müzik - hâl / Seda Yavuz

 

- İlk albümünüz ‘’Bi Şeyler Yap’’ Hakan Eren’in yapımcılığında OSSİ Müzik etiketi ile müzik marketlerde yerini aldı. Öncesinde biraz aldığınız eğitiminizden bahsedebilir miyiz ki kendi deyiminiz ile hem okullu hem de alaylısınız? Müzik ile nasıl tanıştınız, nasıl başladı her şey ve nasıl bu süreç içerisine girildi?

- Ben Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Hafif Batı Müziği Bölümü mezunuyum 4 yıllık bir eğitimden sonra bölüm başkanımız Meltem Taşkıran'ın 2 yıl asistanlığını yaptım. Müjdat Gezen 'nin on varisinden biriyim. Okul yılarında gitar eğitimi aldım ve kendi bestelerimi ve sözlerimi yazmaya başladım. Bir dönem Kargo grubunun eski solisti Koray Candemir’in kendi solo albümü Sade'yle birlikte vokalisti oldum. Daha sonra da çeşitli gruplar ve orkestralarda çalıştım. Tüm bunlar olurken kendi şarkılarımı hep başkaları ile de paylaşmak istediğim için kendi albümümü hazırladım.

- Bu albümden önce iki ayrı çalışmada isminiz ve sesiniz ile buluştuk. Uzay Heparı için hazırlanan özel albümde ‘’Adem Olan Anlar’’ isimli çalışmayı seslendirdiniz ve beraberinde yine bir Hüseyin Karadayı albümünde ‘’Vagon’’u dinledik ki bu şarkılar bu albümde de yer aldı. Dinleyici ile bu ilk buluşmanız sizin için nasıl bir heyecan oldu, neler kattı size?

- İki ayrı tecrübe diyebilirim. Hüseyin Karadayı gibi iyi bir DJ ile çalışmak harikaydı. ‘’Vagon’’ şarkısına yeni bir soluk getirdi, şarkımı kendi tarzına göre yorumladı. ‘’Vagon’’un değişik versiyonlarını dinlemek benim için fazla keyifliydi. Ben ‘’Vagon’’u ilk bestelediğimde rock formatındaydı, Hüseyin’in ellerinde bir dans parçası oldu. Adem Olan Anlar’’ şarkısı ise bence yeri doldurulamaz bir müzisyen olan Uzay Heparı’ya teşekkürümdür. Levent Gündüz ‘’Adem Olan Anlar’’ şarkısının ‘’Sonsuza’’ albümündeki versiyonunu aranje etmiştir. Bana bu teklifi getirdiğinde ve Funky C ile düet yapacağımı söylediğinde hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Benim gibi yolun daha çok başında olan biri için inanılmaz bir deneyim ve onur kaynağıdır bu albümde yer almak.

- Gerek eğitiminiz sürecinde gerek sonrasında sahne de aldınız siz ayrıca vokal de yaptınız? Bir albüme artık ne kadar hazırdınız ve beraberinde bu ilk albüm nasıl bir çalışma gerektirdi sizin için? Kendi sözleriniz ve müziklerinizin yanında bu albümde kimlerin emeği geçti; kimlerle çalıştınız?

- Ben bu albümü çok uzun zamandır bekliyordum ama sanırım doğru zaman buydu uzun zamandır biriktirdiğim gözlemlerimi, edindiğim tecrübelerimi bu albümde elimden geldiği kadar yansıttım. Yapımcım Hakan Eren’dir. Prodüktörlüğümü başarılı işlere imza atmış Ceyhan Çandır ve Mehmet Andiçen yapmıştır. Şarkılarımdan bir tanesi, söz ve müziği Yavuz  Hakan Tok'a ait olan ‘’Aşk Burda Oturmuyordur’’. ‘’Vagon’’, ‘’Unutulur mu’’, ‘’Botlar'’ın söz ve müziği bana ait olup geri kalan şarkıların müzikleri Mehmet Andiçen’e sözleri ise sevgili Pınar Andı'ya aittir. ‘’Adem Olan Anlar’’ şarkısı da biraz farklı versiyonuyla ‘’Bi'Şeyler’’ Yap albümünde yerini almıştır. Vokallerde bana desteğini esirgemeyen ‘’Can Tosun’’ vardır. Fotoğraflarımı Serkan Kızılkaya çekmiştir, makyajım Inglot yapmıştır, grafik tasarım Şeref İnce, saçlarım ise İlker Yavrutürk'e aittir. Ve buradan sizin vesilenizle albüme emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

- Albümde bu yaza damgasını vuracak şarkılar var ve de güzel bir dolulukta. Albüm olsun diye bir albüm olmadığı şarkılardan ve gösterilen hassasiyetten anlaşılıyor. Peki dinleyici nasıl karşıladı bu çalışmayı; şu ana kadar nasıl tepkiler aldınız; bir ilk albüm olması adına siz nasıl değerlendiriyorsunuz dışarıdan baktığınızda?

- Şu ana kadar çok güzel tepkiler aldık. Biz bu albümdeki tüm şarkıları elbise gibi diktik, biçtik, içine sevgi ve umut kattık, ben sevgi ve umudun olduğu her yerde başarının kesin olduğuna inananlardanım.

- Bu albüm için peki neler olacak bundan sonrasında. Önümüzde uzun bir yaz var ve mutlaka sahne, konser çalışmalarınız olacak peki sizinle karşılaşacağımız belirli bir program var mı şimdilik? Ayrıca albüm için klipler de olacak kuşkusuz; hangi şarkılar düşünülecek en başta?

- Mayıs ayının ilk günlerine doğru ilk klibimizi çekeceğiz. Dinleyicilerden gelen istek üzerine hangi şarkıya klip çekeceğimize o zaman karar vereceğiz. Albüm daha çok yeni çıktı piyasaya şu an için belirlenen bir konser ve sahne çizelgesi yok ama önümüzdeki günlerde belirlenecek tüm bunlar.

- İlk albümünüzde sözü ve müziği kendinize ait şarkılar ile de buluşuyoruz. Söz yazmak ve beste yapmak yani söylemenin yanında üretkenliği de sağlamak sizin için nasıl bir bütünlük? Bundan sonraki albümlerde bu çıtayı daha da yükseltmek istiyor ve bu kimliğinizi daha da öteye götürmek istiyor musunuz?

İstemez miyim :) Bence kelimeler insanın kendini ifade etmesindeki en doğru yoldur. Ben kendimi ifade ederken sözleri ve melodileri kullanıyorum. Bu yüzden söz yazmak ve bestelemek benim için çok önemli. Bu ilk albümünde üç şarkıya yer verdim ama diğer albümlerde daha çok şarkıma yer vereceğim.

- Kabul edilir bir hareketliliğin olduğu müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz peki? Günümüzde kimleri başarılı buluyor ve de yarınlarda da dinleyeceğinize inanıyorsunuz? Yine merak ediyorum çok büyük bir hayali var mı müzik adına sizin? Örneğin çalışmak istediğiniz bir müzisyen olabilir vb.? Evet o yarınlarda nerede olmayı istiyorsunuz müzik dünyasında?

- Bir hareketlilik var tabi ama satışlar çok düşük. Bunun sebebini de hepimiz biliyoruz korsan CD’ler ve mp3’ler. Bunun için bir takım çareler aranıyor ama ben umudunu kaybetmeyenlerdenim. Bir şekilde bu da aşılacak ve rayına girecek. Başarılı bulduğum bir çok isim var. Ceza, Sultana, Sıla, Nil Karaibrahimgil, Teoman, Murat Boz, Hadise, Manga, Bedük bunlardan sadece birkaçı ve eminim ki ilerleyen yıllarda daha da büyük başarılara imza atacaklar. Çalışmak istediğim çok müzisyen var say say bitmez :) ama en büyük hayalim ilerde kendi müziğini yapmak isteyen insanlara kapı açabilmek. İnşallah zaman bunu bana gösterir.

- Aşk için ''Bi’Şeyler Yap'' diyorsunuz ya peki sormak istiyorum aşk ile aranız nasıl; size göre aşkın sözü ve müziği nedir; siz aşk için neler yapıyorsunuz?

- Derin mevzu :) bana göre sözü şu müziği de bu demektense onunla yaratıcı tarafımın beslendiğini söyleyebilirim. Bu kadar önemli bir besin kaynağını kaybetmemek içinde onu özenle saklarım :)

- Son olarak müzik bir yana hayatın hangi karelerinde sizinle karşılaşmamız mümkün? Müziğin dışında evet nasıl bir portre ile karşı karşıyayız? Günlük hayatta sizi mutlu eden başka neler var; hayatın diğer en’leri nedir sizin için?

- Hayatımın en önemli en’lerinden biri hayvanlar. Çok uzun bir süre kedilerim ve köpeklerim oldu onla vakit geçirmek harika tüm sıkıntıları unutturuyorlar insana. Arada yalnız kalmayı, korku filmi izlemeyi, bazen de arkadaşlarımla bir arada olup bilardo oynamayı,uzun yürüyüşleri seviyorum. Birde gitarımı.

- Ddaha nice albümde daha nice keyifli söyleşilerde buluşabilmeyi diliyorum sizinle. Çok teşekkür ederiz bu keyifli sohbet için.

 

 

Söyleşi : Kadri Karahan / Nisan 2009