim. İşte şimdi de karşınızdayım :) …    

- Uzun bir süre yurtdışında kaldınız ve bu zaman zarfında yine sürekli müzik ile yaşadınız? Peki bir albüm için neden bu kadar beklediniz ya da şöyle de sorabilirim bu ilk albüme nasıl karar verdiniz?

- Belki de daha büyük kitlelere ulaşmaya cesaret edemediğimdendir. Londra'da gece klüplerinde sahne aldığım zamanlar hep bu yönde teklifler alıyordum ama ‘'daha şimdi değil biraz bekle'' diyordu içimdeki ses. Aranjörüm Faruk Ceviz ile Londra'da tanıştığımızda ve o bana hadi artık yapalım şu albümü dediğinde ‘'tamam doğru zaman geldi'' dedim kendime. 

- ‘'Kader Uğruna'' isimli albümde üç şarkı haricinde kalan tüm sözler ve besteler sizin. Peki ya ötesinde? Kimlerin emeği ve desteği geçti bu albüme? Size göre müzik dünyasında nasıl bir yere sahip oldu bu ilk albüm ve size neler kattı, özetinde içinize sindi mi? 

- En büyük emek tabi ki aranjörüm Faruk Ceviz'indir. ‘'Kader Uğruna'' ve ‘'Neredeyim'' adlı şarkılarımda zaten kendisine ait. ‘'Kader Uğruna'' adlı albümüm belki çok fazla yaşatmadı bana ama zaten benimde istediğim bir anda patlamak değil, yavaş yavaş insanları etkilemekti. Albüm zaten İngiltere – Amerika – Türkiye üçlemesinde 2,5 senede hazırlanmış. E bir anda tüketilip silinmesini istemezdim zaten. Ve evet şu anda istediğim yerdeyim. 

- Bu albümden sonra sizin İngilizce iddialı bir maxi single albüm hazırladığınız yansıdı dinleyicilerinize ve hatta bu albümü İngiltere'de de yayınlayacağınız eklendi. Bu albüm projeniz şu anda ne durumda, sırada Türkçe mi yoksa İngilizce mi bir albüm var sizden. Yeni çıkacak albümünüzden bize biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl şarkılar bekleyecek bizleri? 

- Evet bir maxi single düşünüyorum fakat bunun için daha zaman var. Bazı şarkıcıların daha dil bilmeden, kaba bir tabir olacak ama Arap aksanı ile şarkı söylemesi bana komik geliyor ve bu aksanla belki de şarkının sözlerinde daha ne dediğini bilmeden yurtdışına açılmaya çalışmaları kendi adlarını değil Türkiye'nin adını lekeliyor. Bu sözüm Tarkan'a değil tabi o cidden başarılı bulduğum ve dinlenmekten keyif aldığım bir sanatçı. 

- Müzik dünyasında şu anda ciddi bir hareketlilik söz konusu. Siz bu çok renkliliği nasıl değerlendiriyorsunuz ve kendinizi neresinde görüyorsunuz? Sizin son dönemlerde müziğini keyifle dinlediğiniz meslektaşlarınız kimler? Bir gün içinde müzikte özellikle çalışmayı istediğiniz isimler var mı düşlediklerinizde? 

- Fatih Erkoç, Tarkan, Sezen Aksu, Funda Arar vs. Yani işini gerçekten doğru yapan ve saçma sapan işlerle gündeme gelmeyen sanatçıların yaptıkları işe güvendikleri için fazla ortada değiller. Ve ben şarkıları kolay tüketilmeyen sanatçıları dinlemeyi seviyorum. 

- Peki ya sahne ya konserler? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz sahnede ve nasıl bir repertuar hazırlıyorsunuz sizi dinlemeye gelenlere? Önümüzdeki günlerde bu anlamda belirlenen bir program ya da proje var mı gündeminizde? 

- Konserlerim başladı mesela önümüzdeki hafta Isparta'da konserim olacak. Sahnede kendi şarkılarım dışında Sezen Aksu, Ajda Pekkan gibi yıllanmış sanatçıların şarkıları ve George Michael, Seal, Norah Jones gibi sanatçıların da şarkılarını söylüyorum. Bir de bu aralar daha albüme eklemediğim ama yavaş yavaş radyolarda çalınmaya başlayan ‘'Kollarında Can Vereyim'' adlı hüzünlü bir şarkım var. 

- Bir web siteniz var ama uzun bir süredir üzerinde bir faaliyet göremiyoruz. Siteniz adına bundan sonrasında ne gibi şeyler yapmayı düşünüyor musunuz? İnternet ortamında yaşanan bu sanatçı – dinleyici paylaşımlarından kendi adınıza ne gibi sonuçlar çıkartıyorsunuz? 

- Evet aslında bu konuda haklısınız ama yoğunluktan inanın bir türlü web tasarımcımızla bir araya gelip neler yapabiliriz konuşamadık. Günümüzde tabi ki internet çok önemli ve oradan da büyük bir kitleye ulaşıyorsunuz. 

- Son olarak bir genç müzisyen olarak amatör müzisyenlere ne gibi mesajlar vermek istersiniz? 

- Şarkı söylemek banyoda duş alırken mırıldanmak kadar kolay değil. Gerçek bir performans ister ama tanımadığım insanların seni sevdiğini bilmek çok güzel bir duyguymuş. Sesine, performansına güveniyorlarsa ve bu güzel duyguları yaşamak istiyorlarsa bence hiç durmasınlar, denesinler albüm yapmayı. Ya tutar ya da tutmaz ama en azından denemiş olurlar. 

- Söyleşimiz için size çok teşekkür eder ve başarılarınızın devamını dilerim.

 

Ogan Aydın Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan Mayıs 2006