müzik - hâl /Şehnaz Sam

 

- İlk albümünüz ‘’Aşka Düşer’’ yeni sürprizleri ile bir kere daha karşısına çıktı müzikseverlerin. Ama öncesi biraz düne dönelim istiyorum ve 13 yaşınızda müziğe davul dersleri alarak başladığınızı öğreniyorum.  Sanatçı bir annenin kızısınız ve müzik kuşkusuz doğduğunuz andan beri hayatınızda ama bir ilgi olmayabilirdi, başlamayabilirdi de. Nasıl bir heyecandı peki o ilk adımlar?

- Müziğe davula merakla başladım ancak bir grup kurup sahneye ilk adımımı attığımda bundan başka bir iş yapamayacağımı anladım. Doğduktan beri dinlenenler birikmiş ve o sahne tozu yutulmuş bir kere.

- Bir süre sonra solist olarak çalışmaya başladınız ama popüler müziğin içinde olmaktansa alternatif çalışmalar içinde bulundunuz, albüm yapmadınız mesela ama çeşitli sanatçılarla, gruplarla müzik sizin için varlığını hep korudu. Geçen bu yıllardan sonra peki albüm yapma kararı nasıl alındı, artık ne kadar hazırdı şartlar ve nasıl bir seçicilik içinde davrandınız?

- Miles Davis bir söyleşisinde müziğin değiştiğine üç defa şahit olma şansını elde ettiğini söylemiş. Benim için ise bu değişim büyük bir şanssızlık oldu. Öyle bir zamanda başladım ki bir yıl sonra her şey tamamen değişti. Türk pop müziği ve takipçileri şapkayı ters giydirdiler. Böyle bir müzikal ortam varken albüm yapmayı içime sindiremedim, müzikten de kopmadım sonra bugünlere geldik. Bugün şartlar istediğin şeyi yapmaya biraz daha uygun. ekonomik olmasa da ben istedim yaptım diyebilirsin.

- Albümde dört şarkı sözü ve müziği ile size ait. Beraberinde iki şarkıda ortak imzalar var. Yorumcu kimliğinizden öte söz yazarı ve besteci kimliğinizi dinlemek istiyorum sizden. Bir eser üretmek ve bunları dinleyici ile paylaşmak nasıl bir haz içinizde? Sözleriniz, besteleriniz ve yorumunuz nasıl bir dostluk içinde siz de?

- Daha çok yorumcu durumundayım. Bestelerim var ama besteci kimliği derseniz o kimliğe biraz daha var sanırım. Bu konuda kendimi tam olarak ikna etmiş değilim henüz.

- Albümde yorum getirdiğiniz iki çalışma var ki biri Erzincan yöresine ait  ‘’Seyyah Olup Şu Alemi Gezerim’’ diğeri ise bir Barış Manço klasiği ‘’Aynalı Kemer’’. Bu şarkılar nasıl dahil oldu albüme?

- Barış abiyi çocukluğumdan beri pek severim. ‘’Aynalı Kemer’’de onunla tanışma şarkısı. Bu nedenle benim için ayrı bir yeri var. Diğeri ise çok sevdiğim bir türküdür.

- Ben sizi sevgili Leman Sam’ın bir konserinde kendisine vokal yaparken dinlemiştim ki daha sonra mikrofonu aldınız ve ardı ardına çok keyifli şarkılar ile konsere ayrı bir renk kattınız.  Yine diğer kardeşiniz Şevval Sam’ın da müzik dünyasında çok önemli bir yeri var ki kendisi de dahil oldu ve birlikte de bir konser verdiniz. O sahnede neler hissetiniz, nasıl bir mutluluk şarkılarda da kocaman bir aile olmak?

- O konserde tam manasıyla çok eğlendik. Güzel bir deneyimdi.

- Dinleyicileriniz ile aranız nasıl oldu peki. Albüm ilk yayınlandığında örneğin nasıl tepkiler aldınız kendilerinden? Yine İstanbul’da sahne aldığınız mekanlar var ki sizin için sahnede olmak nasıl bir duygu peki, şarkılarınızı dinleyici ile buluşturmak, oradaki atmosfer, kattıkları …?

- Çok uzun yıllardır sahnedeyim. O atmosferde beni dinleyenlerle ortak alan yaratır onlarla birlikte ben de eğlenirim. Sahnede olmayı seviyorum. Dinleyici sahneye saygılı olduğu sürece benim uzun zamandır tanıdığım biri oluverir o gece. Memnuniyetini önemserim; kendi memnuniyetimi de. Albüm ne yazık ki henüz tam olarak istediğim insanlara ulaşamadı çeşitli nedenlerle. İkincisi yolda ama o ulaşacak inşallah.

- Hayatınıza birçok müzisyen ya da birçok şarkı dahil oldu kuşkusuz ama içlerinde en özel hangisini - hangilerini sakladınız? Bir gün mesela özellikle çalışmayı istediğiniz bir müzisyen var mı bu anlamda? Hani sesinizi sesi ile buluşturmak istediğiniz ya da şarkısını sesiniz ile buluşturmak istediğiniz?

- Bu konu üzerine hiç düşünmedim doğrusu. Çok türde müzik dinlerim ve türünün hakkını veren samimi müzisyenlere hep saygı duymuşumdur.

- Müzik dünyamız uzun bir zamandır çok ciddi bir hareketlilik içinde öyle ki dinleyici albümlerin birçoğuna yetişemiyor ve  birçok önemli projeyi belki de bu çeşitlilik içerisinde yakalayamıyor.  Siz ne kadar takip ediyorsunuz olan biteni, nasıl değerlendiriyorsunuz, yaklaşıyorsunuz? Sizin kriteriniz ne müzik adına, nasıl bir seçicilik içindesiniz?

- Kriterim emek, tecrübe samimiyet ve işini iyi yapma arzusu. Derinliği olan sözler, yaşanmışlığı olan sözler ve bunları ileten melodiler bazen beni beynimden vurulmuşa çevirir. Feridun Düzağaç’ın Nadas‘ını döner döner dinlerim. Mesela. Bunun dışındakilerin çoğu benim için ’’ballı lokma tatlısı, aman hadi hayırlısı’’dır :)

- Son olarak müziğin sustuğu yerdeyiz ve ötesinde hayatınızın diğer dokunuşlarını öğrenmek istiyorum ben. Örneğin doğa ve hayvan sevgisinin sizin için ayrı bir yerde olduğunu ve bu anlamda çalışmalar içerisinde de bulunduğunuzu biliyorum. Sizin için diğer tatları, uğraşları, keyifli anları, yolculukları nelerdir hayatın?

- Sevgi tektir. Ben tüm varlığı seviyorum. Hayvan sevgisi ise biraz hayvan koruyucusu olma durumunda. Onları diğer iyi niyetli olmayan insanlardan koruma, hastalıktan, açlıktan koruma. Kendimden memnun olduğum durumlar keyifli olduğum anlardır.

- Nice şarkı, nice albüm daha görüşebilmek ümidi ile. Çok teşekkür ederim bu keyifli sohbet için.

- Ben de teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Sağlıcakla kalın.

 


Şehnaz Sam - Aşka Düşer

Söz - Müzik: Şehnaz Sam


Şehnaz Sam - Aynalı Kemer

Söz - Müzik: Barış Manço


Şehnaz Sam Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ocak 2011