müzik - hâl / Yakup Ekin

 

- Seni, geçtiğimiz sene çıkarttığın ilk albümün ''Gidelim Buralardan'' ile tanıdı önce dinleyici. Bir sene sonra ikinci albümün ''Bir Nefes'' ile ara çok açılmadı ve yeniden merhaba dedin müzik dünyasına. Albümlerinden konuşmadan önce seni kısaca tanıyabilir miyiz?

- Kendimden kısaca bahsetmem gerekirse, şöyle söyleyeceğim. Onüç - Ondört yaşlarında başladı bu müzik tutkusu bende. Ortaokul yıllarında beste yapmaya başladım. Daha sonra İstanbul'a geldim ve çeşitli gece mekanlarında sahne aldım . Taa ki; 2004 yılına kadar sürekli müzikle iç içeydim tabi bazı dönemlerde başka meslek alanlarında da çalıştım. Örnegin bir reklam ajansında metin yazarlığı yaptım. Bundan sonrası malum, 2004 yılında ilk solo albümümle müzik severlere merhaba dedim.

- Bu ilk albümün - ikinci albümünde de olduğu gibi - baştan sona senin söz ve bestelerinden oluşuyordu? Söz yazarı ve besteci kimliğinden konuşalım istiyorum şimdi burada? Bu yeteneğini nasıl değerlendiriyorsun? Başka sanatçılara söz ve beste vermeyi düşünüyor musun?

- Evet senin de belirttiğin gibi, birinci ve ikinci albümümdeki tüm şarkıların söz ve müzikleri bana ait. Tabi bunu şöyle degerlendiriyorum. Yorumculuğumun yanısıra besteci tarafımında olması yapmış olduğum işimi daha da keyifli hale getiriyor. Çünkü hissettiğim duygularla yazmış olduğum şarkılarımı yine yaşayarak okumaya çalışıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Ayrıca herhangi bir sanatçı arkadaşımdan beste teklifi gelirse seve seve beste vermeye hazırım.

- Yine ilk albümünden bugününe nasıl bir dinleyici kitlesi yakaladığına inanıyorsun? Seni nasıl karşıladı müzik dünyası ve bu noktada sen müzikte istediğini yakaladın mı? Yaptığın müziği dışarıdan baktığında sen nasıl değerlendiriyorsun?

- ilk albümümle bugüne kadar toplumun her kesiminden dinleyici kitlesine seslenmeye çalışıyorum ve başardığıma inanıyorum. Şunu söylemeliyim ki; insanlar beni çok sevdiler. Bunu da bana gelen maillerde ve gittiğim konserlerde gördüğüm aşırı ilgiden anlıyorum ve onları çok seviyorum çünkü. Benim amacım kalıcı olmaktı, onu da başardığıma inanıyorum.

- Bu yeni albüne gelmek istiyorum beraberinde? İlk albümün ile bu albümün arasında benzerlikleri ya da farklılıkları sormak istiyorum gözünde? Kimlerle ve ne kadar bir zaman diliminde çalışıldı bu albüme?

- İlk albümle bu albüm arasında birkaç farklılıklar var. Örneğin bu albüm daha hareketli bir albüm oldu. Yapmış olduğum müziğin biraz daha pop olması ve alt yapıların biraz daha güçlendirilmiş olması. Bunun dışında şimdilik çok fazla farklılıklar yok. Albüm repertuvar hariç dört ay gibi bir sürede, sevgili aranjörüm Barış Engürlü tarafından hazırlandı. Repertuvar seçimi ise ortak
kişilerce kararlaştırıldı.

- Albümden ilk klip parçası yine ' Bir Nefes'' için çekildi. Bu albümün ve bu şarkıların adına diğer projelerin neler? İkinci ya da üçüncü klip şarkısı belirlendi mi mesela? Ve bir sahne - konser trafiği getirecektir de bu albüm mutlaka. Buradan dinleyicilerin için ne gibi haberler verebilirsin?

- Birinci klip parçası ''Bir Nefes''in dışında, birçok şarkıya klip çekmeyi düşünüyoruz ve ben bu albümün biraz daha uzun soluklu bir albüm olmasını istiyorum. Çünkü gerçekten albümde A-1 diyeceğimiz çok parça var, çekebildiğimiz kadar da klip çekmek istiyorum. Bu arada bunun dışında tabiki konser vs olacaktır. Bununla ilgili haberleri sitemdeki haberler bölümünden takip etmek mümkün olacaktır.

- Bildiğimiz gibi, bugün hemen hemen çıkan her albümde bir eski hit şarkı, mutlaka cover olarak albüme dahil ediliyor ve senin bu iki albümünde böyle bir çalışmaya rastlanmıyor ki; bunu özellikle mi tercih etmiyorsun? Son dönemlerini nasıl değerlendiriyorsun müzik dünyasının?

- Daha önce de söylediğim gibi, şu an için kendi şarkılarımı yorumlamak istiyorum. Ama ileride belki bende yapacağım albümlerde başka şarkılara yer verebilirim. Bunu zaman gösterecek.

Ayrıca müzik dünyasındaki yorumuma gelince şunu söylemek isterim. Yeni seslere ve yeni bestecilere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Siz de hakvereceksiniz ki; müzik sektörü birkaç söz yazarı ve bestecinin yapmış oldugu şarkılarla beslenmekte ve aynı şarkıları ve aynı melodileri bir çok kez farklı sanatçılardan dinlemekteyiz. Tabiki, çok değerli besteci ve söz yazarlarımız var ki, onları bunun dışında tutmak lazım. Ama yine de çeşitliliğin kaliteyi arttıracağına inanıyorum.

- Müzikte keyifle dinlediğin ya da örnek aldığın isimler kimler? Bir gün için çalışmayı çok istediğin bir isim var mı hani? Yine müzikte ulaşmak istediğin hedeflerin en son hedef ne peki? Ya müzikle uğraşan amatör gençlere ne gibi bir mesajın olabilir?

- Keyifle dinlediğim birçok sanatçı var ve ben kendi adıma şunu ifade etmek isterim. Kulağıma hoş gelen her türlü müziği dinlerim, müzikte ayırım yapmam. Müzik adına gelmek istediğim nokta konusunda ise kendime şu ve bu şekilde hedef koymuyorum. Tek amacım var yaptığım işin doğru ve kalıcı olması. Sonrasının zaten kendiliğinden geleceğine inanıyorum.

Müziğe gönül vermiş genç arkadaşlarıma ise sadece şunu söylemek isterim. Nasihat gibi algılanmasın ama bir gerçek var ki, bu iş çok zor ve inanç isteyen bir iş. Eğer gerçekten kendilerine inanıyorlarsa bu işi seçsinler. Yılmasınlar ve tabiki çok çalışsınlar.

- Sen de sanal dünyada dinleyicilerinle buluşan isimlerdensin? İnternet ortamında dinleyicilerin ile ilişkilerin nasıl mesela en çok sana ne soruluyor? '' Bir nefes kadar kısaymış, aşk dediğin bir şakaymış '' diyorsun ya şarkının sözünde. Buradan yola çıkarak, aşk gerçekten şaka mı sence diyen oluyor mu örneğin? : )

- İnternet tabiki çağımızın en iyi buluşu bence ve bende bundan yararlanmaya çalışıyorum herkes gibi. Soruna gelince en çok sorulan soru şarkılarımı nasıl yaptığım ayrıca neden bugüne kadar albüm yapmadığım. Tabi daha çok tebrik mailleri geliyor şarkılarımı çok begendikleri konusunda. Hergün onlarca mail alıyorum.

Aşkın şaka oldugu konusunda çok fazla birşey söyemelimiyim bilmiyorum ama. Sizce de öyle değil mi? Özellikle de günümüz birlikteliklerine baktığımızda birçok defa rastlarız. İki insan birbirine deli gibi aşık olduğunu söyler ama birkaç gün sonra başka bir insanla görmemiz mümkündür. Ben de belki de bundan yola çıkarak bir ilişkiyi anlatmaya çalıştım '' Bir Nefes '' adlı şarkımda kendimce.

- Son olarak şunu sormak istiyorum ki; müziğin dışında bir günün nasıl geçiyor? Sanatın diğer dallarına vakit ayırabiliyor musun? Ve hiç es geçmek yok gerçekleştirdiğim söyleşilerde ki; şiir yazıyor musun? Bir şiirin varsa bizimle paylaşabilir misin?

- Bir günüm … Genel de sabah saat dokuzda başlar. Eğer TV çekimi veya başka bir randevum yoksa genelde saat dokuz gibi kalkarım. Kahvaltıdan sonra sabah haberlerini kaçırmam. Evde fazla kalmam eğer gerekmiyorsa genelde dışarda olurum. Akşam ise siteme gelen maillere göz attıktan sonra, gelen maillere cevap vermeye çalışırım. Genelde geç saatlere kadar otururum, çok fazla tvizlemem. Resim yapmasını severim, amatörce de olsa beni çok dinlendiriyor. Ve her gece kitap okumaya çalışırım. Tabi bu arada yeni sözler yeni besteler yapıyorum, müzik dinliyorum derken gün bitiyor. Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Bu arada şiir yazmıyorum ama ilerde yazmayı düşünüyorum hem de çok istiyorum.

- Yeni albümünde ve bundan sonrasında başarılarının daim olmasını diliyorum. Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum. Nice güzelliklere.

- Sevgili Kadri, bu güzel söyleşi için sana çok teşekkür ederim. Sevgilerle …

Söyleşi : Kadri Karahan / Mayıs 2005