müzik - hâl / Renan Çelik

 

- Sohbetimize k ı saca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

- 02.08.1976 doğumluyum. Tıpkı eski Türk filmlerinde olduğu gibi geniş bir ailenin içerisinde büyüdüm. Orta öğrenimimi Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı Lisesinde tamamladım. Üniversite sınavlarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünü kazandım. Bu hayatımın bir döneminde turizm ile de ilgilenmeme olanak sağladı. Ama yine de nerdeyse tüm öğrencilik hayatım boyunca müzik çalışmalarına da devam ettim.

- Müzik ile ilk ne zaman tanıştınız peki? Nasıl başladı yolculuğunuz?

Müziğe ortaokul yıllarında, 14-15 yaşlarındayken aldığım bir gitarla başladım. Bu yolculuğun ilk adımları o yıllarında dönemin parçalarını çalmaya başlayarak atılmıştır diyebilirim. Liseyi bitirip üniversite zamanlarına gelindiğinde ise artık yavaş yavaş kendi parçalarımı yapmaya başlamıştım. Bu parçaların zamanla içime sığmaz olduğunu fark ettiğimde ise benim için artık başka bir yolculuğun zamanı geldiğini anlamıştım. Bunun sonucunda tamamı kendi söz ve müziklerimden oluşan bir albüm yapmak için çalışmalara başladım.

- İlk albümünüz ‘'İnanma'' bugün yarın müzik marketlerde yerini alacak. Peki ne zamandır ve kimlerle hazırlanıyorsunuz bu albüme?

Albümle ilgili hazırlıkların start'ı 2004 yılı sonlarında verilmiştir. Uzun ve yoğun süren bu çalışmalarda bana aranjelerde Murat Demirmen ve Erkin Hadimoğlu eşlik etti. Murat Demirmen aynı zamanda albümün müzik direktörlüğünü de üstlenmiştir. Stüdyo Flat ve Yedideniz'de gerçekleştirdiğim bu çalışmalarda bana yaylılarda Gündem Yaylı Grubu, gitarlarda Sehan Yadsıman,ut'ta Fatih Ahıskalı ve perküsyonlarda Ercüment Hipi eşlik etmiştir. Albümün mixlerini Ender Balcı masteringlerini Arda Başoğlu üstlenmiştir. Albüm Milhan Müzik etiketiyle raflarda yerini alacaktır.

- Albümle aynı adı taşıyan şarkınızı dinledim ve başarılı da buldum. Web siteniz ile 7500 gibi bir rakamın üzerinde dinleyiciye de ulaştı ‘'İnanma''. Nasıl yorumlar aldınız çalışmanıza? Ve beraberinde dinleyici albümü nasıl karşılayacak size göre?

- Çok teşekkür ediyorum. Aslında ağustos ayının sonlarında faaliyet göstermeye başlayan sitemde (www.renancelik.com) ‘'İnanma'' sizinde dediğiniz gibi şimdiye kadar 7500'ün üzerinde dowload edilmiştir. Bu sadece sitemden indirilen rakam. Bunun yanında çeşitli internet sitelerinde de İnanma'nın dinlendiği görmüştüm. Sitenin ilk kurulduğu aylarda ‘'İnanma'' ile ilgili bir forum'da düzenlemiştik ve o foruma da gelen yüzlerce mesajdan nerdeyse tamamına yakını şarkıyı çok beğendiklerini çok sıcak ve pozitif bulduklarını ifade etmişlerdi. Bu yorumlar bizim önümüzdeki günlere umutla bakabilmemize temel oluşturmuştur. Umarım albüm müzikseverlerle buluştuğunda da benzer tepkilerle karşılaşırız.

- Söz ve müzikler size ait mesela ve albümde son dönemin popülerliği cover bir şarkı yok? Bizzat mı bütünü ile size ait olsun istediniz? Devamında gelecek albümlerde de bu hep böyle mi olsun istiyorsunuz?

- Aslına bakılırsa evet bizzat albümün tamamının kendi söz ve müziklerimden oluşmasını istemiştim. Bu benim ilk albümüm ve kendimi kendi sözlerimle anlatmanın kendi müziğimle ifade etmemin daha doğru olacağını düşünmüştüm. Ama önümüzdeki dönemlerde yada bir sonraki albümlerde başkalarının şarkılarına da albümlerimde yer verebilir, cover parçalarda yapabilirim.

Albümden önce nasıl bir hayatınız vardı ve albümden sonra size göre ne gibi değişiklikler olacak? Örneğin sahne çalışmalarınız oldu ya da olacak mı? Nasıl bir yol izlenecek bu albümü dinleyici ile tanıştırmak için? Mesela hangi şarkıya klip çekilecek?

- Albümde önce 2 - 2,5 sene zaten müzik çalışmalarıyla yoğrulmuş bir hayatım vardı. Bu çalışmalardan arta kalan zamanlarda ise sevdiklerimle beraber vakit geçirmekten büyük keyif aldığımı söyleyebilirim. Albümden sonra ne gibi değişiklikler olacak bilemiyorum ama yine bu şekilde devam etmesini yani yine müzikle koşturup, dostlarımla vakit geçirebiliyor olmayı çok isterim. Daha önceleri bazı sahne çalışmalarım olmuş olsa da bundan sonrası yeni bir başlangıç olacak benim için. Şu anda öncelikle radyolarda şarkılarım çalınmaya başlandı ve bir müddet radyolarda şarkılar yol aldıktan sonra bir klip çekip müzik televizyonlarında da yer almayı düşünüyoruz. Klip için şimdilik düşündüğümüz şarkı ‘'İnanma''. Klip'le ilgili de birtakım görüşmeler yapmaya da başladık. Umarım o'nu da en kısa sürede sizlerle paylaşabilirim.

- Siz kimleri müzikte dinleyerek bugüne geldiniz, özellikle çalışmayı istediğiniz bir müzisyen oldu mu mesela ya da söylemeyi çok sevdiğiniz bir şarkı, buluşmayı istediğiniz bir ses?

- Türkiye'de pop müzik yapıyorum iddiası ile ortaya çıkan hiç kimse yoktur ki Sezen Aksu'dan etkilenmemiş olsun. Benimde en beğendiğim müzisyenler arasında Sezen Aksu başta gelir. M.F.Ö , Ajda Pekkan ve Candan Erçetin'i de çok severek dinlediğimi söyleyebilirim. Aynı zamanda Red Hot Chilli Peppers hayranı olmakla beraber, Chris Martin'in sesinin Cold Play'e hayat verdiğini düşünenlerdenim. Yine Dido'nun o dingin havasının bana bazen çok iyi geldiğini de unutmamak lazım. Beraber çalışmak isteyeceğim müzisyenlere gelince mesala Ozan Çolakoğlu ile bir kaç parça da beraber çalışmayı çok isterdim. Ve tabi ki Sezen Aksu ile karşılıklı "- Gülümse, hadi gülümse bulutlar gitsin..." diyebilmek eminim çok güzel olurdu.

- Yine web sitenizde yakın zamanda bir de Fan Club açılacak ve burada sizi sevenlerle de buluşacaksınız? Ötesi sürprizleriniz olacak mı kendilerine?

- Ağustos ayının sonlarında web sitem aktif olmasa da faaliyete girdiğinde yüzlerce kişiyle buluşma, onlarla konuşma imkanım oldu. Şu anda da Fan Club'te birçok üyem var. Sadece internet sitemin yenilenmesi aşamasındaki bu süre içinde bir müddet aktif halde olmayacak. Fan Club üyeleri içinse düşündüğümüz bazı sürprizler tabiki var, sadece Fan Club üyelerinin katılabileceği sürpriz partiler,konser biletleri yada sohbet toplantıları gibi şeyler yapmayı düşünüyoruz.

- Müziğin sustuğu yerde nasıl bir Renan Çelik portresi var? Günlük hayatında kendisine neler eşlik ediyor? Nerelerde ve kimlerle mutlu? Sanatın diğer dalları ile arası nasıl mesela? Nelerden uzak nelere yakın bir yolculuğu var?

- Müziğin dışında bir sinema tutkunu olduğumu söyleyebilir,m. Hatta arsız bir sinemakoliğim diyebilirim. Bu aralar spora pek zaman ayıramasam da ara sıra arkadaşlarımla futbol oynamayı da çok severim. Aslında evcimen bir yapım olduğu söylenebilir. Nedense artık çok fazla gece gezmelerini yerine arkadaşlarımla evlerde toplanıp dvd seyredip, playstaion oynamaktan büyük keyif alıyorum. Elimde geldiğince son çıkan albümleri takip etmeye çalısıyorum. Kitapçılarda bir kahve söyleyip saatlerce ilgi alanıma giren kitapları incelemeyi de çok seviyorum. Bu arada Stefano Elio D'Anna'nın Tanrılar Okulu kitabını da hayallerinin peşinde koşma cesaretini arayanlara tavsiye ediyorum. 

- Ve içinde bulunduğumuz ay adına bir de sevgililer günü sormak istiyorum söyleşimizin sonunda. Aşk ile nasıl aranız? Size göre aşkın sözü, şiiri, şarkısı, öyküsü; hani bir tanesini seçmenizi istesek içinden ve bu sizin aşk tanımınız olsa.

- Aşk ile aram aslında gayet iyi. Yada bir başka deyişle aşığım. Aşk bence bizi alıp başka bir yerlere götüren güzel bir büyü gibi. Fuzuli'nin de dediği gibi " Her kim aşk'a düştüyse artık korkmasın. O cennetin de cehenneminde üstündedir. "Umarım insanların gönüllerinde kalp çarpıntıları hiç bir zaman eksik olmaz ve yine umarım tüm sevgililer 15 Şubat'a güzel anılarla uyanırlar. 

- Yeniden hoşgeldiniz müzik dünyasına. Dileriz en güzel notalar hep sizinle olur. Söyleşimiz için teşekkürler ve nice başarılar size.

- Bu güzel temenniler ve bu hoş sohbet için asıl ben size çok teşekkür ederim.

 

Renan Çelik Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ocak 2007