müzik - hâl / Rojin

 

- Öncelikle yeni albüm ''Jan ( Sızı )''. Sohbetimize bu üçüncü çalışmanızdan bahsederek başlayabilir miyiz ? Kimlerle çalıştınız bu albümde?

- ''Jan'' albümünde Volkan Şanda aranjörlük yaptı. Single'da da aynı aranjörle çalıştım hem müzisyen olarak birçok enstrüman çalması İstanbul Üniversitesi Konservatuarı'nda müzik hocası olması ve ayrıca piyasa diye adlandırdığımız müzik ruhunu iyi bilip onlardan hem korunma hem sarınma yöntemlerini bilmesi benim onu tercih etme nedenlerim arasında. Müzisyenler ise Akataylar ritmde, ud Erdal Kızılay, nefesli Göksun Çavdar, bağlama ve bağcum Ali Haydar Başak ve daha ismini sayabileceğim birçok önemli müzisyen ile çalıştım. Albümde Türkiye de yaşayan bütün insanları her dönem etkilemiş nostalji sayılabilecek bir kaç önemli şarkı var.

İlk şarkı Şanar Yurdatapan'ın söz ve müziğini yaptığı ''Arkadaş'' şarkısının Kürtçe'si. Aynı sözler aynı anlam müziğimize farklı kapılar açacak bir şarkı. Bazı inceliklerin hala yaşadığını söyleyen bir şarkı diğeri ise Sezen Aksu'nun sözlerini yazdığı Ara Dinkçiyan bestesi ''Vazgeçtim''in Kürtçe'si. Diğeri Lorenna Mckennet'in bilinen şarkısı. Ona kendi sözlerimi yazdım, küçük yaşta savaşta canını yitiren bir çocuk için yazdım sözleri. ''Zinom'' adlı parça ise edebiyatımızın köşe taşlarından Vedat Türkali'nin sözlerini yazdığı bir ağıt. Diğerleri genellikle bana ait 15 şarkının yer aldığı albüm Türkçe - Kürtçe olarak hazırlandı.

- Ben özellikle sizi tanıdığımız ilk albümünüzü hâla büyük bir keyifle dinliyorum. O albümden son albüme gelene kadar müzik nasıl bir yolculuk oldu sizde Rojin?

- Müzikte bizim tarzımızda bir duruş sergileyip popüler bir iş yapan insanların durumu gerçekten çok zor. İlk albümümde bir tane hiç olmazsa Kürtçe okuyabilme savaşını Türkçe'yi bile düzgün konuşamayan bir prodüktörle verirken, ikinci albümde tamam Kürtçe okuyorum ama Türkçe de okumak istiyorum sözüme karşılık veren Sony müziğin eski genel müdürü idi ve o da tek kelime Kürtçe bilmeyen bir insandı. Benim Türkçe okumama karşı çıktı. Şunu anladım bu kadar zamanlık müzik hayatımda duru olan herşey güzel ne kadar çok kalabalık o kadar çok samimiyetsizlik. Müzik bir yolculuk her albümde farklı yollar olmalı. İnsan bunu yapma hakkına sahip olabilmeli. Devam ediyorum. Zorluklarla birlikte bir sürü şey öğrendim geliştirmeye çalıştım kendimi. İlk albümden bugüne değişen çok fazla şey olduğunu düşünmüyorum. Ruhtan söz ediyorum.

- Bu ilk albümünüzden sonra World Orient & Rojin adı ile bir dizi konserler verdiniz? Değişik bir projeydi bu ve siz birçok dilde şarkılar söylediniz bu turneler çerçevesinde. Biraz anlatabilir misiniz?

- Soru gerçekten ilginç çok kişi bilmez bunu. İlginize teşekkür ederim. Bu proje çok önemli idi bizim için 11 dilde ve ritim ağırlıklı 11 kişilik bir orkestra ile başlattık projeyi. Şaman adlı etnik müzik çalınan önemli bir barda program yaptık, Babylon da konserler verdik. Bunu gittiğimiz konserlerde uyguladık. Herkesi kucaklayan bir çalışma idi. Ancak bütün idealler gibi çeşitli nedenlerle sona erdirdik. Ancak şu anda yaptığım programlarda dinletilerimde o şarkıları zaman zaman okuyorum ucundan da olsa bu projeyi yaşatmak istiyorum. Bu arada 11 dili bilmiyorum. O dillere hakim insanlarla şarkıları sıkı sıkı çalışmıştım.

- Kürtçe pop-rock söylüyorsunuz ve birçok müzik eleştirmeni tarzınızı başarılı buluyor. Siz çizginiz hakkında neler düşünüyorsunuz? Müziğin neresindesiniz Rojin?

- Müzik bir derya olduğu için kendimi her zaman her şeyin başında görüyorum. Daha öğrenecek çok şey var. Ancak takdir görsem de görmesem de inandığım bir şey var ki çok emek ve uğraş veren insanlar çok iyi yerlerde olacaklardır. Son zamanlarda görüyoruz ki Kürtçe bilmeden daha önce hiçbir geçmişi ve emeği olmayan insanlar balon gibi uçurulmakta Kürtçe adına Kürtçe'yi bilmeden söylemek gelişim sayılmaz. Bunun tek adı vardır bu rüzgardan yararlanmak. Çizgim hakkında benim övgüler yazmam yakışık almaz bence halk arasında şöyle bir terim var iyi kızı el över kötü kızı anası . Bu nedenle bırakalım bunu eleştirmenler yapsın. Çizgime inanmazsam bu yolda da ilerlemezdim.

- Siz şan derslerine tiyatro eğitimi alırken başladınız ve bugüne kadar bir çok oyunlarda rol aldınız. Nasıl bir aşk oldu sizde tiyatro ve en çok hangi oyunda oynamaktan büyük bir keyif aldınız?

- Müzik ve tiyatro atbaşı gitti diyebilirim. Çocukluktaki taklit ile başladı bu aşk ve hala terk edemiyorum ki şu anda tiyatro nedeni ile Erzurum'dayım.Hemen hepsinde keyifle oynadım ama en çok keyif aldığım Adana Belediye Tiyatrosu'nda oynadığım Hidayet Sayın'ın ''Köşe Kapmaca'' adlı oyunu idi.

- Şu anda bir tiyatro çalışmanız var mı ? Ya tv dizileri, bir dönem sizi çeşitli yapımlarda izleme şansımız olmuştu.

- Ben İstanbul'a yeni gelmiştim ve para kazanmak zorunda olduğum için onlarda oynadım. Şu anda gelen tekliflere çok değerlendirip genellikle hayır diyorum. Çünkü artık böyle bir ihtiyaç duymuyorum ve şu anda beğendiğim yüreğimi çarpan hiç bir iş yok açıkçası kimse alınmasın ama. Bir tek ''Sil Baştan'' dizisine yapımcısını çok sevdiğim için bir ağıt okudum.

- Yeniden müziğe dönecek olursak bu yeni albümle birlikte konserler olacak mı? Klip çekilecek mi bu albümden şarkılara?

- Konserler olacak tabii ki ancak haftada iki konser verdiğimi söylüyorum. İnsanlar bar diye adlandırsa da çıkarken konser gibi dediklerini defalarca duyuyoruz. İstanbul'da her müzisyenin bir adresi olmalı diye düşünüyorum. Konserlerde Anadolu'nun belli yerlerinde hep olmalı çünkü İstanbul'da alternatif çok. Bu insanlar çalıştığınız yeri tıklım tıklım dolduruyorsa bu bir güçtür ve konserdir. 3 klip çektik biri Türkçe diğer ikisi Kürtçe. Biraz sorun yaşıyoruz onların denetiminde ama umarım yayınlanırlar.

- Peki siz kimleri severek dinliyorsunuz Rojin? Bir gün için birlikte çalışmak, şarkı söylemek istediğiniz bir müzisyen, bir yorumcu var mı ?

- Cıwan'la söylemek isterim. Çünkü benim müziğe başlamama sebeptir o, beni teşvik edendir. Ayrıca olma ihtimali nedir bilmem ama Tina Turner'la konsere çıkmak isterim.

- Müzikle uğraşan amatör gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz ? Sizce günümüzde müzik dünyasında yaşanan bu çok renklilik gençlere iyi fırsatlar tanıyabiliyor mu ?

- Ben bu konuda çok yetkin görmem kendimi. Ama hayatta her zaman herkesin yapabileceği güzel şeyler vardır, müzik zor bir yol diye düşünüyorum. Sonradan hayallerin yıkılacağına çok düşünüp doğru yolda ilerlemek gerek. Keşke her alanda böyle çeşitlilik, rekabet olsa. Yine de bir şey söylemiş oldum.

- Bir web siteniz var ve burada dinleyicilerinizle güzel paylaşımlar içindesiniz. Önümüzdeki günlerde sitenizde yeni sürprizler olacak mı kendilerine ?

- Site beni her yere ulaştırdı. Biraz geç kaldık ama iyi oldu, olacak yeni sürprizler

- Ve şiir ... Şiir ile aranız nasıl Rojin?

- Şiir anlarımızın fısıltılarımızın ruhumuzun sesi, iç sesimiz. Çok seviyorum şiiri.

- Sizi tanımaktan büyük mutluluk duydum. Yeni albümünüzle birlikte bundan sonraki tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim size.

- Ben çok teşekkür ederim.


Rojin Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ocak 2005