DOSYA

Şarkı Sözü Yazarları

 

Seda Akay

 

Müziğimizde söz yazarları başlığı açarsak Seda Akay herkesin dilinde en ortak isim sanırım. Derin ve anlamlı sözleri, melodiye hakimiyeti, şiirselliği; her anlamda eksiksiz ve unutulmayacak şarkılar yapacak kadar büyük duygu dünyası ... Yani müziğe kalıcı ve güzel bir imza için gerekli herşey ve dahası... Seda Akay yıllardır yaptığı şarkılarla dinleyenleri ne kadar önemsediğini ve müziğin ne kadar aşkla ve saygıyla yapılması gerektiğini en güzel şekilde anlatıyor ... Günümüzde yapılan şarkılara ve müzik piyasasına baktığımızda adının neden en tepede ve bu kadar özel olduğunu anlamak hiç de zor değil. Şarkılarını dinlediğinizde "Sözcüklerin Sultanı" yakıştırması her seferinde yeniden kendini doğrulayacaktır ...

 

- Sevgili Seda, onca şarkı sözüyle müzikseverlerin duygularını yıllardır en iyi şekilde, en güzel kelimelerle anlattın. Senin için sana özel şarkın hangisi ve neden diye sorsam?

- Tabiî ki ‘'Deli Mavi''. Neden aramadım hiç içinde… Neden? Dersen, nedeni üzerin de elbise zaten. Bugün Türkiye de şarkı sözü yazarı Seda Akay kimliğinin imzalı belgesidir ‘'Deli Mavi''. Bu iki kelimeyi yan yana duyduğunuzda dile gelen 3 şey var.

1 – Yeşim Salkım

2 – Seda Akay

3 - “ Söz Sana Yemin Sana Söz ” diye başlayan bir nakarat.

- Yazdığın şarkı sözleri içinde yerini bulmadığını düşündüğün bir şarkın oldu mu hiç?

- Olmaz mı? Bir tane olsa hemen ismini vereyim ama değil ki… Hangi birinden başlasam bilmem ki… En başta yanarım yanarım; Niran Ünsal'ın ‘'Haktan'' albümündeki ‘'Helal Et'', ‘'Bir Türkü'' , ‘'Beyaz Sevda'', isimli şarkılara bir de ikinci albümündeki ‘'Gönül Hancım'' a yanarım.

Zerrin Özer'in yorumladığı ‘'Sevildiğini Bil''. Yine Yeşim Salkım'ın ayna albümünde ‘'Nice Yıllara Sevgilim'', ‘'Sevda Yüzlüm''. Nünücüğümün ‘'Sesini Duyur''u, Özcan Deniz'in ‘'Anlayamadım'ı. Ay Emre öyle bir soru sordun ki, derdim depreşti. Hele Sibel Can'ın son albümündeki ‘'Gümüş Kurşun'' vah ki ne vah şarkılarım arasında top 10 listesini oluşturuyorlar…

- Geçmişe baktığında herhangi bir şarkını yakıştırdığın bir yorumcu var mı?

- Emreciğim yazdığım şarkıların yüzde doksanı hep iyi yorumcular tarafından seslendirilmiş şarkılar. O yüzden de hiç diyemedim ki, Ah! keşke şunu da şu okusaydı diye.

Ama bir şarkım var ki ‘'Vay Aney'' sevgili İbrahim Tatlıses için özellikle yazılmış ama, canım Roberim' e nasip olmuş bir şarkıdır. Rober'de şarkının hakkını çok güzel vermiştir zaten. İbrahim bey de okusaydı şarkı ancak o kadar sevilirdi.

- "Bu şarkı tamamdır" dediğin ilk ve son şarkı sözlerin hangileri Seda?

- İlk şarkım, yani bu tamamdır dediğim ilk şarkım “Yok dostum zor dostumdur” ki Mine Koşan'ın uzun bir zamandan sonra tekrar kendini bulduğu şarkıdır.

Son şarkıma gelince, sevgili Özcan Deniz'in önümüzdeki günlerde çıkacak olan albümünde ki, Bestesi Tamer Özkan'a ait olan ‘'Yar'' isimli şarkım. Fena tamamdır hem de…

- Seda Akay şarkılarını hep büyük sesler ve özel yorumculardan dinledik. Sözlerini, sesinden dinlemek istediğin başka kimse var mı?

- Var tabii olmaz olur mu? Ukdedir içimde Nilüfer ile Ajda Pekkan'a ve Tarkan'a hala bir şarkı vermemiş, verememiş olmak. Neden dersen? Nilüfer benim tüm gençliğimin en güzel sesine ve şarkılarına sahip tek yorumcusuydu. Ve onunla arkadaş olabilmek için neler yapmadım ki…Henüz ortaokul 3.sınıf öğrencisiydim Nilüferle tanıştığımda. Daha doğrusu kendimi ona cebren ve hile ile tanıştırdığım da. Sonra da yıl 2007 Nilüfer en zor anlarımın en kadim dostu olarak dost kervanımın baş köşesindeki tahtındadır. Ama şarkı vermedim, veremedim henüz. Ona öylesine bir gönül borcum var ki… Belki de henüz yazmadığım en güzel şarkım onun sesinde can bulacaktır da ben öyle ödeyeceğimdir o borcumu ona, o yüzden bekliyordur. Ajda Pekkan'da da benzer duygular yaşıyorum. Vardır elbet onun da bir günü. Anuş' um uyudukça Allah bize ömür verirse, illa ki okumalı Ajda Pekkan bir şarkımı. Tarkan'a gelince, bayılıyorum ona, sesine tavrına şarkıcılıktaki ustalığına…E!. Durum böyle olunca da kulaklarımın pasını kendi duygularımla silmenin de hazzını yaşamak istiyorum elbet.

- Müzikle ilgili yeni projelerin var mı? Yapmak istediklerin, hala yapmadım dediklerin?

- Proje çok, çok ama projeyi hayata getirebilecek imkanlar yok. Müzik sektörü büyük bir darbe almış durumda yapımcılar son derece haklı olarak, yoğurdu üfleyerek yemeğe başladılar. Albüm satışları asla maliyetleri karşılayamayacak kadar düşük durumda. Bu yüzden de insanlar bir prodüksiyona soyunurlarken kılı kırk yarmaya başladılar. Biraz toparlansın sektörümüz, yaptıklarım zaten yapacaklarımın garantisidir…

- Keşke ben yazsaydım diyecek kadar seni etkileyen bir şarkı ?

- ‘'Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem''. Sevgili Sezen Aksu'nun ruhuma sızdığı en güzel şarkı, eğer o konuyu işlemeyi akıl ettiğim bir melodi olsaydı, emin ol çok benzer şeyler çıkardı benden de. Hayatımı kaleme almış sanki. Allah gönlüne sefalar versin onun…

- Seda Akay denilince akla gelen ilk şarkı bunu hakkıyla temsil ediyor mu?

- Sence?... Daha nasıl etsin Emreciğim… İlk sorunun cevabına çok yakın olacağı için başka bir pencereden bakıp gördüğüm yanıyla cevaplandırmak istiyorum. Şarkı hakkıyla temsil ettiği gibi Yeşim Salkım da çok hakkıyla temsil etti Seda Akay'ı. Dilinden biran düşürmeden aldı taşıdı adımı kendiyle birlikte zirvelere.. O yüzden bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum buradan dost kervanımın bir başka köşesindeki tahtında kurulmuş oturan canım dostuma.

- Yeni dönem söz yazarlarından gelecek vadeden isimler desem?

- Duygularını kaleme alış şeklini çok sevdiğim bir isim var. Aslızen. Başarılarına dur denemeyeceklerden olmasını dilerim.

- Türk Hafif Müziği'nde kelimelerin sultanısın. "Benden başka bir de şu isim var" dediğin kendine yakın hissettiğin söz yazarı var mı? Neden?

- Sezen Aksu desem olmaz neden dersen Sezen Aksu söz yazarlığı ile çerçevelenip kalmış bir isim değil dalında almış başını gitmiş. Dönmeye de hiç niyeti yok gittiği yerlerden daha da gittiğinin hesabını yapmıyorum bile. Şehrazat desen e, o da aynı zamanda besteci kimliğini de taşıyor eski yorumcu kimliği ile birlikte. Yıldız Tilbe de öyle, yani yazan çizen söyleyenleri bu kategorinin dışında tutmak gerektiğini düşünüyorum. Dolayısı ile geriye 3-4 isim kalıyor zaten. Eski ama hiç eskitilemeyen Sayın Fikret Şeneş ve canım gibi sevdiğim biriciğim Aysel Gürel, her ikisinin de kalemlerinin önünde saygıyla eğiliyorum…

- Seda Akay kimleri dinlemeyi sever?

- Aşkın aşk, nefretin nefret, hasretin hasret, hüznün hüzün ve tebessümün tebessüm olduğunu hissettiren. Güzel seslerin hepsine bayılıyorum dinlerken. Örnek Niran Ünsal.

- Tek bir şarkın olsaydı eğer, kim okusun isterdin Seda?

- Hııım! Entersan bir soru…Her biri bir kuplesini okusa güzel olurdu. Nilüfer - Ajda Pekkan – Tarkan - Yeşim Salkım - Rober Hatemo - Zerrin Özer - Niran Ünsal - Sezen Aksu - İbrahim Tatlıses - Özcan Deniz…

Kulağım hiçbirinden vazgeçemedi ne yapabilirim ki?..

- Bana şarkı sözü yazmayı öğretecek misin sevgili Seda, el verecek misin başka bir deyişle:)?

- Emre Kalcı'nın kitapları başucu kitaplarım oldu. Ve okudukça biraz el verse bana diyorum, onun duygularını dillendiriş biçimi karşısında. Ve bu nitelikli sorular için teşekkür ediyorum sana sevgili Emre. Vesile olanları da unutmuyorum teşekkür ederken.

- Ben teşekkür ederim sevgili Seda. Müziğimizin medarı iftiharı, sözcüklerin sultanı, derin ve anlamlı kalem... Saygıyla eğiliyorum...

 

Eski ve yırtık ve solgun ve durgun
Ama duvarımda bak atamam
sevdalı resimleri
Ah zamansız eridik tükendik
Neden böyle apansız kimlere yenildik ve eskidik

Son bakışın duruyor gözümde
Bir alev gibi deli mavi
Son gülüşün duruyor yüzümde
Çok sevenlerin deli hali

Söz, sana yemin sana söz
Kör olayım yalansa
Değmedi değmez gözüme
Başka renkte iki göz

Burcu Tatlıses

 

1978 doğumlu söz yazarı, Funda Arar'ın yorumladığı "Alagül", "Sevda Yanığı","Yangın Yeri", "Roman", "Kırık Düşler", "Neyse", "Karartma Günleri" şarkılarının sözlerini, Kıraç'ın bestelediği "Zerda" , "Bir İstanbul Masalı", ''Aliye'' dizilerine ait jenerik müziklerinin sözlerini yazdı. Yine Nilgül'ün "Pervane" isimli albümünde, "Yapraklarım" ve "Gel Gör" isimli sözleriyle yer aldı. Ziynet Sali'nin "Mor Yıllar" albümünde ise albüme adını veren şarkı ile birlikte, "İstasyon" ve "Kırık Saz" şarkılarını sözlendirdi.

Şimdilerde kendi şarkılarını söylüyor.

Web Sitesi

 

 

Gün geceyi bulur zaman canım alır durur
Bir deli yoldur dünya yürürüm yorulmadan
Bir yanık düşdür sevda görürüm görürüm uyanmadan


Yanar yanar yanmaya yanmış gönül
Kanar durur içimde bir alagül
Döner başım döner alıcı kuşlar
Kışlara dönmüş yazım
Ölüme dönmüş yüzüm yar

 

 

- İlk yazdığınız şarkı sözü hangisidir?

- Alagül.

- Başta Funda Arar'ın bugün hit olmuş birçok şarkısında sizin imzanız var? Nasıl bir uyum yakaladığınız ve onun yorumu ile özellikle özdeşleştiğiniz?

- En büyük uyum, Funda Arar şarkılarında birlikte çalıştığımız Febyo Taşel'le müzikal uyumumuz aslında ya da ruhsal uyumumuz da diyebilirim. Her kelimenin bir müziği vardır derler ya her melodinin de bir kelimesi bir cümlesi vardır bence. Febyo'nun bestelerinin bendeki yansımaları yazdığım o sözler..Bu şarkılar Funda Arar'la müzik yolculuğuna başladı, onun yorumuyla bütünleşti sonradan.

- Ya dizi müziklerine yazdığınız sözler? Diğer sözlerinize göre onların yeri nerede?

- Bütün sözlerimin yeri başka başka benim için. Yazdığım her sözle bir hikaye anlatıyorum, hikayeleri kendim kurguluyorum, yaşadıklarımdan ya da yaşayacaklarımdan belki. Dizilere söz yazarken bu defa var olan bir hikayeye eşlik ediyorum. Başka bir keyif ve heyecan bu. Çoğu kez dizide yaşayan bir karakterle kendimi özdeşleştirip onun ağzından yazıyorum sözleri.

- Sizin en başarılı bulduğunuz söz yazarları kimler peki? Bir gün için özellikle çalışmayı istediğiniz bir besteci ya da yorumcu var mı?

- Sezen Aksu, Mehmet Teoman ve Murathan Mungan sözlerini çok seviyorum. Söylediklerini apaçık direk anlatmayı sevenlerden değil, kelimelerin altına gizli manalar saklamayı sevenlerdenim, böyle yazanları da kendime daha yakın buluyorum. Onno Tunç bestelerini sözlendirmeyi çok isterdim. Yorumculardan özellikle şarkılarımı söylemesini istediğim kimse yok.

- En özel olan şarkıyı ve hikayesini bize kısaca anlatabilir misiniz?

- Çok zor bir soru bu. Hepsinin hikayeleri var. Mesela, Alagül'ün sözlerini, besteyi duyar duymaz, birkaç dakika içinde yazmıştım ve tüm o sözler sanki yıllardır içimde bir yerlerde hazır bekliyorlar ve doğru zaman geldiği için kağıda dökülüyorlar gibi hissetmiştim. Ve aynı anda hayatımın yönünün bambaşka bir yere saptığını da çok derin hissetmiştim, garip bir şeydi.

- Ve artık solist yanınızı da biliyoruz, ya bir albüm hazırlığına başlandı mı?

- Evet, artık kendi albümüm için çalışmaya başladım. Yaptığım her işte yakamı bırakmayan aşırı mükemmeliyetçiliğin altında sağ kalabilirsem, çok uzun sürmeden kendi şarkılarımı kendim söylüyor olacağım inşallah :)

 

 

- Öncelikle çok değerli bir söz yazarı olan Mehmet Teoman'ın oğlusunuz. Babanızın yazdığı sözler sizi nasıl etkiledi, size nasıl yol gösterdi söz yazarı olma yolculuğunuzda? Birbirinizin sözlerine bakış açınız nasıl oldu yine?

- Bir baskı yarattı tabi. Yani daha ilk satırda bile, ben belli bir kalitede yazmalıyım, asla basite kaçmamalıyım dedim. Babamın net ve etkileyici yönlendirmeleri, eleştrileri oldu. Başta kızdım ama şimdi ne kadar haklı olduğunu görüyorum. 12 yılın sonunda artık bir noktaya geldiğime inanıyor ki, prodüktörlüğünü yaptığı Petro 'Efeslef' albümünde, Cenk Taşkan'la çalışma fırsatı verdi bana. 2 parça yaptık. Şimdi albüm kartonetine baktığımda Mehmet Teoman ve Ömer Teoman isimlerini yanyana gördüğümde, bu iş tamam diyorum. :)

- İlk yazdığınız şarkı sözü ile son yazdığınız şarkı sözü hangisidir? Bu esnada en unutamadığınız ve insanlar tarafından en çok sevildiğine inandığınız şarkı sözünüz hangisi olmuştur?

- İlk yazdığım şarkı sözü Bora Öztoprak bestesi 'Dün Gece ' idi. Yeşim Salkım ın 'Deli Mavi' albümünde yer aldı. Son yazdıklarım ise, Bora Öztoprak 'Tam Karşındayım' ve Petro 'Efeslef' albümünde Cenk Taşkan bestesi 'Gümüşüm'.

Gene en sevilenler 'Gidiyorum' ve 'Bu Şehir' Bora Öztoprak.

- Sözlerinizin geneline baktığınızda daha çok nasıl ritimler bulmuş kendilerine? Özellikle kendisi ile çalışmaktan çok memnun olduğunuz, sözlerinizi onun sesine çok yakıştırdığınız isimler kimler oldu?

- Aşka dair her ritmi bulmuş doğrusu yazdıklarım. Kimseyi ayıramam şimdi ama Bora'nn yeri ayrı tabi. iz bir takım olduk onunla 12 yıldır. 5 yayınlanmış parçanın yanında su an üzerinde çalıştığımız 20-30'a yakın parça var. en mutlu biriyim ve şanslı. aptığım her parçanın arkasında durabiliyorum :)

- Bir şarkıda sözün önemi ne kadardır sizce? Bu önem ülkemiz şarkılarında ne kadar kendini göstermekte, yani söz bir müzik üzerinde kendini nasıl göstermeli? Bir söz yazarı olarak prensipleriniz nelerdir bu anlamda?

- Söz bir parçanın yarısı demek. Tabi ki çok önemli. Bir hikaye yaratıyorsunuz. ısa bir film çekiyorsunuz hatta. unu en anlamlı ve doğru şekilde vermek gerekiyor bence. Bizim gibi duygusal toplumlarda insanlar sözleri gerçekten umursuyorlar.

- Sözlerin tamamen slogana dayalı olduğu şarkılar yapılıyor örneğin ülkemizde. Yeri geliyor örneğin dilimiz de nasibini alıyor birçoğunda. Size göre bu ne kadar doğru, bu tarz sözleri bir söz yazarı olarak siz nasıl karşılıyorsunuz?

- Popüler kültürde bu var. Dünyanın her yerinde var. Slogana dayanan sözler, slogana uygun müzikler. Tüketilip atılıyorlar bir taraflara. 3 ay sonra kimsenin umurunda bile olmuyor. Diğer yandan kalıcı olanların popüler kültüre hizmet etmek gibi bir kaygı taşımadan üretildiğini görürsünüz. Ben daha çok bu 2. kısımda yer almak istiyorum. İlk günden beri :)

- Söz yazarı olarak özellikle beğeninizde olan isimler kimler? Ya keşke ben yazsaydım dediğiniz bir şarkı? Bir gün için özellikle çalışmak istediğiniz bir müzisyen var mı?

- Olmaz mı hiç. Başta Mehmet Teoman, Sezen Aksu, Fikret Şeneş, Murathan Mungan, Mazhar Alanson, Bülent Ortaçgil.

Özellikle sudur diye isim veremem ama zaman ilerledikçe, tecrübem arttıkça yollar kesişiyor zaten bir şekilde. Tadı tuzu, duygusu yerinde oldukça herkesle çalışmak bana zevk veriyor.

Beni Benimle Bırak Giderken... Keşke ben yazsaydım dediğim parçadır. Allahtan aile içinden çıkmış sorun yok yani :)


Ömer Teoman

 

Türk pop müziğine yıllarını vermiş söz yazarı Mehmet Teoman'ın oğlu olan Ömer Teoman kendine has sözleri ile dikkat çekiyor. Başta kader arkadaşım dediği Bora Öztoprak olmak üzere Yeşim Salkım, Yonca Evcimik, Behçet Türkekul, Nükhet Duru, Hazal, Ferhat Göçer, ve son olarak da Petro bugüne kadar çalıştığı müzisyen isimler.

 

 

Duyardım gökyüzünü
Sana yorardım rüzgarı
Sahilde kırık bir sandalye
Yüzümde tuzdan bir maske

Kurardın soframızı
Hergün beklerdim sesini
Kadehte eski bir kulube
İçimde senden bir kalem

Yokki günahım desemde
Avunsamda ne fayda
Duymuyorsun yoksun hala buralarda

Gidiyorum artık yeter
Yüklenip yarınlarımı
Bir gül bıraktım yerime
Hayaldin sen gidiyorum

Gidiyorum artık yeter
Yüklenip yarınlarımı
Bir gül bıraktım yerime
gidiyorum...

Sude Bilge Demir

 

Söz yazarı kimliğinin yanında aynı zamanda da besteci. Bugüne kadar eserlerini paylaştığı isimler arasında ablası Betül Demir, Nilüfer, Demet Sağıroğlu, Aşkın Nur Yengi, Seda Sayan, Gülşen, Reyhan Karaca, Emel Müftüoğlu başta gelmekte. Demet Akalın yorumu ile sevdiğimiz ''Aşkın Açamadığı Kapı'' isimli çalışması ise izinsiz olarak 2005 Eurovision şarkı yarışması birincisi Helena Paparizou tarafından yorumlandı ve Yunanistan'da büyük ses getirdi.

 

 

Göründüğü gibi değil
Bedeli ağırdır aşkın
Düşündüğün gibi değil
Acımıyor artık canım
Çok direndim sana güvendim
En başından
Bana herşeyim olur musun dedin
Daha hiç tanımadan

Aşkın açamadığı kapı
Kanatlanıp uçamadığı yer mi var
Kalbimi seve seve sana veririm
Bikere de senin için ölsün yar

 

- Söz yazmaya nasıl başladınız? İlk bestelenen sözünüz hangisi oldu?

- Ortaokul yıllarında Sezen Aksu'nun ''Gülümse'' albümü çıkmıştı bir kız arkadaşımla "Hadi Bakalım" adlı şarkıyı dinliyoruz bangır bangır. Sonra söylemeye başladık. Ben orda yazan sözleri değil kafamdan uydurduklarımı söylüyormuşum kız arkadaşım farketti, yaz bakalım dedi yazdım sonra anladımki ben şarkı yazıyorum. Aslında benim bu zaman kadar hiç bir şarkı sözüm bestelenmedi ben bir bestenin üstüne söz yazarak başladım daha sonra kendi söz ve müziklerimi yapmaya başladım .İlk Demet Sağıroglu şarkısıydı "Sus Söyleme". O şarkı klibi olmadığı halde yine en çok çalan şarkılardan biri olmuştu o yıl.

- Size göre yazılan bir söz müziği nasıl tamamlamalı? Örneğin sağlıklı bir söz, üzerine beste yapılan mıdır yoksa bestenin üzerine yazılan mıdır?

- Ben bu işe müzik üzerine söz yazarak başladım. Çok zordu başkasına ait bir melodiye söz yazmak. Hangisinin önce hangisinin sonradan yapılması değil de o buluşmanın uyumu çok önemli o zaman şahane şeyler çıkıyor işte.

- ''Aşkın Açamadığı Kapı'' isimli şarkınız Yunanistan'da Helena Paparizou tarafından izinsiz kullanıldı. Öncesi nasıl karşıladınız bu durumu, sonrasında neler yaşadınız? Bir şarkınızın başka bir dilde yayınlanması izinsiz olması bir yana sizde nasıl duygular uyandırdı?

- O şarkı burada istediği kitleye ulaştı bende amacıma. Ama Yunanistan'a kadar gitmesi ordan sonra Avrupa ülkelerinin pop listelerinde ilk 3'de olması da başka bir duygu. İnsan kızıyor tabi izin almadan kullandıkları için ama çok güzel bir getirisi oldu şu anda Türk olup Avrupada şarkısı tanınan 5 bestecinin içinde geçiyor adım :)

- Geçen yazın hit şarkısı ''Yaz Geliyor'' ablanız Betül Demir'in yorumu ile yine çok beğenildi. Bu yaza dair peki böyle sürpriz hit şarkılar dinleyecek miyiz sizin imzanızdan?

- Yine Betül Demir için hazırladığım bir single var orda duyacaksınız sonra Emel Müftüoğlu'na ''Beklerim'' diye bir şarkı yaptım o da çok çok çok sevilecek bu yaz en güvendiklerim bu şarkılar olacak.

- Size göre söz yazabilmenin incelikleri neler? Kimler hangi vasıfları taşımalı söz yazarı unvanını taşıyabilmek için?

- Tanrıdan bu hediyeyi almalı ya da bu bir görevse görevini yapmalı. Söz yazmanın bir inceliği yok teknik olarak prosedüre sadık kalınıp hareket edilirse ve bunun yanında anlatmak istenilen hikayeyi doğru anlatırsak söz yazmanın inceliklerini biliyor oluruz.

- Sizin söz yazarlarımız içerisinde ayrı bir yere koyduğunuz isimler kimler? Besteci ya da yorumcu olarak özellikle çalışmayı istediğiniz bir müzisyen var mı?

- Aysel gürel benim hem başöğretmenin hem de manevi annem, Murat Güneş'i beğenirim mesela Güven Baran.

- Yorumcu kimliğiniz var mı? Bir gün kendi çalışmalarınızı kendiniz de yorumlamak istiyor musunuz, bu anlamda çalışmalarınız olacak mı?

- Şarkı söylediğimi söylüyorlar ama ben düşünmüyorum. Benim muhteşem şarkı söyleyen bir ablam var zaten o söylediği zaman kendim söylüyorum gibi geliyor inanın.

 

 

- İlk yazdığınız şarkı sözünüz hangisidir ve şarkı sözü yazmak nasıl bir duygu sizde?

- Ziynet Sali'nin yorumladığı ‘'Yürek Yaralı Büyüyor''. Şarkı sözü yazmaksa kesinlikle ilahi bir duygu.

- Özellikle Işın Karaca yorumlu Kalp Tanrıya Emanet isimli şarkınız çok beğenildi dinleyici tarafından. Siz böyle bir ayırım yapabiliyor musunuz yazdığım en iyi söz budur diye bir tanesini seçebiliyor musunuz?

- Elbette seçebiliyorum ama bana özel kalmasını istiyorum.

- Örneğin yine bu şarkı nasıl yazıldı? Önceliği söz mü beste mi aldı?

- Beste Bülent Özdemir'e ait. Şarkı bittiğinde bana geldi ben de üzerine sözlerini yazdım.

- Siz aynı zamanda bugüne kadar dört tane de kitap yazdınız? Şarkı sözü kimliğiniz ile yazar kimliğiniz nasıl bir dostluk içinde? Aralarında size göre nasıl bir ilişki var?

- Ana tema yazmak olunca aralarında pek de bir fark yok aslında.

- Peki söz yazarı olarak kimleri beğeni ile takip ediyorsunuz? Ya çalışmayı özellikle istediğiniz bir müzisyen var mı?

- Ben daha çok yeni jenerasyonu beğeniyorum. Genellikle rock şarkı sözlerini. İsim vermem gerekirse Şebnem Ferah, Emre Aydın, Teoman başta sayamayacağım bir çok isim var. Zira kurgulanmış şarkı sözlerini sevmiyorum pek. Ayrıca şarkı söyleyen kim varsa okusun benim şarkımı gibi de bir isteğim var.

- Peki şu anda üzerinde çalıştığınız yakın zamanda dinleyeceğimiz sözlerinize dair bir ipucu almamız mümkün mü? Yeni şarkılar geliyor mu?

- Tabi ki. Her zaman yeni bir şeyler var ama çıkmadan paylaşmak istemiyorum.

- Bir de yorumcu kimliğiniz var. Örneğin bir albüm hazırlığı içerisinde olduğunuzu duyduk, doğru mu?

- Evet yapıyoruz bir şeyler ama ne zaman biter, biter mi bittiğinde ben kendimi hazır hisseder miyim, o sırada rüzgar nerden eser vs. Birçok faktör var. o yüzden eline almadan inanmak lazım derim. Albüm yapmaya başladık bir yerden bakalım.

 


 

 

Yasemin Pulat

 

Aynı zamanda "Herkes İçin Uzaklar","Ben Bir Kediyim","Kedi Evden Kaçtı" ve"Ya Bu Tenin Ayaklanması?" isimli kitapların yazarı. Bestelenen şarkıları arasında Ziynet Sali "Yürek Yaralı Büyüyor","Bu Nasıl Elveda","Neyse","Zordur Oğlum","Belki de biz", Mahsun Kırmızıgül" sevdiğim", Nez"Büyütür Kendini", Işın Karaca"Herşeye Rağmen" ve "Kalp Tanrıya Emanet başta gelirken İndigo Çocuklar albümünde de imzası var.

Yakın bir zamanda sürprizleri var.

Web Sitesi

 

Belki de oyunların arkasına
saklanmışım şahirler büyümüş de
Ben hep çocuk mu kalmışım

Yenilmezdi böyle zamansız
Gitmeseydi eğer bu yürek
Bulurdu, tutunurdu bi bahane daha nihayet
Kelimeler eksilirken seyrettim üzülerek
Bedenim paramparça ama
Kalp hala tanrıya emanet..

Kirlenince olur ya niyet,
Zor geliyor artık sevişmek
Tükenince mazeret,
Aşk acıdan ibaret

Belki ben masalların,
Mutlu sonların etkisindeyim hala
İşte bu yüzden bıçak sırtlarına emanettir bu yürek
Aslında yalanların,asolanların da farkındayım elbet
Ama gormezden geldim
Bilen bilir acıtır insanı gerçek...

 

Hazırlayan : Kadri Karahan & Emre Kalcı (Seda Akay Söyleşisi)

 

MAYIS 2007