müzik - hâl / Ziynet Sali

 

- Türk Sanat müziği üzerine konservatuar eğitimi aldınız. Aynı zamanda da müzik öğretmenisiniz. Bize müzik ile ilk tanışıklığınızı ve bilmeyenler için bu Sanat müziği aşkınızı dinleyerek başlayabilir miyiz sohbetimize?

- Tahminen 9 yaşındaydım ailem beni din bilgimin artması amacıyla Kuran kursuna göndermişti. Kursta birçok din bilgisi yanında ilahiler de öğrenmeye başlamıştık. İlk öğrendiğim ve severek okuduğum ilahi "Şol cennetin ırmakları akar Allah deyu deyu" idi. Ve o kadar içten okurmuşum ki akşamları aile meclisi yemekte toplandıklarında "hadi kızım bir okuyuver şu ilahiyi" deyince başlarmışım okumaya. Sonra ilk okul 3-4.sınıfta Rahmetli Zeki Müren'in seslendirdiği "Mihrabım diyerek" isimli şarkıyı söylemeye başlamışım kendimce. Daha sonraları orta okul ve lise yıllarımda şarkılar söylemeye devam etmişim. Hatta bu durum dikkat çekince KKTC Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği korosuna almışlar beni. İşte bu böyle başlayan müzik aşkı. KKTC' de bazı otel ve barlar'da ufak ufak şarkıcılık denemeleriyle sürüp gitmiş. Birgün bu tutkuyu bilinçli yaşamak düşüncesi hakim olunca ver elini İstanbul ve iTÜ Türk Müziği Konservatuarı olmuş. Maceranın ilk bölümü işte böyle.

- Ve biz sizi Grek şarkılar ile tanıdık sonrasında? Öncelikle farklı bir alanda bir eğitim aldıktan sonra neden böyle bir tarz seçtiniz kendinize? Alışmanız zaman aldı mı ya da zor oldu mu başka bir dilde şarkılar söyleme sizde?

- Aksanımın Rumca'ya yatkınlığı, bu müziğin Kıbrıs'tan dolayı kulaklarımda bıraktığı nağmeler ve gırtlak yapımın bu müziğe olan yakınlığı prodüktörümün dikkatini çekince bir küçük denemeyi A PA PA Remiks'te yapmıştık. Şık da olmuştu. Böyle olunca gel bu işi doğru dürüst ve hakkını vererek yapalım dedik ve bir uzun yola koyulduk. Yolumuz hakikaten uzundu. Bunun bilincinde yola çıktık ve çok çalışmalıydık. Bu lisanı bilmeden bu işi kıvırmak çok zordu. Onun için önce Yunanca kurslarına gittik. Bir alt yapı oluşturduk. Bir hoca ile anlaştık. Ben de çok büyük emeği olan sevgili Michael ile. Bir taraftan da bu kültüre yakın insanlarla yakınlaşmaya ve işin sadece şarkı boyutunu değil bu kültürün eğlence anlayışlarını da uygulamalı olarak öğrenmeye çalıştık. Bu durum tabii ki zaman aldı. Bugün tam 4 sene oldu bu tarza başlayalı. Ama biz hâla çalışıyor, hâla ilerlememizi sürdürüyoruz. Ancak bir şey beni çok mutlu ediyor. Gerçekten emek vermişseniz er ya da geç karşılığını görürsünüz. Bu nedenle bana kalplerinde yer veren herkese sonsuz şükran borçluyum.

- BA-BA isimli ilk albümünüz ile merhaba dediniz bizlere. Ardından da sahne çalışmalarınız başladı sanırım. Bu ilk albüm olsun sahne çalışmalarınız olsun nasıl karşılandı müzik piyasasında. Bir de sizin için ‘'Dişi Fedon'' denildi o dönemlerde, neler söylemek istersiniz bunun üzerine?

- Biz yaptığımız işten emindik. Çünkü uzun zamanlı bir emek ve proje ürünüydü. İşimizi şansa bırakmadık. Düşündük, planladık.uyguladık ve başardık. Bu nedenle müzik piyasası da başarımızı görünce bizi gayet keyifli karşıladı. Dişi Fedon meselesi Fedon' un bir yakıştırmasıdır. O da şöyle olmuştur. Bu işin ilk sahne denemesine başlayacağımda benden haberdar olan ve bana telefon açma nezaketini gösteren Fedon "Sen okuduğunu belirttiğin bu şarkılarını yarısını oku Türkiye' de Dişi Fedon olursun" demişti. Sonra beni dinlemiş ve kameralar karşısında benim için O Dişi Fedon' dur demişti. Ama ben benim. Ben olsam olsam Türkiye'nin Anna Vissi'si olurum :)

- Ardından ikinci albümünüz geçen yıl yayınlandı ki, Grek müziğin önemli isimlerinin eski ya da yeni şarkılarını yorumladınız, dinleyiciyi yakalayan bir çalışma oldu ‘'Amman Kuzum''. Nasıl hazırlandınız bu albüme ve başarılı bir çıkış yapacağınızı bekliyor muydunuz böyle?

- Dedim ya işimizi şansa bırakmadık her şey planlıydı. Dersler, sahne, ve kaset için repertuar çalışmaları. Sonra da kasetin müzikal içeriği. Uzun bir çalışma oldu. Böyle olunca da başarı geliyor.

- Ardından ikinci albümünüz geçen yıl yayınlandı ki, Grek müziğin önemli isimlerinin eski ya da yeni şarkılarını yorumladınız, dinleyiciyi yakalayan bir çalışma oldu ‘'Amman Kuzum''. Nasıl hazırlandınız bu albüme ve başarılı bir çıkış yapacağınızı bekliyor muydunuz böyle?

- Dedim ya işimizi şansa bırakmadık her şey planlıydı. Dersler, sahne, ve kaset için repertuar çalışmaları. Sonra da kasetin müzikal içeriği. Uzun bir çalışma oldu. Böyle olunca da başarı geliyor.

- Bu arada bu albümünüze bir yeni şarkı ilave edildi ve bu ay içinde müzikmarketlerde yerini alacak böyle. ‘'Chiculata'' ismini verdiğiniz bu şarkı sanırım kliplenecek de öyle değil mi? Ya üçüncü bir albüm? Çalışmalarına başlanıldı mı mesela gelecek bir albüm için sizden biraz ipuçları alalım mı?

- Chiculata'yı hareket olsun biraz da eğlenelim diye yaptık. Ama daha şimdiden çok sevildi. Gönderdiğimiz her yerde çalıyor. Klip için çalışıyoruz. 3.albüm çalışması aylar evvel başladı. Daha şimdiden bazı şarkılar belirlendi. İzinleri gelenler dahi var ve çok ilginç bir çalışma olacağını şimdiden söyleyebilirim. Kısaca 3.albüm müthiş bir proje.

- Peki şu aralar herhangi bir sahne ya da konser çalışmanız var mı? En yakın sizi nerede dinleyebilir ve izleyebilir sevenleriniz?

- Çalışmalar ve tüm aktiviteler www.ziynetsali.net sitemde sürekli duyuruluyor. Oradan takip edebilirsiniz. ( Ziynet SALİ 29 Ağustos tarihinde Magosa Lions Garden'da solo konserini, 01 Eylül tarihinde de Yeşil Hatta Candan Erçetin ve Duman grubu ile Barış konseri verecek .

- Ayrı ama birçok ortak noktası ile de birbiri ile hemen hemen aynı iki kültür var ortada. Siz de bu noktada şarkılarınız ile bu dostluğa katkıda bulunuyorsunuz? Hatta bir konseriniz Yunan kanallarında gösterildi, peki denizin öte yanına dair bir projede olmayı düşünüyor musunuz?

  - Böyle bir proje için de çok önceden çalışmalar yapıldı. Hatta bu çalışmalar içinde Vassilis Saleas (Yunanlı dünyaca ünlü Klarnet üstadı) Türkiye'ye bizim misafirimiz olarak geldi. Onunla bir çalışmamız olacak. Bir de .... Neyse bu bir de sonraaaaaaaaaaaaaaa.

  - Peki siz kimleri severek dinliyorsunuz müzik dünyasında? Mesela bir gün için birlikte şarkı söylemeyi ya da herhangi bir çalışmasını yorumlamayı istediğiniz bir sanatçı var mı?

  - İlle de Sezen Aksu ... O gerçek bir sanatçı. O üretebilen ve aynı zamanda ürettiklerini başarıyla sunan gerçek bir sanatçı. Onun eserlerini zaten sahnede yorumlamayı sürdürüyorum. İnşallah albümümde de yorumlama şansını elde ederim.

- Bir web siteniz var ve bu vesile ile dinleyicilerinizle internet ortamında kuşkusuz buluşmaya devam ediyorsunuz? Size en çok ne soruluyor sevgili Sali, nasıl ilişkileriniz bu anlamda kendileri ile?

- Sürekli sevgi mesajları alıyorum. Onlar beni çok mutlu ediyor. her şeyim ile ilgililer ama en çok da albüm ve klipler ile.

- Ve her konuğuma sorduğum bir soru ile söyleşimizi tamamlamak istiyorum. Müzik ile uğraşan gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz? Sizce müzikte başarılı olabilmenin önemli formülleri ne?

- Çalışmak, üretmek, çalışmak, öğrenmek, çalışmak, olduğun gibi olmak, çalışmak, ayağını yere basmak, çalışmak, düşünüp planlamak ve uygulama sahası yaratmak ve de sabır.

-   Bu yoğun programlarınız çerçevesinde söyleşimize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Her daim başarıların sizinle olacağına eminim. Çok teşekkürler.

- Ben çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın.

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2005