müzik - hâl / Seren Akıska

 

- Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği mezunusunuz. Peki her şey nasıl başladı? İçinizdeki müziği nasıl keşfettiniz ve bu eğitimi almaya karar verdiniz? Nasıl bir birliktelik yaşadınız o dönemler ve bugünlere taşıdınız?

- Her şey ilkokul yıllarında başladı. Önce yarı zamanlı bale bölümüne başladım daha sonra ortaokulda gitar çalmaya ve korolarda şarkı söyleme devam ettim. Giderek yeteneğim ve ilgim arttı lisede müzik okumaya karar verdim ve 5 yıllık konservatuar eğitimini tamamladım. Piyano ve kanun okuldaki ana enstrümanlarımdı yan flütü de merakım sayesinde öğrendim.Ama şarkı söylemek ve beste yapmak benim için ayrı bir keyiftir.

- Albümden önce çeşitli mekanlarda sahne aldınız ve de çeşitli dillerde şarkılar söylediniz. En büyük isteğiniz kendi şarkılarınızı söylemekti ama albüme uzun soluklu hazırlandınız öyle değil mi? Neden bu kadar beklediniz peki?

- Uzun yıllar 5 yıldızlı otellerde ve çeşitli mekanlarda yabancı ve Türkçe şarkılar söyledim ama en büyük isteğim kendi şarkılarımı söylemekti. İlk albümü çıkartabilmek ve hazırlamak çok üzün sürdü repertuar, aranje ve en sonunda müzik şirketlerinin içinde bulunduğu durum yüzünden zaman uzadı. İlk albümler her zaman sıkıntılı oluyor ama artık 2. albümü daha az ara vererek çıkartmayı planlıyorum.

- Albüm için kimlerle çalıştınız, kimlerin desteğini aldınız? ‘’Tatlı Tatlı’’ bu yıl içerisinde dinleyicisi ile buluştu. Hemen ardından bir single çalışması ‘’Dilini mi Yuttun’’ ile karşılaştık. Ve edindikleriniz ile nasıl karşılandı albüm ve single kendilerinde, nasıl yorumlar aldınız? Hayatınızda albümden sonra büyük değişiklikler oldu mu?

- Albümde kalabalık bir ekiple çalıştım, doğulu stüdyolarında Arzu Aslan’la kayıt ve miskleri yaptık, Aysel Gürel, Bülent Özdemir, Bendeniz, Tuğba Özerk, Cüneyt Çakım, Ertuğ Ergin, Sude Bilge Demir, Yasemin Pulat, Phoebus Tassopoulos, Sadık Karan, Aslızen Yentur ve Elif Mumcu söz ve müzikleriyle albümümü renklendirdiler. Erhan Bayrak, Arzu Alsan, Mustafa Ceceli, Rahman Altın, Emre Bayar ve Sonay Yağız şarkıları düzenlediler. En büyük destekçim sevgili ailemdi onlar olmasaydı asla başaramazdım. Hemen ardından single çalışmam ile çok güzel tepkiler geldi daha geniş kitlelere ulaşmamı sağladı tanınırlığım arttı, klibimin farklılığını da göz ardı etmemek gerek. Gelen yorumlar beni daha da yüreklendirdi şimdi daha da iyi bir albüm yapabilmek için kolları sıvadım çalışmalarıma devam ediyorum. Hayatımda albümden sonra çok büyük değişiklikler olmadı basamakları yavaş yavaş çıkmaya devam ediyorum.

- Çok teşekkürler bu keyifli söyleşi için.

 

 

Seren Akıska Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2008