müzik - hâl / Ömer Bayramoğlu

   

- Geçtiğimiz günlerde ilk albümünüz müzik marketlerde yerini aldı. Albümden önce müziğin sizin içinize işlediği o ilk günlere dönmemiz gerekirse bu yolculuk ilk nerede başladı ve daha sonra nasıl bir eğitim süreci yaşadınız müzik adına?

- Müzik bende babamın dual pkabı ve 33 luk long playlerle basladı tabiki, sonra ilkokul -ortaokul- liseorkestrası derken , konservatuar ve şimdi bugunlere değiın uzadı geldi :)

- Biyografinize baktığımızda müzik yarışmalarından jingle çalışmalarına daha sonra sahnelerden söz ve bestelere bir hareketlilik söz konusu. Bu süreci biraz anlatır mısınız, size kattıklarını mesela ve albüme doğru ilerlenen yolun o notalarla ilk adımlarını?

- O zamanlar yarışmalar cok önemliydi şimdiki gibi sık ve sıradan değildi. Tabi ki burada aldığım ödüller son derece manevı tatmin ve kendıne güven demekti. Tecrube ve bir dolu özel ınsanla tanışma anlamında çok guzel yıllardı.  

•  Bir albüm için neden bu kadar beklediniz diyebiliriz ki; çok daha öncesinde dinleme şansı bulacakken bazı sorunlar yaşandı ve bu projeniz ertelendi bildiğim kadarı ile; peki neden diye sorabilir miyiz? Daha sonra ‘'Biz Önemliyiz'' yeniden nasıl bir hız kazandı bizlere ulaşması adına? Ne kadar bir sürede karşımızdaydı artık?

- 1995 yılında anlaştığım firmanın (Raks) piyasadan çekılmesiyle yada bölunmesiyle benım projem rafa kalktı ve bende içimdeki bu bitmek tükenmek bilmeyen paylaşım arzusunu maalesef bugünlere kadar saklamak durumda kaldım. Yapı itibari ile çabuk küsen bir o kadar da çabuk barışan bir insanım :) Yıllar sonra arkadaşlarımın da büyük katkısı ile yorganımın altındaki şarkıları artık dışarıya cıkarma vaktinin geldiğine karar verdim. 2 aylık bir süreçte 2007 Agustos ve Eylül ayında ''Biz Önemliyiz'' albümü kayıtlandı. 6 ay sonra da sızlerle buluştu.

- Murat Hasarı albüm için ‘'heyecanların ve uzun bir yolculuğun ürünü'' tanımlamasını yaptıktan sonra ekliyor ‘'müzik piyasasının dibe vurduğu bir dönem dostlarını aradı birer birer, kimi arasa yanında buldu, gün dayanışma günüydü.'' Albümde 9 şarkının sözü ve müziği size ait ve ötesinde değerli dostlarınızın desteğini aldınız, kimler sizi yalnız bırakmadı ve nasıl katkıları oldu yanınızda?

- Çocukluk arkadaşım Yaşar bir şarkımda sesi ile düet yaparak bır sarkıda da vokali ile yanımda oldu, bir zamanlar çok büyük hayranı olduğum Grup Merdıven'den Murat Hasarı fotoğraflarımızı çekti, yine çocukluk arkadasım Feridun Düzağaç albüm yazımızı yazdı kapakta, yeni donem Adana'nın yetiştirdiği seslerden Nedim Zeper'in ve gene çocukluk arkadaşım Kaan Öztürk'ün vokali ve bir diğer çocukluk arkadaşım Batuhan Şenyücel'in grafik tasarımı ve okul zamanından arkadaşlarım Koray Türker, Güneş Ünal, Gökçer Turan, Göksel Karagülleler, Hakan Süersan, Mirza Başara, Hüseyin Delen, Umut Pelit, Güney Güvel ve Tansel Doğanay ayrıca bugüne kadar örnek aldığım benim için Türkiye'nin en büyük müzisyenleri abilerim Erdem Sökmen, Tarık Sezer, Hami Barutçu, Aydın Karabulut yer aldı ve mixleri de st 18 ve sahibi Levent Büyük'ün katkılarıyla yaptım.

- Bu albümde elektronik soundlar yerine gerçek müzik enstrümanları kullandınız. Albüm burada bir kere diğer albümlerden ayrılıyor. Peki bütünü ile baktığınızda, artısı ve eksisi ile bir ilk albüm olarak size yeri nerede? Örneğin nasıl tepkiler alıyorsunuz albüme ve tüm bu yorumlar size neler katıyor?

- Akustik müziğin her daim bir numara olduğunu düşünüyorum. Günümüz soundunun zamanla biteceğini ve gene yerini canlı performansın alacağını da. Benım buradaki amacım sızlerın 5 -10 yıl sonrada bu albümü aynı keyifle dinleyebileceğinizi sağlamaktı ki gelen tepkilerden şimdiden bunu başardıgıma inanıyorum. Ama zamanla daha da iyi yererle gelecek bir albüm olduğunu biliyorum. Biraz promosyon eksiğimiz var, günümüz şartlarında zor. Ama radyolar ve TV'ler gereken cevabı veriyorlar, şarkılarımı ve kliplerimi gördükçe çk mutlu oluyorum.

- Albümü dinlediğimizde şarkıların bütününde sözlerin duygusallığı ve tüm bunların notalarla oluşturduğu bütünlüğü görebiliyoruz. Tüm bu şarkılar sizde nasıl bir ruh hali içinde ortaya çıkıyor? Birebir yaşandığı için mi gerçek bu şarkılar? Kuşkusuz ki her şarkınızın sizde bir öyküsü var öyle değil mi?

- Söz ve müzıkler genelde aynı anda çıkıyor bende. Özel bir şartlanma yada söze göre yada müzi?e göre diye bir şey yok, daha samimi olduğunu düşünüyorum böyle. Şarkıalrımın her biri evet yaşanmış olayları anlatır, hikayelerdeki kahraman hep benım :) yani 11 başka aşk ve yaşayan ben.

- Albüm için ilk klip ‘'Elden Gitti'' isimli şarkınıza çekildi. Bunu albümde benimde en favori şarkılarımdan biri olan ‘'Ay Gece Yarısını Geçerken'' izledi. Peki yeni klipler gelecek mi? Yine albümle birlikte hayatınızda çok fazla değişiklik oldu mu? Sahne ya da konser çalışmalarınız örneğin devam ediyor mu ya da yakın zamanda belirlenen bir program var mı?

- Sponsor bulunduğu sürece albümdekı her şarkıyı kliıplendırmek amacım. Hepsinin hak ettiğini düşünüyorum. Gece yaşantısını sevmiyorum buna 15 yıl çalışmanın verdiği travma da dendenilebilir ama Eylul'den sonra haftada 1 gün denıze yakın bir yerlerde kafama göre bır program yapmayı istiyorum. Hayatımdaki eforum 2 katına çıktı ama mutluyum ve normal yaşantım devam ediyor :)

- Bugün müzik dünyasında çok ciddi bir hareketlilik var nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu? Tüm krizlere rağmen size göre neden bu kadar çeşitlilik? Ve yine bundan sonrası adına örneğin ikinci albüm, henüz çok erken diyebilir misiniz ya da şimdiden bir şeylerin şekillendiğinin altını çizebilir misiniz?

 - Tüketim toplumu olduğumuz için su anda maalesef güzel eserler istenilen yere hemen ulaşmıyor. Dolayısıyla yapalım gitsın ya tutarsa mantığı hakim. Zamanla bunların değişmesı gerektiğini ve kalıcı eserlerin istenilen yerlere daha kolay ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Bir çuval dolusu şarkım var en az 3 albümlük repertuar sorunum yok. Yeter ki insanlar bizi sevsin, şarkıları içlerine alsınlar; dolayısı ile yeni şeyler hep var zaten.

 - Peki ya siz kimleri bugüne kadar büyük bir keyifle dinlediniz? Hangi müzisyenler sizin için bir adım daha önde oldu ve şarkılarını şarkılarınız kabul ettiniz? Bir gün için müzik adına gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı? Örneğin çalışmayı özellikle istediğiniz bir müzisyen olabilir bu ya da başka bir şey?

- Fikret Kızılok, Mazhar Alanson, Fuat Güner, Bülent Ortaçgil, İlhan Şeşen, Vedat Sakman, Doğan Canku en çok etkilendiklerim. yabancılarda da Toto , Chıcago, Supertramp gibi guruplar var.

- Son olarak müziğin sustuğu yerde nasıl bir portre var karşımızda. Bir günün içinde nedir size keyif katanlar, eşlik edenler? Hayatın diğer karelerinde nasıl ve neler ile mutlusunuz?

- 12 yıldır tıbbı cihazlar satan bır firmada çalışıyorum :) bana kısaca medikal müzisyende diyebilirsiniz. Gündüzlerim bu işle geceleri oğlum, eşim ve bestelerimle geçiyor. Tamamen gönül gücünden yapılmış bir forumumuz var, arada sırada orada buluşmalar yapıyorum. olgum esım ve bestelerımle gecıyor . tamamen gonul gucunden yapılmıs bır forumumuz var arda sırada orda bulumsalar yapıyorum. Bu işin oluşumda çok büyük katkıları var, destek bir sandetek 1 sn ekiye eksilmeden bugüne kadar geldi.

- Yüreğinizin şarkıları hiç susmasın, biz daha nicesini duymak istiyoruz. Bu keyifli söyleşi için çok teşekkürler, yeniden görüşmek adına.

 - Ben teşekkür ederim, zevkti.

 

 

 

Ömer Bayramoğlu Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2008