müzik - hâl / Petro

 

- İlk albümünüz geçtiğimiz günlerde müzik dünyasında yerini aldı. Siz aslında uzun süredir müzik dünyasının içinde varsınız. Aileniz ile birlikte sürdürdüğünüz bir müzik yolculuğunuz var ve yine aldığınız konservatuar eğitimi sonra vokal günleriniz. Bir özetini sizden dinleyebilir miyiz?

- Aslında komik olacak ama ben müziğe annemin karnında başladım :) Çünkü annem bana hamileyken bile sahnede şarkı söylüyordu, dolayısıyla orkestra sesleri ve şarkılar annemin karnındayken bile beni bir türlü rahat uyutmadı. Bu olay hayata geldikten sonrada devam etti şöyle ki; sahibi olduğumuz Neşe Tavernada annem ve babam şarkı söyledikçe ben kuliste bebek arabasında uyuyordum.  

Büyüdüm konservatuarın keman bölümüne girdim, biraz daha büyüdüm önce Büyükada'da kendi gurubumda şarkı söylemeye başladım ardından annem ve babamın orkestrasına gitarist ve vokalist olarak girdim, arada torpilli olduğum için birkaç şarkıda bana söyletiyorlardı :) derken sevgili Sezen Aksu'nun ‘'Türkiye Şarkıları'' projesine katılmak için bize teklif geldi böylece çok genç yaşta hem Sezen Aksu ile düet yapma imkanını buldum hem de böyle büyük ve anlamlı bir projede yer aldım. Sonra da 5 sene boyunca Nükhet Duru ve Cenk Eren ikilisine vokal yaptım. 

- Ve ‘'Efeslef''. Öncelikle albümünüzün isim annesi Sezen Aksu ve ilginç bir hikayesi var sanırım bu ismi seçmesinin? Yine o yorumu ile çok sevdiğimiz şarkısı ‘'Dört Günlük Bir Şey''de özel vokali. Pop'un kraliçesinin size ve albüme yansıttığı tüm bunlar size neler kattı öncelikle?

- Sezen abla, albümümde müziği ve sözleriyle çok değişik bir yapıya sahip olan ‘'Delinin Felsefesi'' isimli şarkının enteresan bir ifadesi olduğunu söyledi. Fakat bunun tersten anlatıldığını fark edince albümün ismini de Felsefenin tersi olan ‘'Efeslef'' olmasını istedi. Gelelim ‘'Dört Günlük Bir Şey''e . Bildiğiniz gibi bu şarkı uzun yıllar milyonlarca kişinin kulağına ve gönlüne Sezen ablanın sesiyle yerleşmiştir. Dolayısıyla benim yeni yorumumla beraber onun sesinin de bir şekilde olmasını çok istedim. Ayrıca bu değerli katkısı bana çok büyük bir onur ve gurur verdi çünkü bu bana güvendiğinin bir göstergesidir.

- Naim Dilmener'in deyişi ile Türk Pop müziğinin mücevher ikilisi Mehmet Teoman ve Cenk Taşkan ile hazırlandınız bu albüme ki; uzun süredir kendilerini yeni bir projenin içinde görmemiştik. Size inandılar ve şarkılarını paylaştılar. Peki albüm yapma fikri nereden doğdu, bu özel isimler ile nasıl buluşuldu, nasıl bir süreç yaşadı ‘'Efeslef''?

- Bir gün Nükhet Duru ve Cenk Taşkan, Neşe Tavernaya eğlenmeye gelmişlerdi.O gece söylediğim şarkılar Cenk abinin çok dikkatini çekmişki, beni Nükhet Duru ve Cenk Eren ikilisinin vokalistliğini yapmam için orkestrasına davet etti. Yıllarca beraber çalıştıktan sonra bir gün Cenk abi beni Mehmet Teoman'la tanıştırdı. Böylece albümümün süreci başlamış oldu.

-Albümde bir de sizin söz ve besteniz var ki ‘ 'Bir Aşık''. Bu çalışmanızı albümün nazar boncuğu olarak görüyorsunuz, sizde özel bir anısı var mı? Sizin ötesinde kendinize ait çalışmalarınız var mı böyle başka, örneğin ilerleyen albümlerde daha çok sık yer vermeyi düşünüyor musunuz onlara?

- Cenk abi 13 yaşımdayken yapmış olduğum ilk bestem olan ‘'Bir Aşık'' isimli şarkımı muhakkak birinci albümüme koymamı istedi. Bunun devamı gelir mi? İyi besteler ürettiğim sürece neden olmasın… Gelelim şarkıya, tabiî ki bende hatırası var; o yaşlarda yaşanmış platonik bir aşk …

- Albüm için ‘'Gerdek'' isimli şarkınıza klip çekildi ilk olarak ama ekranlarda izleme şansını bulamadık ki; ne oldu da buluşamadı bizlerle? Ve yeni bir klip çekilecek mi, hangi şarkı düşünülüyor bu anlamda?

- Biliyorsunuz ki; zennenin Anadolu kültüründe yeri vardır. Bizde hiçbir kaygı duymadan bir zenne oynattık. Ancak müzik kanalının bu kültürden haberi olmadığından dolayı klibim veto yedi. Bize gelen bilgiler böyle şayet başka bir sebebi varsa bilemiyorum. Ayrıca hiçbir reklam olmamasına rağmen klibim You Tube'ta 20.000'i aşkın kişi izlemiş ve bu rakam her geçen gün artmakta. Yeni klibime gelince kışa doğru ‘'Dört Günlük Bir Şey'' isimli şarkıma çekmek için hazırlıklara başladık.

- Yine ‘'Dört Günlük Bir Şey'' ile birlikte ‘'Beni Benimle Bırak'' isimli şarkı da albümde gayet başarılı bir cover olarak ulaştı bizlere. Size göre daha önce yorumlanmış ya da hit olmuş bir şarkı daha sonra başka bir albümde neden olmalı? Son günlerde yaşanan diğer örneklerini nasıl buluyorsunuz?

- Öncelikle bu şarkıları albümüme koyma nedenimi açıklayayım; her iki şarkıda bildiğiniz gibi Cenk Taşkan'a ait ve büyük yorum isteyen şarkılar. Bende sanat hayatımda sadece iyi bir yorumcu ve şarkıcı olmak istediğim için zaten sevmiş olduğum bu şarkıları, ayrıca beraber kader birliği yapmış olduğum Cenk abinin birer klasiği olduğu için albümüme kattım. Benim cover yapma nedenim bu diğerlerini bilemiyorum. Diğerleri için yorum yapmam doğru olmaz takdir dinleyicilerindir. 

- Albüme dair ne gibi yorumlar aldınız bugüne kadar dinleyiciden, nasıl karşılandı müzik dünyasında ve bundan sonrası adına daha fazla kişiye nasıl ulaşacak şarkılarınız? Örneğin konser ya da sahne çalışmalarınız olacak mı? Önümüzdeki birkaç zaman neler bekliyor sizi?

- Albümüme dair az ve öz yorumlar aldım hepsi de çok güzel çok olumlu. Ancak günümüz modası olan sanattan çok magazin politikası benim albümümü tanıtmamda biraz ağır yol almama neden oluyor. Ama ben inanıyorum ki; yapılan iyi şeyler ağırda olsa günün birinde mutlaka yerini bulacaktır. Yeni çekeceğim kliple beraber kışa Neşe Restaurant - Bar'da (Eski Neşe Taverna) sahne alacağım.

 - Petro kuşkusuz ki dünden bugüne birçok insanın müziğine eşlik etti, birçok şarkı da kendisine. En çok kimleri sevdiniz ve dinlediniz dünden bugüne. Bir gün için çok özel bir hayaliniz var mı müzikte?

- En çok severek dinlediğim şarkıcılar; Sezen Aksu, merhum Tanju Okan, Fatih Erkoç, Nükhet Duru, Nilüfer, Kayahan, George Dalaras, Giannis Parios, Haris Alexiu, Bryan Adams, Phil Collins, Rod Stewart, Sting, Garou vs… En büyük hayalim ise yukarda saydığım isimler gibi sadece sanatımla kalıcı olabilmek.  

- Ve son olarak müziği bir yana bıraktığınızda nasıl bir portre var karşımızda? Neler size huzur veriyor, nerelerde kendinizi mutlu hissediyorsunuz? Nelerin özel takibindesiniz ve kalan vaktinizi neler alıyor?

- Tanrının bize verdiği tüm güzelliklerden zevk alabilirim. En büyük huzuru ailem ve sevdiklerimin yanında bulurum. Müzikten ayrı kalan zamanlarımda da motorla İstanbul'da gezmeyi, spor yapmayı, Büyükada ve denizi, internet dünyasındaki yenilikleri takip etmeyi seviyorum.  

- Öncesinde albümünüzü sonrasında sizi tanımak büyük mutluluk. Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz sevgili Petro.

- Benim içinde sizi tanımak büyük mutluluk. Sizden ricam müzik dünyamızdaki iyi ve kaliteli işler yapan gençleri desteklemeniz ve sahip çıkmanız olacak. Sevgilerimle.  

 

 

Petro - Gerdek

 

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2007